| andreealaviniamusat a întrebat:

Mi a întârzia menstruația 15 zile. Am un ciclu menstrual neregulat. Am intretinut relații sexuale neprotejate pe 17 februarie, dar cu ajutorul unui calendar al menstruației, am observat ca eram in perioada nefertila. Tipul respectiv nu a ejaculat, ieșind la timp. Mi am făcut doua teste de sarcina, ambele ieșind negativ.
Ce credeți ca e? Ce sfaturi îmi puteți da?
Mulțumesc.

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In primul rand iti atrag atentia ca NU se poate determina data ovulatiei deci nici perioada fertila in cazul in care ciclul menstrual este neregulat fiindca este IMPOSIBIL sa anticipezi careva fi lungimea ciclului respectiv si cand ar urma sa inceapa menstruatia. In concluzie datele oferite de acel "calendar" au fost lipsite de precizie deci eronate si/sau complet gresite. Fiindca ejacularea s-a produs dupa terminarea sexului si avand si rezultatul testului de sarcina care infirma existenta hormonului hCG se poate considera ca in urma acelui contact sexual nu s-a format si in consecinta NU exista o sarcina instalata. Inseamna ca probabil de aceasta data ai scapat dar este indicat ca pe viitor sa intretii doar contacte sexuale protejate. Fiindca din data de 17 februarie data la care a fost intretinut sexul respectiv si pana astazi au trecut 49 de zile, prin ce calcul ai ajuns la rezultatul si concluzia ca menstruatia ar fi trebuit sa inceapa in urma cu 15 zile? In cazul tau este vorba de o amenoree secundara care probabil se datoreaza unui probabil SOPC instalat si se poate trage concluzia ca ciclul menstrual ti-a fost mereu NEREGULAT si acest lucru se datoreaza faptului ca glandele endocrine NU functioneaza corect si din acest motiv in anumite perioade care uneori pot fi mai lungi, chiar si de cateva luni de zile, NU se produc si NU se elibereaza hormonii necesari mentinerii unui ciclu menstrual normal. Lipsa menstruatiei pe o perioada care depaseste mai multe saptamani se numeste amenoree secundara si se datoreaza unor dereglari hormonale foarte INTENSE. Motivul aparitiei amenoreei indica faptul ca este sigur afectata glanda foliculara care nu mai produce OVULE deoarece probabil a intervenit/s-a instalat asa numitul sindrom de ovar polichistic (SOPC). Intro asemenea situatie producerea celor 2 hormoni feminini estrogen si progesteron este perturbata si din acest motiv apar dereglari hormonale, care NU permit SA SE ELIBEREZE OVULUL, ceea ce are ca efect modificarea lungimii ciclurilor menstruale deci si momentul producerii menstruatiei care devine imprevizibila deci imposibila de a fi anticipata. Intro astfel de situatie in primul rand devine strict necesara sau chiar obligatorie consultatia endocrinologica si doar pe urma pe baza rezultatelor obtinute sa te prezinti la un medic ginecolog care prin conlucrarea cu medicul endocrinolog, probabil ca impreuna vor reusi sa-ti prescrie tratamentul adecvat prin care sa se incerce reglarea ciclului menstrual la unul regulat pentru a se produce ciclu de ciclu un ovul viabil. In caz contrar ciclul tau menstrual va ramane neregulat si neplacerile vor continua. Nici amenoreea si nici SOPC nu sunt considerate ca ar reprezenta o boala sau o afectiune prea grava, dar netratate in timp pot provoca afectiuni permanente si uneori chiar sterilitate. Din acest motiv ar fi foarte bine daca te-ai hotara si daca se poate cat de urgent sa fii consultata ginecologic chiar daca esti foarte rusinoasa. Multa sanatate!

| andreealaviniamusat explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc frumos. Nu am nici o varsta prea avansata. Credeti ca exista varianta ca dereglarile sa fie din cauza asta? Sa mai fac vreun test?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru andreealaviniamusat):

Functionarea corecta sau deficitara/incorecta a glandelor endocrine, de regula nu depinde de varsta, deoarece aproape intotdeauna se produc din motive genetice, se mostenesc. Natura dereglarilor hormonale precum si identificarea glandei/glandelor cu probleme o poate determina doar medicul endocrinolog prin efectuarea unui set complet de analize hormonale. Findca este imposibil de stabilit sau chiar si de presupus macar in ce moment al ciclului menstrual a fost intretinut respectivul contact sexual, adica daca a fost in afara perioadei fertile sau nu si de asemenea fiindca nimeni nu are date privind experienta partenerului de sex si a capacitatii acestuia de a-si coordona si controla perfect ejacularea incat sa nu scape deloc sperma in vagin, nu se poate da un raspuns cert, sigur si corect in privinta probabilitatii existentei sau a lipsei unei sarcini. Ar fi indicat sa efectuezi macar un test de sarcina pe baza de urina sau daca poti cel mai indicat ar fi cel pe baza analizei de sange pentru a fi sigura si sa dispara orice grija.

| andreealaviniamusat explică (pentru corbulalbrosu):

Am facut 2 si ambele mi-au iesit negative.

| andreealaviniamusat explică (pentru andreealaviniamusat):

Referitor la ce m-ati intrebat. In urma carui fspt spun ca trebuia sa vina acum 15 zile.
Ultimul ciclu menstrual l am avut in perioada 20-27 februarie. La 3 zile dupa contact. Chiar nu stiu ce sa mai fac. Imi e teama de o posibila sarcina, dar, am facut doua teste. Nu inteleg, ar trebui sa nu ma mai stresez atat?