| szergiu a întrebat:

Nu am mai avut prietena din martie sad si mie cam frica sa ma prinda revelionu fara prietena. problema e ca nu prea stiu cum sa abordez problema. nu stiu cum se vorbesc cu o fata nu imi vin subiecte de discutie care pot fi dezvoltate decat "ceao. ce faci? bine " sau daca mai intreb si alte lucruri nu imi vin idei cum sa dezvolt ideea... sad ma puteti ajuta? straight face (am 14 ani)

Răspuns Câştigător
| ramonna a răspuns:

Pai fa rost de id-ul fetei de care iti place, si pentru inceput vorbiti ca intre amici, si dupa cateva zile cand mai vorbiti pe mess daca te intreaba "Ce faci?"... tu incepi sa zici ca "M-am cam plictisit", sau "As vrea sa ies la plimbare dar prietenul meu cel mai bun nu poate sa mearga astazi", si daca ea zice ca si ea s-a plictisit tu ii spui "Nu ai vrea sa iesi cu mine la un suc?" ca poate o sa zica ca vrea sa iasa cu tine sau se ofera ea.sau daca nu incearca replica asta "Ce mai faci mai ai prieten? sau ti-ai gasit prieten? si daca zice ca nu, tu ii zici "pai stiu eu unul" si daca ea zice care? tu ii zici ca este vorba de tine, explici ca ai vrea sa fi cu ea.

7 răspunsuri:
| aniohetova a răspuns:

Pai aici depinde si daca atunci cand ai intrebat asta ai intrebat-o cu gandul ca tie iti place de cineva. Daca iti place de cineva cu atat mai bine. Daca nu, nu stiu cat de repede poti sa cuceresti pe cineva in 2 saptamani, mai ales ca fetele sunt foarte pretentioase si mai ales cele de varsta ta. Daca iti place de cineva anume, o prietena sau ceva, vorbeste deschis cu ea, de la ce faci, pana la amintiri legate de copilaarie, deschide diverse subiecte, spune-i ce iti place si ce nu discutati pe fiecare tema, nu numai sa-i spui tu, iar ea sa aprobe sau ceva, dezvoltati subiectul, si apoi o s-o dati in alte subiecte si tot asa ...Si nu te gandi ca ce o sa spui, cum sa o spui, sa nu o dai in bara, ca atunci chiar nu mai ai nicio idee in legatura cu faptul sa gasesti vreun subiect, vorbeste cu ea ca si cum ar fi cea mai buna prietena sau o tipa pe care d-abia ai cunoscut-o si despre care vrei sa stii cat mai multe, vorbeste deschis. Poti sa-i spui ultimul film pe care l-ai vazut, sa o intrebi daca l-a vazut, daca da sa discutati pe tema asta, daca nu, sa o intrebi ce filme ii plac ei, tot ce ai vrea sa stii despre ea, baga in discutie si asa o sa faci conversatie si o sa o cunosti si mai bine. Succes happy

Răspuns utilizator avertizat
| smb a răspuns:

Buna.Problema ta nu este asa de grava.In primul rand daca te cuplezi cu o fata pe care nici macar nu o cunosti, e mai greu.Incepi si ii zici despre tine, ii povestesti despre copilaria ta, o intrebi si tu pe ea despre ea si copilaria ei.Subiectele vin de la sine. Din unul dati in altul, doar sa ii relaxat si sa fi TU.Niciodat sa nu te prefaci pentru ca aparentele inseala, mai bine sa fi TU de la inceput decat sa descopere mai tarziu.Asta in cazul in care vrei o relatie mai lunga.
In schimb, daca vrei sa te cuplezi cu o fata pe care o cunosti si te cunoaste o sa-ti fie mult mai usor.Doar ca o sa trebuiasca sa te ocupi si sa-i acorzi mai multa importanta decat inainte.

Sfaturi :
sa fi gelos numai cand trebuie.(daca vorbeste cu un baiat nu inseamna ca trebuie sa fi gelos)
nu o pune sa stearga toate numere de baieti sau id-urile ca se enerveaza si o sa va despartiti mai devreme de revelion
acorda-i atentie da nu prea multa da nici prea putina
fi atent cu ea si fi si romantic

Altceva ce-ti mai pot spune.Totul depinde de tine
Noroc

| Loomea straina' a răspuns:

Id meu este rus_teo_cj@yahoo.com
Am 12 ani...am pr dar te pot ajuta.adica stiu la ce se gandesc fetele

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.lasa calculatorul, si mesengerul si pune mana si citeste la greu.carti.aventuri,sf,politiste,orice,i-ti poate dezvolta vocabularul, imaginatia si inteligentia.succes.acum e timpul scurt. dar pentru revelioanele urmatoare, te vei descurca.

| 1stea a răspuns:

Pentru ramona

asa ai fost abordata tu de iubitul tau? happy

| indianca210 a răspuns:

O placi? e intrebarea mea.
Stii e misto sa te indragostesti la 14 ani dar cel mai sigur vorbele trebuie sa iti vinadin inima, daca oplaci da-i flori, ciocolata sau pur si simplu intreaba-i prietenii ce preferinte are, daca esti poet scrie-i-i si o poezie.
Exista o vorba anume ca dragostea nu arte varsta.