| ImSara a întrebat:

Hey :s Nu mi-a mai venit menstruatia de 2 luni... inca mai sunt virgina, nu am avut inca un contact sexual. Nu stiu de ce nu mi-a mai venit si acum sunt intr-o stare de panica. Plzzz help me puppy dog eyes

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| katy a răspuns:

Nu ne-ai spus si cati ani ai,daca esti micuta poate ai ciclul neregulat,cauze ar fi multe, ori dezechilibru alimentar, stresul, o raceala, sau chiar si daca ar fi vorba de chisturi ovariene toate astea deregleaza ciclul.mergi la un ginecolog si spune-i, insarcinata nu esti deci nu te panica

| N0xEterniS a răspuns:

Principalele cauze ale intarzierii menstruatiei :
1.Sarcina (dar daca esti virgina nu se pune)
2.Afectarea tiroidei poate duce la amenoree(absenta menstruatiei)
3.Stresul extrem de puternic, fiindca acesta perturba echilibrul hormonal al femeii si implicit echilibrul hormonilor sexuali
4.Chisturile ovariene
5. Unele medicamente pot inhiba ciclul menstrual
6.Afectiuni genitale
7.Alimentatia si in special dietele drastice
8. Efortul fizic excesiv fara ca femeia sa fi fost obisnuita cu un asemenea nivel de epuizare fizica
9. Obezitatea
10.Slabirea unui numar de peste 5 kg intr-un timp foarte scurt
11.Perimenopauza sau menopauza. Daca te apropii de varsta instalarii menopauzei atunci este firesc sa apara tulburari menstruale care pot fi insotite si de celelelte simptome ale menopauzei.
Daca menstruatia intarzie, nu ezita sa mergi la medic, mai ales daca a trecut o luna sau daca prezinta modificari atunci cand, in sfarsit, apare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Stresul poate afecta multe aspecte din viata noastra, inclusiv menstruatia. Uneori suntem atat de date peste cap incat corpul nostru scade productia de hormoni care determina ovulatia si implicit menstruatia.
Incearca sa gasesti singura sau impreuna cu doctorul tau metode prin care sa te relaxezi si sa reintri in programul normal al menstruatiilor.
O boala neasteptata, scurta sau chiar de lunga durata poate cauza intarzierea menstruatiei. Acest lucru se intampla, de obicei, temporar.
Schimbarile in programul tau obisnuit iti pot zapaci ceasul organismului. Acest lucru este valabil mai ales daca schimbarile sunt majore, de exemplu incepi sa lucrezi noaptea in loc sa lucrezi ziua sau viceversa.
Poate ca iei un nou medicament si atunci menstruatia intarzie sau chiar lipseste. Vorbeste cu doctorul tau despre aceste modificari.
Avand o greutate prea mare, pot aparea schimbari in ciclurile hormonale care-ti pot chiar opri ciclul menstrual. Cele mai multe femei revin la fertilitate si o menstruatie regulata dupa ce pierd din greutate.
Te pup!