| Sophia1989 a întrebat:

Menstruatie venita in data de 7 iunie si care dureaza 3 zile. 22 iunie contact sexual neprotejat. Cat de mare este riscul de sarcina?

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Depinde de lungimea ciclului menstrual si cat este de regulat acesta. In cazul unui ciclu mediu de 28 de zile ovulatia se produce in ziua a 14 a ciclului. In acest caz 7 iunie + 14 zile = 21 iunie data care ar fi teoretic ziua ovulatiei. In data de 22 iunie teoretic ovulul putea fi viabil deci perfect pentru a fi fecundat. Rezulta ca probabilitatea formarii si instalarii unei sarcini se poate considera ca fiind MAXIMA. Dar acest scenariu este valabil in cazul unui ciclu menstrual mediu. In cazul unui ciclu lung de 35 de zile ziua ovulatiei ar fi data de astazi 28 iunie si fecundarea sa nu mai fie posibila deoarece astazi nu ar mai exista spermatozoizi supravietuitori din sperma ejaculata in data de 22 iunie. In orice caz riscul de sarcina este unul foarte mare. Multa sanatate.

| neutrino a răspuns:

Suficient de mare, chiar foarte mare.

| Emilian65 a răspuns:

Riscul este foarte mic.

| sofisis a răspuns:

Aproape de maxim. Ti-a explicat foarte bine corbulalbrosu.

| Suck a răspuns:

Foarte mare mai ales daca a ejaculat inauntru.