| AnKa1723 a întrebat:

O prietena mi-a povestit ca dupa un contact sexual neprotejat pe care nu este sigura daca partenerul ei nu a ejaculat deloc in interiorul ei a facut la 5 zile, la 12 si la 16 zile cate un test de sarcina si toate i-au iesit negative dar menstruatia nu i-a venit, are intarziere de doua zile cu toate ca simte simptomele de la menstruatie. Ea sustine ca e insarcinata in urma la toate astea cu toate ca nu a mers la medic, e posibil sa aiba dreptate?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Bineinteles ca exista posibilitatea certa ca toate cele 3 rezultate obtinute sa fie FALS NEGATIVE, fiindca testele au fost efectuate cu mult timp inainte de momentul optim, adica dupa trecerea a MINIM 21 de zile fata de ziua in care a fost intretinut ultimul act sexual neprotejat. Primele 2 teste de sarcina au rezultatul 100% incorect, gresit, eronat iar rezultatul testului facut dupa 16 zile are un grad de corectitudine de cel mult 50 - 60%.
Fiindca testul de sarcina a fost facut inainte de a trece cele minim 14-15 zile care sunt strict necesare pentru ca sarcina sa poata/sa reuseasca sa produca primele cantitati de hormon de sarcina hCG a caror concentratie in urina sa fie detectabila, se poate afirma fara ezitare si cu toata convingerea, ca rezultatul obtinut este 100% FALS NEGATIV.
MOMENTUL OPTIM SA FIE EFECTUAT TESTUL DE SARCINA :
In privinta momentului in care se poate face testul de sarcina, trebuie cunoscut faptul ca acesta NU poate fi facut oricand, in orice moment al ciclului, sau practic in orice zi asa cum crede foarte multa lume. Este total gresita informatia potrivit careia rezultatul testului de sarcina care este efectuat in ziua in care este intretinut sexul, sau la putin timp dupa ce actul sexual a fostintretinut, sau ca testul se poate face dupa 8-10-12 zile, asa cum sustin/pretind cam toti producatorii MINCINOSI de testere ultra-mega-super-hiper sensibile. Testul se poate face dupa ce au trecut minim 14 zile. INSA in acest caz rezultatul care poate fi ACCEPTAT, avut in VEDERE si luat in CONSIDERARE, va fi doar rezultatul care a iesit POZITIV. Rezultatele NEGATIVE, indiferent de marca sau producatorul testerului folosit, care se obtin prin teste efectuate inainte de a trece mimim 21 de zile, de la sex sau ovulatie, NU reprezinta/inseamna absolut nimic, fiindca de regula reprezinta un rezultat FALS NEGATIV. Statistic a reiesit ca in cazul testelor efectuate dupa trecerea a numai 10 zile de la contactul sexual, DOAR circa 1-2% din femeile INSARCINATE vor obtine rezultatul CORECT adica testul va fi POZITIV. Restul de 98-99% dintre femei cu toate ca SUNT INSARCINATE, vor obtine rezultatul NEGATIV, care in realitate de fapt este 100% FALS.
Cu fiecare zi care trece, a 11-a, 12-a, etc. numarul de teste cu rezultatul FALS NEGATIV se diminueaza progresiv din ce in ce mai mult, pana in momentul in care testul va fi facut dupa trecerea celor minim 21 de zile (numarate de la data ovulatiei ori a sexului neprotejat). In acest moment circa 98-99% dintre femeile insarcinate vor obtine rezultatul valid/valabil si corect adica POZITIV si doar 1-2% din cele insarcinate vor mai obtine si in acest moment un continuare FALS NEGATIVE. REZULTATUL testului de sarcina prin natura reactivului folosit NU poate iesi aproape niciodata ca FALS POZITIV. Este adevarat ca testerele mai ieftine (cu mai putin reactiv in liniuta de pozitivare) adica cele mai putin sensibile vor oferi/da un rezultat fals negativ chiar si dupa cea de a 21 zi. Sper sa intelegi toate explicatiile prezentate, pentru a nu ''te culca pe ureche'' cum se spune cu rezultul pe care l-ai obtinut. Testele de sarcina efectuate mult prea devreme, reprezinta banii aruncati INUTIL pe fereastra sau direct in cosul/tomberonul cu gunoaie. Multa sanatate!

| AnKa1723 explică (pentru corbulalbrosu):

Multimesc de raspuns.
Si ca o intrebare scurta, daca are loc contactul sexual cu ejacular in afara vaginului iar tesul este facut dupa prima zi de la intarzierea menstruatiei e valabil sau nu?
Am auzit pareri impartite si nu stiu ce sa cred cu toate ca sunt insarcinata in 6 luni

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Eu cred ca despre tine este vorba asa ca numai strica aiurea testele de sarcină, testul se face la 21 de zile după raportul sexual, nu il faci la 5 zile la 12 sau la 16 zile, tu de dereglări hormonale după inceperea vietii sexuale ai auzit vreodată? Inainte de a face sex documenteaza te numai veni cu bazaconii o prietenă de a ta, spune sincer, tu esti aia.

| AnKa1723 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am un bebe ce urmeaza sa vina pe lume deci sigur nu e vorba despre mine, dar multumesc de raspunshappy

| Violleta2022 a răspuns:

Toate cele 3 teste facute de prietena ta au fost facute inutil si eronoat, fiindca au fost facute cu mult timp inainte ca un anume hormon sa poata fii prezent si sa arate situatia reala. pacat, bani aruncati inutil!

Un test corect de sarcina se face DUPA 21 de zile, de la ultima partida sexuala!

Inca ceva: o fata/femeie poate ramane gravida NUMAI in perioada FERTILA a ei. Daca fata a facut sex neprotejat in perioada nefertila, atunci nu are cum raamne gravida.
in orice caz, sa faca un testd e sarcian DUPA 21 de zile, de la ultima partida sexuala, ca sa stie daca-i gravida ori ba.

| AnKa1723 explică (pentru Violleta2022):

Multumesc de raspuns

| Cristian86 a răspuns:

Lasă-o să își rezolve singura problemele happy