| ღ♥√εđεŧtą ♥ღ a întrebat:

Oare intr-o relatie totul se bazeaza pe sex?sad

Răspuns Câştigător
| Farcas a răspuns:

Nici vorba!
Pentru a mentine o relatie pe termin lung e nevoie in primul rand de iubire, intelegere si respect reciproc.Sexul intareste relatia, e ca,, the cherry on the pie,, cum s-ar zice, insa are si el rolul lui care pe termen lung, din pacate devine principalul si cel mai important.(asta doar in cazul casatoriei)
In adolescenta, sexul in ziua de azi e un pretext chatterbox,, Ma iubesti, te culci cu mine,, Baieti zic ca nu te mai pot astepta, ca are nevoie corpul. Oare de ce pe vremuri baietii puteau astepta pana fata implinea 18 ani, si pana devenea sotie? Alti poate nici nu au auzit de masturbare, si nu pateau nimic ca asteptau, nu li se intampla nimic, si nici nu deveneau impotenti, cum zic baietii din zilele noastre.

19 răspunsuri:
| CevaNormal a răspuns:

Daca sunteti tineri, si el se afla in perioada cind vrea sex foarte des, atunci desigur ca da,winking

| Emeraude a răspuns:

Depinde ce fel de relatie vrei sa abordezi cu un baiat... daca sunteti doar parteneri in pat, atunci da, sexul poate fi singurul vostru punct comun.
Intr-o relatie serioasa, afectiva, sexul este un factor important, dar nu totul! Degeaba te intelegi perfect cu un barbat in pat, daca in rest nu va simtiti bine impreuna, trebuie pe langa asta sa mai existe si alte puncte comune, nu doar compatibilitatea sexuala (cum ar fi sentimentele de respect, iubire, sa poti purta o discutie cu respectivul/a). Nu stiu de unde ai tras tu aceasta concluzie, dar este eronata, probabil nu ai gasit baiatul cu care sa poti avea o relatie serioasa.
Succes!

| Anecherry a răspuns:

Nu; sexual are o relevanta, dar nu e totul;

| Duhovnicul a răspuns:

Daca altceva nu mai stii... trist

| darrio2007 a răspuns:

Nu neaparat.Pe sentimente.Mai depinde si cum privesti lucrurile.

| 16.laura.16 a răspuns:

Nu. Doar in relatie superficiale, fara viitor!

Sunt importante intr-o relatie: intelegerea, sinceritatea, respectul, iubirea. Nu sexul, acesta iti ofera doar satisfactie.

| Seline a răspuns:

Daca relatia e de friends with benefits, atunci da. Daca e o relatie serioasa, atunci e bazata pe respect, comunicare, iubire.

| buldog a răspuns:

Sigur ca nu!

| dontstoop a răspuns:

Nu intotdeauna, dar exista si unii care cred ca o relatie inseamna doar sex

| zanesiprintese a răspuns:

Nu, dar pentru barbati sexul are o mare importanta! Asa sunt ei mai nimfomanilaughing. NU TOTI!

| evoke a răspuns:

Dragostea nu inseamna doar sex sex si iar sex
Sexul e doar mica parte dintr-o relatie

| vyo a răspuns:

Da

| ღ♥√εđεŧtą ♥ღ explică:

Pai eu si prietenul meu ne-am despartit pentru ca nu am vrut sa ma culc cu el, si nici nu vreau, pentru ca am 15 ani si el are 23... faza e ca ne iubim [cred]...acum suntem prieteni buni, iesim impreuna la discoteci etc ne sarutam ca si cum am fii impreuna dar nu suntemsad i-am zis ca sexul nu inseamna tot dar el a zis ca ma asteptat destul [un an, cu intreruperi (multe)] vreau sa fiu cu el dar nu stiu cum sa facsad

| IloveCats a răspuns:

Sexul e un lucru important si necesar intr-o relatie, dar asta difera de la cuplu la cuplu

| marinela_9969 a răspuns:

Nu.
Iubirea nu inseamna numai sex!

| eu_stie_tot a răspuns:

Nu-i asculta. Totul e sex. In timpul zilei niciodata nu o sa puteti fi mereu impreuna, sa va spuneti mereu ce simtiti etc. Pe cand in actul sexual va dedicati unul altuia. Partenerul tau devine proprietarul tau si invers si vaeti drepturi depline unul asupra altuia. Mintile voastre si sufletele voastre se contopesc si deveniti o singura fiinta. Sexul e o trasatura instinctuala asadar spre deosebire de alte actiuni nu este controlat atat de mult de constient si deci sentimentul nu este alterat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu! Iubirea nu inseamna numai sex!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde cu ce tip te incurci... daca el e un `player` atunci sexul conteaza mai mult de 100%. dar daca e un baiat de treaba, cu capul pe umeri si cu o anumita educatie poate conta mai putin.

Sfat: Nu merita sa suferi pentru niciun baiat care intr-un fel te obliga s-o faci.asta inseamna ca nu te merita si doar te foloseste atata timp cat nu te asteapta.[in general].

| beyonddarkness a răspuns:

Parerea mea este ca NU, o relatie in primul rand se bazeaza pe respect reciproc si sinceritate! Adevarat este ca si sexul este necesar dar NU ESTE PUNCTUL FORTE al unei relatii.