| zanabuna a întrebat:

Nici nu stiu cu ce sa incephappyeu de fel sunt o persoana f deschisa. dar cand sunt cu prietenul meu si ma intreaba ce vreau, ce se intampla cu mine, faze de genu imi este rusine sa ii spun...incerc sa ocolesc subiectul.
Imi spune mereu ca cel mai bine este sa comunicam, sa stim ce este in neregula, ce sa schimbam, cum sa fim, ...etc.insa eu tin f mult in mine si asta nu este bine.
de ex:acum ceva timp am facut dragoste.insa eu nu m-am simtit deloc bine, nu m-am excitat deloc, dar am incercat sa ii dau de inteles ca ma simt f bine.nu am avut curajul sa ii spun ca nu m-am simtit bine.etc...
vreau sa ii spun tot ce ma apasa.si despre sex...despre mai multe lucruri. daca ma simt aiurea .imi este rusine...nu stiu.

Răspuns Câştigător
| cristianli a răspuns:

Stii, o faza ciudata mi s-a intamplat azi. tu semeni f bine cu prietena mea si coincidenta face ca luna asta sa implinim zece luni de cand suntem impreuna.de asemenea intampinam unele dificultati in comunicare, in special ea.crede-ma, m-au trecut toata apele cand ti-am citit intrebarea. acum m-am convins ca esti alta persoana, insa in prealabil a trebuit sa-ti citesc toate intrebarile si raspunsurile.ca sa-ti raspund la intrebare acum, eu, sincer, m-as fi simtit jignit daca prietena mea ar fi expus problemele noastre intime pe un site. relatie se bazeaza pe incredere, iar el ar trebui sa fie prima si singura persoana careia i te adresezi. daca-l iubesti, nu ar trebui sa existe bariere intre voi.aici chiar nu o inteleg nici pe propria-mi iubita.cum ati putea sa va rezolvati problemele daca nu-i spui si lui. el de unde sa stie ca tu nu esti satisfacuta din moment ce tu-i zici ca esti. chiar el iti cere sa fii mai deschisa fata de el, nu? poate o sa fie usor ranit in orgoliu, insa altfel nu aveti cum sa treceti peste asta.pana, la urma nimeni nu s-a nascut invatat, ci experienta o acumulezi in timp, dar daca nu-i spui ce te satisface pe tine, iti dai seama ca el n-are cum sa se perfectioneze.fii sincera cu el, caci si tu ai dreptul la placere.si nu ar trebui sa te simti inhibata fata de el caci doar e iubitul tau si te iubeste.in fine, eu daca as fi in locul lui as prefera sa-mi spui. papa

18 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Fii sincera, si cere-i sa prelungeasca preludiul pana te simti suficient de uda, si atunci il inviti in tine! Retine ca la el e foarte simplu, si ii place indiferent de ce simti tu, taci, spui sau nu prea... faci! Dar daca faceti in mai multe pozitii, puteti descoperi unele foarte faine pentru voi! Incearca sa bei un pahar de vin rosu, cu 20 de minute inainte, ca sa te relaxezi, si sa te dezinhibi! Cautati cartea "Sex in fiecare zi! - 365 de pozitii si activitati" de Jane Seddon, colectia Practic, a editurii Paralela 45! Lasa rusinea, si comunicati deschis, cu rabdare, intelegere, umor si cooperati! Merita! Si tu ai Dreptul la Placere, nu doar el! Successe!

nony
| nony a răspuns:

Iti recomand din inimá sa nu-i spui asa ceva big grin
Poti sa rezolvi altfel.Incearcá sa faci dragoste asa cum iti place tine, fa pozitiile care te excitá.preludiu de o jumate de orá. orice altceva decat sa-i spui.
O sa-i ranesti orgoliul de baiat. eventual poate o sa-si piardá interesul fatá de tine.Va zice ca nu esti pentru el.etc.
Daca nici asa nu merge, inseamná ca nu e pentru tine.
App, tu il iubesti?

nony
| nony a răspuns:

@Harciog. tu ii admiri sinceritatea fatá de noi?
Acum sa fim realisti, te-ai simti ca draq, baiat fiind, sa-ti zica prietena ta intr-o zi : Stii, aseara cand am facut dragoste nu am simtit nimic.
Aoloo, pai cred ca intram in pamant de rusine.Lasa filmele cu sinceritatea absolutá. Cateodata e bine sa eviti un subiect frontal si sa-l abordezi prin lateral .si sigur intelegi ce vreau sa spun, si sper sa inteleagá si ea.

nony
| nony a răspuns:

Zanitzo.ai curaj sa ne spui ca nu te-a excitat, si nu ai curaj sa te pui intr-o pozitie care iti place? raised eyebrows
Me enervezi si vin peste voi sa vá asez cum vreau...big grin
Nu stiu parerea altora, dar intr-o relatie potrivirea la pat conteaza peste 50 %.
Esti frumoasa.de ce nu profiti de corpul tau (si al lui)? Cand o sa fii babá, degeaba o sa ai curaj.

nony
| nony a răspuns:

Harciog. noi vorbim din carti, dar ea este o fatá cat se poate de realá. Sfaturile noastre le poate da oricine.
¨Fii sincerá¨.¨Nu-i ascunde nimic¨. dar astea sunt stereotipuri.Am invatat ca flexibilitatea in orice situatie este mai buna decat atacul.
Dá-i timp.si curajul vine pe parcurs.Sunt 10 luni intre ei.nu este mult, poate asta este motivul de care nu-si da seama: timpul scurt al relatiei, si pofta bruscá de fantezii.
Eu cred ca totul se va rezolva happy
@Zanitzo. fa cum iti spun eu.Cand sunteti la ora de amor. ii spui: Iubi incercam pozitia asta?batting eyelashes Nu iti place, o schimbi.si tot asa pana iti gasesti modul preferat de a face dragoste. Spor la sex (potejat )!

| madalicious a răspuns:

Si eu am acest gen de probleme! tin mult in mine .si dau drumul doar atunci cand sunt nervoasa tongue incep sa tip sa injur sa jignesc urat.laughing dar. daca nu vrei sa ai probleme cu el.incearca pozitiile ce`ti plac tie vorbeste despre ce`ti place iar atunci cand nu vrei sa raspunzi la ceva saruta`l .copleseste`l cu pupici tongue o sa inteleaga ca nu vrei sa raspunzi intr-un mod dulcehee hee.

si are dreptate.trebuie sa comunicati .mult! astfel relatia se poate destramastraight face

| zeeeeeex a răspuns:

@Vasilecaplescoi a zis aproape tot ce trebuia spus... si are un 10 de la mine pentru raspuns... Dar te intreb pe tine ceva zano... Tu cum te`ai simti daca si el ar face ca tine sa tina in el tot si sa te faca pe tine sa intelegi ca e totul bine dar in realitate nu e? Ar fi aiurea nu? Atunci incearca sa faci in asa fel sa nu mai fie... E foarte usor sa vorbesti cu iubitul respectiv iubita ta despre probleme in relatie si mai ales despre sex... El trebuie sa stie tot despre placerile tale sexuale si nu numai ca sa poate fi totul bine si in realitate nu doar in realitatea care i`o expus tu... Fa un "efort" sa treci peste inhibitiile tale si vorbeste cu el de dragul dragostei (daca este) ce i`o porti si de dragul vostru!

| Linda a răspuns:

Mie mi se pare ciudat ca inainte de a comunica prea bine, impartasi lucruri, s-a ajuns deja in pat. Dupa mine probabil relatia a alunecat prea repede pe directia asta. Insa asa cred ca se intampla dupa ce a inceput sexul, timpul pentru alte explorari trece pe locul doi. Poate nu iti place suficient de mult baiatul. Poate simti in interiorul tau ca ceva nu este ok in cum decurg lucrurile. Simtul tau moral te avertizeaza ca nu e bine.

prfml
| prfml a răspuns:

Si eu am o problema de genul acesta, imi este rusine sa cer ceva anume cu gandul sa nu par prea,, obraznic,, dar in schimb imi place sa fiu provocat si raspund oricarei provocari. Probabil ii place sa comunioce despre problemele de zi cu zi dar in viata sexuala este mai retras asa ca ia tu initiativa ca ai avantajul ca el este deja dipus la comunicare, asa ca provoaca-l.

| zanabuna explică:

Nony sigur ca il iubesc.luna asta facem 10 luni impreuna...nu vreau sa ma desp de el...asta ca nu m-am excitat si ca a durat putin preludiul s-a int o sing data...recent...vreau sa fac f multe lucruri cu el, alte pozitii... dar imi este rusine... daca o sa creada despre mine ca sunt .nu stiu cum? uof...
el imi spune ce vrea, ce pozitii vrea... ce fantezii are...insa eu nu pentru sa ii spun nimichee hee

| zanabuna explică:

Nony... dupa cum am mai spus .sunt o fire deschisa...cu alte pers vb orice, dau sfaturi... dar cand sunt in preajma lui nu pot sa spun ceea ce vreau...ma simt prost...intr-adevar ca potrivirea la pat conteaza mult.as vrea sa ii spun ce vreau sa facem.(stiu ca el va fi de acord si ca ii va place si lui)dar parca intrec masura...inainte ma multumeam cu pozitia normala.etc.dar... acum vreau din ce in ce mai mult.hee hee

| zanabuna explică:

Va multumesc frumos pentru raspunsurile voastre...:*:*:*:*ma bucur ca ma ajutati si pe mine cu sfaturi happy

| valy07kdpv a răspuns:

Daca nu poti vb cu el din cauza intimitatii un as pe care poti sa-l tii an maneca pentru a rezolva problema asta ...este... dar nu al recomand an abundenta este putin acool.
cat sa ati de-a drumul la limba, deci anca o data aty spun nu an exces decy f putyn, si atunci sygur vei avea o limbarnita ...de nu o sa te mai opresti, si sygur ca se va ajunge si la o partyda de amor pe cinste.
si apoi sigur nu vey mai avea probleme an a vb deschis cu el, si o recomandare daca nu te superi..."nu mai mima actul "la un moment dat te vei da de gol si s-a dus draq investitia.
multa bafta si nu uita nu este decat un "as din maneca "asta nu anseamna ca vei folosi asta mereu. este o chestie doar de anceput care sa treci de inpas, nu andemn la a consuma alcoolul cu regularitate nu vreau sa ma antelegy gresit.
daca a mers da-mi de styre pe mess la valy07kdpv
ceao! si bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca vrei cu adevarat sa fii tu insati urmeaza-mi exemplu si spune "tot"moral, imoral, nu con-tea-za, inchipuie-ti ca alergi spre tine insati undeva in viitor si o sa fii interpelata de respectiva de acolo cu cea mai simpla intrebarte;-De ce?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doamne Nony n-am putut sa-mi inchipui asa ceva ...Cum poti sfatui sa ocoleasca niste chestii care i -ar putea afecta personalitatea? Eu salut sinceritatea ei aici si, de aici pina la urmatoarea trecatoare nu-i decit un pas caruia tu ii pui piedica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce Nony sa-ti fie rusine? De cea ce a fost adevarat? Eu, ca o afirmatie a continuitatii relatiei mai mult as vrea o comunicare sincera si, astfel, aluneca si relatia pe fagasul pe care trebuie... Iar cu rusinea aia iti garantez ca relatia va curge pe un fagas fals din insa-si refuzul adevarului...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nony daca cineva vorbeste din carti nu sint eu acela pentru ca am oroare sa preiau de la altcineva desi inconstient probabil ca am facut-o. Experienta in schimb e altceva...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e corect, comunica si i spune tot ce vrei, tu conduci intelegi?
nu te rusina!