| Alexandru_5445 a întrebat:

Nu va suparati ca intreb dar am doar 12 ani. spuneti-mi si mie ce inseamna sa te masturbezi

Răspuns Câştigător
| Alina140663 a răspuns:

Inseamna sa te exciti singur. adica sa tio spun mai diresc[scuze expresia] sa ti-o freci

4 răspunsuri:
| EuSiCuMine a răspuns:

Un alt lucru care face ca barbatul sa ejaculeze si/sau sa aiba un orgasm este masturbatia, care inseamna atingere sau mangaiere repetata a organelor sexuale. Unii termeni populari pentru masturbatie sunt "a te juca cu pasarica", "lucrul manual" sau "a face laba". Daca barbatul sau baiatul se masturbeaza mult timp, el are de obicei un orgasm. Dar nu intotdeauna; uneori, el inceteaza masturbarea inainte de a ajunge in acest punct. Sau, daca de curand a avut un orgasm si incepe iar sa se masturbeze, el nu poate avea alt orgasm pana cand corpul nu se odihneste. La putin timp dupa ce a avut un orgasm, penisul devine moale. Chiar daca se masturbeaza si nu are orgasm, erectia se va mentine un timp. Un baiat se poate masturba pana la orgasm inainte sa ajunga la pubertate, dar nu ejaculeaza pana cand testiculele sale nu incep sa produca spermatozoizi. Multi baieti nu se masturbeaza pana la pubertate, cand incep sa produca spermatozoizi. Acesti baieti au primul orgasm odata cu prima ejaculare.

Prima ejaculare are loc de obicei la varsta de 13-14 ani. Dar unii baieti ejaculeaza inainte de aceasta varsta, iar altii nu au ejaculari pana la 15 ani, sau mai tarziu. In cazul altor baieti, prima ejaculare are loc ca rezultat al masturbarii. La altii, prima ejaculare se produce in somn. Aceasta se numeste a avea un "vis umed" sau ejaculare nocturna.Majoritatea baietilor (si barbati) se masturbeaza. Totusi, nu chiar toti. E normal sa o faci sa sa nu o faci. Nu este obligatoriu si nu se poate impune sau interzice din afara.

Unii barbati incep sa se masturbeze in copilarie si pot continua toata viata sau nu o mai fac. Altii incep in timpul pubertatii; altii doar mai tarziu si sunt unii care nu se masturbeaza niciodata.

Oamenii considera ca cei care se masturbeaza sunt doar persoane care nu au inceput inca viata sexuala. Ei cred ca odata ce ai inceput sa ai raporturi sexuale, incetezi sa te masturbezi. Nu este adevarat. Multi barbati casatoriti, ca si necasatoriti, se masturbeaza, chiar daca au o viata sexuala normala.

Sper ca te-am lamurit:*

| wiliamss433 a răspuns:

A te masturba inseamna (fata) sa iti bagi ceva in p...a (baiat) sa tio freci! scuze de expresie!

| Kanghu a răspuns:

Joke? Sunt sigur ca daca te ducea capul si nu aveai o doaga sarita nu puneai intrebarea asta. Puteai sa cauti pe Google.

| Tweety_6396 a răspuns:

MASTURBÁ, masturbez, vb. I. Refl. A practica onanismul. – Din fr. masturber.
Sursa: DEX '98 | Adăugată de claudia | Greșeală de tipar | Permalink

MASTURBÁ vb. tr., refl. a practica masturbația. (< fr. masturber)
Sursa: MDN | Adăugată de raduborza | Greșeală de tipar | Permalink

masturbá vb., ind. prez. 1 sg. masturbéz, 3 sg. și pl. masturbeáză
Sursa: Ortografic | Adăugată de siveco | Greșeală de tipar | Permalink

A SE MASTURBA a se autosesiza, a avea manivelă, a o bate la cap, a o ciocăni în vârf, a o da cu capu’ de toți pereții, a da cu mucii de faianță, a da cu sacâz, a-i da în cap lui chelu’ / lui mutu’, a o da pe sub mână, a duce copiii la piscină, a face bătături în palmă, a face laba, a face manivelă / zgudu, a freca gherțoiu’, (d. femei) a-și întărâta ghiocelul, a juca table, a o lua în mână, a o lua la labă, a planta copii, (d. femei) a pune degetul la omidă, a pune faianță, a se uita în ghioc, a o zăpăci.

Funda?