| kiko_3973 a întrebat:

O prietena si-a inceput viata sexuala in vara, a avut 10 partide pana in prezent, si de fiecare data inca are dureri cand vine vorba de penetrare, la prima activitate sexuala nu i-a curs sange. Exista posibilitatea ca himenul sa nu se fi rupt? nici macar dupa 10 partide? Iar daca s-a rupt de ce inca are dureri de fiecare data cand face sex?

Răspuns Câştigător
| Rotciv a răspuns:

Buna. Himenul poate sa ramana intact si toata viata, nu conteaza nr partidelor de sex.Sunt femei la care li se rupe himenul abia la nastere.Acest lucru depinde de fiecare-n parte.De ex la fetele care practica sport destul de des himenul devine din ce in ce mai elastic. si este cat se poate de posibil sa nu se rupa la primul contact! Dupa cum am spus sunt femei si femei.La unele se rupe la primul contact, altele raman cu el si se rupe abia la prima nastere! 2 la mana durerea prietenei tale poate provine din lipsa lubrefierii.Aceasta durere ar putea fi evitata printr-un preludiu prelungit. Daca nici asa nu scapa de durere ar fi indicat sa se prezinte la un ginecolog, care sigur o va ajuta. Mult succes.

5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu a avut himen vascularizat și de aceea nu a curs sânge.
Durerea apare din lipsa preludiului, nu se face la foc atomat, jos textilele și hai să rupem patul.
Este bine să meargă și la un control ginecologic.
Pa, pa.

| AIRIUS a răspuns:

Buna?!
Cazul prietenei tale, nu este singular.
S a mai intamplat ca penetrarea sa fie si de 2/3 ori,pana sea junge la ruperea himenului, pentru ca este foarte elastic!
Dar din vara si pana acum, tinand cont ca a avut 10 contacte sexuale,nu are cum sa nu ii se fii rupt,adica ar intra cumva in artea recordurilor!
Inseamna ca ea,desi intretine raporturi sexuale,este in continuare virgina,asa ca, mai mult ca sigur nu si a dat seama cand i a curs sange.
Vis a vis de durere, sunt persoane, care au simtit o si dupa 1 an de la incepea vietii sexuale, poate si mai mult, din cauza faptului ca este foarte stramta!
Numai bine!

| kirra886 a răspuns:

Himenul este rupt cu siguranta,are dureri fiindca sau baiatul are penisul prea mare,sau el il impinge gresit. uneori apar dureri cind penisul este incovoiet,am avut si eu dureri cind faceam sex cu un prieten cu penis incovoiet. sau are dureri fiindca este o problema genitala,apeleaaza la un ginecolog, oricum cred ca motivele sunt printre primele mentionate sus. spune-i sa masturbeze mai des cu vibratorul ca sa se relaxeze la maximum, sa sa ocupe cu tantra sau ioga sa deschida dorintele ei sexuale ascunse.bafta

| Emazio a răspuns:

Prietena aia esti tu?

| papusikk a răspuns:

Am patit si eu cam la fel...la primul contact nu a curs deloc sange si nici pana in prezent si sunt aproape 4 ani d atunci iar 2, 3 luni l inceput am avut unele dureri l penetrare...nu cred ca este ceva de care sa isi fac griji durerile pot fi din cauza ca nu se umezeste vaginul sau este vaginul prea strimt.