| Armyanka a întrebat:

Nu am niciun sindrom premenstrual deși cam in aproximativ o săptămâna ar trebui sa îmi vina menstruația. E neregulată, vine la 3 săptămâni și un pic. Nu am mai avut contact sexual de luna trecută, iar după 2 săptămâni de la contact, luna trecută, mi-a venit ciclu normal, abundent, am avut și toate sindromurile de dinainte de ciclu. Dar acum nu simt nimic. niciun sindrom ca ar trebui sa vina... exagerez eu cumva și ma panichez degeaba? laughing ( Mai ales dacă nu am mai făcut sex de luna trecută, iar luna trecută mi-a venit)

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca ciclul tau menstrual este de tipul neregulat, cel mai probabil luna aceasta/actualul ciclu sa fie programat hormonal sa aiba o lungime mai mare cu cateva zile care poate fi chiar si cu 5-7 zile in +, fata de ciclul menstrual anterior.
Fiindca dupa ultima menstruatie care s-a desfasurat in conditii normale d.t.p.d.v si in actualul ciclu NU ai mai intretinut acte sexuale, se poate afirma fara nicio teama sau retinere ca este cu totul imposibil sa fii insarcinata. In mod absolut cert sangerarea menstruala se va produce negresit si din acest motiv chiar daca va porni putin mai tarziu, nu va trebui sa fii deloc stresata sau ingrijorata. Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

In situatia prezentata de tine nu poate fi vorba de aparitia vreunei sarcini nedorita.

| Catrice a răspuns:

Era cumva regula sa apăra simptomele cu fix o săptămână înainte? thinking

| Armyanka explică (pentru Catrice):

Nuu dar eu sunt o fire paranoica de fel
laughing

| Catrice a răspuns (pentru Armyanka):

Mai lasa tu paranoia ca după întârzie si începi panica cu 'oare sunt însărcinată?' laughing