| NeacsuAncuta07 a întrebat:

Mi-am pierdut increderea in mine cand am fost inselata in fosta relatie.
Acum sunt geloasa si suspicioasa, dar am si motive sa fiu.
Am vorbit de la inceput cu omul cu care sunt acum, i-am zis pentru mine nu e ok asta si asta, a spus si el ce agreeaza si ce nu si am crezut ca putem porni la drum nefacand lucrurile care ii fac rau celuilalt...dar nu... face fix ce i-am zis ca nu e ok sa faca.
Pe parcursul relatiei am vazut ca o uitat.
Am avut de trei ori aceeasi discutie, cearta mare care s-o intins pe mai multe zile si o parut ca prima data o uitat, a doua ca nu o inteles bine, a treia i se pare ca nu e nimic gresit in ce o facut, asa ca in continuare o facut ce l-o taiat capul.
Acum dupa 3 luni de la ultima discutie pe aceeasi tema face fix aceleasi lucruri convins fiind ca eu nu am cum sa aflu.
Spuneti voi ca sunt nebuna nu ca lui nu ii pasa si ca face ascunzisuri.
Este vorba deapre cautarea lui continua, acum nu le mai da cerere de prietenie pe Facebook doar le da urmarire, asa nu da de banuit pentru ca are acelasi nr de prieteni.
Acum nu mai apreciaza pozele femeilor din lista, dar le da inimioare la story.
Le da inimioare la story si la niste foste colege ale mele, iar eu ma simt prost cand ele imi spun sau imi si trimit print. Nu au nicio prietenie si li se pare ca se baga in seama cu ele facand asta.
Faptul ca nu o tinut cont de ce este important pentru mine, ma face sa cred ca nu ma pot baza pe el pentru lucruri mai mari.

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Cine stie cu ce fel de obsedat al propriei gandiri ai a face in relatia actuala! sunt destul daca stai sa te gandesti de timizi de astia care nu au avut o relatie in viata lor cu o femeie dar prefera sa aiba tot felul de fetishuri pe net si platesc pe altele sa le arate parti intime contra cost!
si iubitul tau actual este tot un obsedat intr-un fel!

cauta pe altcineva pentru ca ai ajuns sa ste stresezi si sa te irite lucrul acesta si aceasta relatie!
nu poti sa schimbi tu un om daca el nu-si doreste o schimbare
si daca ii place atat de mult de videochestistele, facebucistele si instagramistele care stau si atarna pe acolo si isi pun zeci de poze zilnic, este problema lui, dar lasa-l sa ramana cu uitatul la ele si sa fie singur, daca dupa 3 certuri nu a inteles nimic, nu a inteles ca te deranjeaza asta!

mai sunt baieti pe lume, pe langa asta nu are rost sa crezi ca toti sunt la fel chiar daca intr-o relatie dinaintea actualului ai fost si inselata!
nu face din asta o obsesie si tu cu gelozia, caci nu toti suntem la fel!

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da-i imediat papucii, ca asta nu este relatie de iubire, fericire si nici viitor nu poti avea cu un asemenea om.

| VoidEternal a răspuns:

Pe de o parte mi se pare că dai o idee prea multa importanță aspectului asta. Daca tu primești un like de la cineva la o postare, ți se pare că persoana aia ți-a făcut un avans? Că s-a dat la tine?

Pe de altă parte dacă ați convenit de la început niste chestii și el nu se tine de cuvânt atunci cu siguranță nu e nimic de lăudat aici.

Concluzia ar fi că social media e o molima ce nu aduce nimic bun. Și cu cât vă țineți amândoi mai departe de ea cu atât e mai sănătoasă o sa fie relația voastră.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă ai avea încredere în el și l-ai cunoaște suficient, nu ai avea motive sa fii geloasa. Gelozia vine din insecuritate și frustrare, dintr-o stima de sine scăzută.
Dacă ai fi sigura de calitățile și atuurile tale nu ai avea motive de gelozie, dar poate nici tu nu ești conștientă de ele, de aici lipsa de încredere în sine și gelozia.

| Lidia09 a răspuns:

Și ție îți trebuie un astfel de om lângă tine? Un nemernic care nu știe să te aprecieze? Ce cuvintele tale nu au niciun rost pentru el?! Tu bărbați mai găsești, mai buni, dar el o femeie ca tine nu v-a găsi, dacă nu știe să prețuiască v-a pierde. Și trebuie din vina lui să mai pățești tu rușinea. Fără simț, cum poate să aprecieze pozele alte-i femeie când are una lângă el, cu tot ce-i trebuie? Să nu-ți pierzi niciodată încrederea în tine pentrucă în viața asta doar pe tine te ai și doar pe tine te poți baza. Nu trebuie să-ți micșorezi standardele pentru cineva pe care nu știe să te prețuiască. Mai bine plecă de acolo și nu lăsa să-ți fie călcată în picioare demnitatea ta de femeie. Cred că ai fost înșelată pentrucă ai fost mereu comodă pentru ei. La așa fel de bărbați mereu ceva nu le ajute și nu e problema de loc în tine. Problema e în el așa bărbat pudruiește mințile și umblă prin nori. Poate o să-și de-a seama ce a pierdut, dar după ce v-a pierde, tu alegi să rămâi sau să pleci. Pleacă dacă nu te prețuiește, în viață poți să supraviețuiești și singură decât să rămâi lângă cele cineva care nu vede ce femeie ești. Dacă apreciază story-ile altor femei ducsă la ele. ce mai stă lângă tine, ipocrit! Nu te ține tu de el, i-ai spus o data de două ori nu vrea să te asculte. Bine. Fă ce vrei. Dar nu-mi strica mi-e viața! Pentrucă ar trebui s-o trăiești fericită și respectată, nu să te simți mică și neînsemnată! Lasă-l să umble după tine fă-l să-i pară rău. Lasă-l cu fetele la care se uită pe internet sau pe care le caută. Găsește pe cineva cu care să împarți aceleași valori și concepții.

| Cavaler001 a răspuns:

Cred că ți ai dat seama singura că nu te iubește suficient ca să rămână doar al tău. Știi ce ai de făcut mai departe: altul'winking