| anonim_4396 a întrebat:

Mi am inceput viata sexuala si am facut o de 5 ori fara prezervativ si o data am facut o fara prezervativ si cand eram pe ciclu. Daca consult un doctor trebuie sa fiu insotita de parinte, nu poate veni el cu mine daca are peste 24 de ani? si as putea ramane insarcinata daca nu a ejaculat in mine?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Copil, mai intainte trebuia sa te documentezi si sa nu ai incredere in iubitul tau, indiferent ce varsta are.

Orice act sexual fara prezervativ, indiferent ca ejaculeaza sau nu inauntrul tau, poate duce la a ramane insarcinata!

Barbatii cand se excita le curge o picatura sau 2 din cand in cand de sperma, ce contine un nivel mai redus de spermatozoizi. Aceasta se numeste Pre-ejaculare. Nu poti controla momentul cand se intampla asta, si nu il simti. Pur si simplu se intampla.

Deci doar din simplul act sexual fara prezervativ, POTI sa ramai insarcinata!

Acum, te sfatuiesc sa nu o mai faci pentru 2 saptamani si cam dupa 10 zile sa faci un test de sarcina. Daca totul e in regula, atunci asteapta sa-ti vina ciclul. Cand va veni, acesta este un semn ca nu ai ramas insarcinata, deci este un lucru bun.

Stiu ca e greu sa treci prin asta, dar ai rabdare si data viitoare cand nu stii ceva, intreaba pe cineva care stie!

Nu pot intelege cum un barbat la 24 de ani nu poate sa isi instiinteze iubita la care tine de aceste pericole.

Nu te va primi un doctor ginecolog cu el langa tine. El va sta afara, nici macar pe holul cabinetului nu are voie.
Poate sa te conduca pana la cabinet si acolo intri singura.

Oricum, ti-am spus ce trebuie sa faci, si ai grija de sanatatea ta, copil. Iar daca o mai faci o data pe viitor, fa-o numai cu prezervativ. Nu ai vrea sa aveti surprize.

Si ca tot suntem la capitolul prezervative, stiai ca ele functioneaza doar in 98% din cazuri? deci oricum si cu el poti ramane insarcinata? E inplauzibil, dar poti.

Si de asemenea, cand intretii relatii sexuale cu un barbat si are prezervativ, inainte sa ejaculeze zi-i ca mereu sa verifice prezervativul sa nu fie spart si sa fie in regula.

O zi placuta!

| Blondaaaaaaaa a răspuns (pentru anonim_4396):

Mersi mult:*, dar sa astept 2 saptamani si inca 10 zile ca sa ma duc la ginecolog sau cum? eu am facut o vineri si eram la sfarsitul menstruatie(de mentionat)

5 răspunsuri:
| Alcyon a răspuns:

Nu mai intretine relatii fara prezervativ. Daca o faci pe ciclul, risti sa te alegi cu infectii.

| Blondaaaaaaaa a răspuns (pentru Alcyon):

Si daca mi s a iritat putin in partea de jos, in exterior.ce sa fac? poate fi de la epilat, nu? deoarece nu cred ca ar putea fi o infectie. spune mi te rog parerea ta

Răspuns utilizator avertizat
| dulcer a răspuns:

Pai inteleg ca esti minora. buna din cate stiu eu poti merge si singura sau daca vrei tu insotita de el, si daca iti cunosti partenerul destul de bine nu cred ca se va intampla imic si daca esti pe ciclu, asta se intampla atunci se iau cel mai repede bolile cu transmire sexuala, si nu nu poti ramane insarcinata daca nu si-a dat drumul in tine.dar aveti grija si chestia cu ciclul nu cred ca mai mureati o zi doua daca era chiar urgent se intelege.e o probema de igiena. sper sa-ti fi fost de ajutor... funda.big grin