| bogdannn9696 a întrebat:

Am nevoie de niste sfaturi. Daca m-ati putea ajuta v-as fi foarte recunoscator.
Deci sa incep. Am 17 ani, si inca nu am avut o prietena adevarata. Am avut acum vreo 2 - 3 ani dar doar asa ca sa zicem ca suntem impreuna (adica imi era rusine sa o sarut, sa o tin de mana etc.) ce e drept sunt foarte timid. Acum cand vad o fata pe strada, pe facebook, in troleu etc si vreau sa vorbesc cu ea pur si simplu nu pot adica nu am curajul (cand o vad sunt ceva de genul "acum e momentul dar ajung sa ma apropiu de ea sfarsesc prin a ma uita in alta parte si cand ea pleaca sa am regrete...) si nu mai vreau sa fiu asa de "pampalau" dar nu am nici-o ideea cum sa fac asta... Si + de asta daca as avea curajul sa incep o discutie cu o fata necunoscuta nu stiu cum sa incep, cum sa continui si cum sa termin (adica sa ma prezint, sa ii spun una alta si dupa sa ii cer un numar de telefom, o intalnire etc.).
Si acum daca ar fi sa incep o discutie cu o fata pe facebook, ce ar trebui sa ii spun prima data, ce sa vorbesc cu ea, despre ce... etc.
Credetima, sunt extrem de suparat pe mine adica majoritatea prietenilor mei au iubite si ma simt prost. Ei vin cu prietenele lor in oras cand iesim si eu stau singur pe locul meu...

Răspuns Câştigător
| Zarul a răspuns:

Salut.
Acum ceva timp,am avut si eu aceeasi probema ca si tine,eram foarte timid cu fetele,rusinos,etc.
Dar, mi-am luat inima in dinti de fiecare data, si am spus ca nu are ce sa se intample daca vorbesc/sarut/tin de mana/etc o fata, ci doar pur si simplu este un lucru obisnuit.
Ca sa vorbesti cu ea pe facebook, nu e mare lucru.
Intri pe ea.ii spui buna.ce faci..etc.
Apoi o sa ii spui ca ai vazut-o,si daca o deranjeaza daca vorbesti cu ea,apoi poti sa incepi sa vorbesti despre multe lucruri cu ea, hobbi-ury, file, animalul preferat, timp liber..sa dezbateti un subiect anume.
Daca vezi ca discutia parcurge normal, ii poti spune ca ti-ar face placere daca ati iesi la un suc/cafea bla bla, si incet incet o sa fie din ce in ce mai bine.
Tot ce conteaza, e sa fii tu insuti.

1 răspuns:
| Mary1904 a răspuns:

Ai nevoie de curaj. Fetelor le plac baietii mai indrazneti, dar stangacia ta pare oarecum adorabila. Iesi la agatat si fii tu, e cel mai simplu. Poti incepe prin a complimenta o fata, prin a te prezenta... in nici un caz sa nu folosesti fraze de agatat. Daca vei continua sa fii asa timid, s-ar putea sa fii luat peste picior sau sa ramai singur. Actioneaza, invita o tipa in oras, n-ai nimic de pierdut. Bafta!