| anonim_4396 a întrebat:

Nu am mai avut contacte de mai bine de 3 luni, acum 2 zile mi-a trecut ciclul am renuntat si la anticonceptionale, si aveam sperma pe mana (exact in ziua in care mi s-a terminat ciclul) s-a uscat fara sa ma spal, apoi m-am dus la baie am urinat, si cand m-am sters este posibil sa se fi pus spermatozoizi pe hartia igientica si sa intre acolo? intreb deoarece dupa aceste 2 zile mi-au curs cateva picaturi de sange pe chilot, poate fi o fixare a unei sarcini? sad

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu e o fixare a sarcinii, e o sangerare la ovulatie probabil cauzata de un mic edzechilibru provocat de renuntarea la contraceptive.
Insa tu ai o probleme de igiena personala. Spalatul pe maini inainte si dupa folosirea toaletei se invata de la gradinita si e obligatoriu absolut de fiecare data.

| asdfghjkl_1325 a răspuns:

Si daca nu mureau in contacul cu aerul si ajungeam pe organul tau genital, cum crezi ca ajungeau pana in capat ca sa se faca fecundatie? Crezi ca luau autobuzul pana acolo sau faceam un 50 de metri garduri? Gandeste-te si tu putin.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Spermatozoizii mor in contact cu aerul (nu cred ca instantaneu, dar nu rezista prea mult oricum, mai ales ca zici ca s-a uscat). Nu cred ca ai de ce sa iti faci griji.