| Alexia112Paula a întrebat:

Nu-mi vine menstruația, nu am avut contact sexual, sunt copilă abia, mi-a venit menstruația de 2 luni.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este foarte normal ca in primul an de menstruatie sa vina ciclul aleator, pana se regleaza, asta daca va fi de tip REGULAT, fiindca pe lumea asta sunt si fete/femei care au ciclul de 2 tipuri, ambele tipuri fiind NORMALE si santoase:
- ciclul de tip REGULAT - vine FIX la acelasi numar de zile luna de luna.
- cicluld e tip NEREGULAT vine cand vrea eal, odata la 3-4 saptamani sau chiar odata la cateva luni.

Ambele tipuri de ciclu menstrual sunt normale si sanatose, deci nu trebuie sa-ti fie frica daca ai ciclul de tip NEREGLAT, doar s ate protejezi intotdeauna avand un tampon la tine iar cand iti vei incepe viata sexuala, sa folosesti INTOTDEAUNA prezrevativ ca nu se pot tine aplicatii fiindca nici o aplicatie d epe fata pamantului nu-ti poate ghicii urmatorul ciclu menstrual.

Te sfatuiesc sa vorbesti cu mama ta pentru ca tu o mostenesti pe ea si doar ea iti poate spune ce tip de ciclu menstrual vei avea, cand se va regla si ce trebuie sa faci.

Lichidul ala alb lipicios este SECRETIE VAGINALA perfect normala latoate fetele si femeile care au ciclu menstrual, de la pubertate pana la menopauza. cantitatea de secretie vaginala este mai mare unroi fiindca depinde de perioada ovulatorie sau non ovulatorie.
Spalarea pasaricii si schimbarea chilotului trebuie sa se faca ZILNIC, cu apa calda si sapun.

| user11080601008 a răspuns:

La inceput, e normal sa vina neregulat, incearca sa ti notezi undeva zilele lunii in care iti vine si la un moment dat vei vedea cand iti vine mai regulat. eu folosesc aplicația Flo pentru asta, de 1 an, însă ciclul îl am de mai multi ani laughing oricum, m-a ajutat sa mi dau seama de menstruație, ovulatie, sanse de sarcina etc