| LilPeep a întrebat:

Nu am incredere in mine,0, plus sufer de anxietate si depresie,acestea fiind cauzate de o trauma emotionala suferita in copilarie,cum naiba sa-mi fac o prietena cand eu nu vorbesc cu nimeni niciodata, m-am izolat in casa si in ultimul timp ma tot bat ganduri suicidale.
Mau e cineva in situation mea?

13 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Poti sa incepi prin a nu te mai plange.
Atata timp cat ai doua maini si doua picioare si arati normal, chiar nu are rost.
Restu sunt doar scuze pentru a nu iesi din zona de confort.
Citeste, fa sport, gaseste-ti niste hobby-uri si ele pot veni la pachet si cu anumite persoane cu care poti socializa foarte usor.
Nu poti sa te schimbi peste noapte si sa ai rezultate de maini.
Dar nici sa stai asa toata viata nu cred ca vrei!
Acum tu decizi daca vrei sau nu sa te schimbi.

| LilPeep explică (pentru ROB3RT89):

Ai dreptate, nu vreau sa raman asa, insa habar n-am de unde sa incep, nu vad un rost in viata.

| ROB3RT89 a răspuns (pentru LilPeep):

De unde? Ti-am zis.
Daca nu ai fi asa negativist, ai vedea si partea plina a paharului!

| Pool77 a răspuns (pentru ROB3RT89):

Nu ai cu cine.

| Necunoscut112 a răspuns:

Munceşti? Singura soluţie benefică e să pui mâna la muncă şi să demonstrezi că valorezi ceva.

| LilPeep explică (pentru Necunoscut112):

Mai e o solutie, sa dorm pe vecie.

| drutzix a răspuns:

In loc sa cauti alti tristi in situatia ta incearca sa iti faci situatia mai buna.
Gaseste-ti un job, fa-ti de lucru, orice.

Am vazut ca ti-a mai zis cineva si tu ai raspuns ca mai bine mori decat sa muncesti laughing

| AlexCristi97 a răspuns:

Haualeu, de unde sa incep laughing
Aveai o intrebare cu xanax, iei asa ceva? mergi la un psiholog? ar trebui sa mergi si as evita in locul tau pastilele de genul, eventual doar sa le ai in caz foarte grav. In timp alea te fac o leguma, parerea mea. (antidepresivele)
Intrebi des "mai e cineva in situatia mea?". Da, foarte multi, chiar si eu oarecum. Am trecut prin asta, inca am perioade de depresie si anxietate dar le tin sub control prin meditatie si prin a iesi din casa cat mai mult.
Daca te inchizi in camera ta, nu faci nimic decat sa iti amani problemele. Iesi in lume si invata sa traiesti, sa te bucuri de lucruri mici, trebuie doar sa iti schimbi perspectiva.
Treaba cu blocatul mintii e un fel de cerc vicios al creierului. Creierul este o unealta care uneori preia stapanire si in loc sa te concentrezi pe ceea ce conteaza, incepe sa iti dicteze chestii ca un disc stricat (acel moment cand tot drumul spre magazin te gandesti cum sa ceri o cutie cu lapte). Traieste in prezent, daca mereu te gandesti care e urmatorul pas pe care trebuie sa il faci, pierzi momentul de acum. In loc sa te gandesti ce replica sa dai in secunda urmatoare, mai bine te concentrezi pe ce spune persoana si vezi dupa cum ii raspunzi. Cu siguranta va veni ceva natural, daca nu te blochezi in alta bucla a gandirii.

Iti recomand sa citesti puterea prezentului de eckhart tolle.

Cineva zice ca ai 24-25 de ani, sper ca nu esti persoanjul cu care am stat destul de mult de vorba pe skype. Era cam in aceeasi situatie cu tine doar ca el chiar nu voia sa fie ajutat. In primul rand trebuie sa te decizi ca vrei sa schimbi ceva, sa iti asumi asta si sa cauti ajutor.

| Eduard196 a răspuns:

Am fost eu. Dar am scapat

| Djsjuajsjsj a răspuns:

Si de ce nu incepi sa vorbesti si cu alti oameni? Asa te mai dezgheti si tu la minte, comunicand.
Ai 24-25 de ani, esti mare.E greu de crezut ca stai doar in casa si atat.

| LilPeep explică (pentru Djsjuajsjsj):

E foarte greu pentru mine sa vorbesc cu cineva datorita anxietatii sociale si stimei de sine scazute, plus ma incred in oameni foarte greu datorita faptului ca am fost tradat de propii parinti.
La asta se mai adauga si faptul.ca atunci cand sunt intr-o situatie sociala, mintea mi se blocheza si Nu ma pot gandi la nimic pentru a sustine o conversatie.
Nu vad nici un viitor pentru mine.

| Djsjuajsjsj a răspuns (pentru LilPeep):

Atunci incearca sa faci ceva. Orice.
Eu nu vad decat plansete si vaicareli mai sus.Atat.

| LilPeep explică (pentru Djsjuajsjsj):

Ok mersi pentru sfatul tau "util"