| MihaelaChivu23 a întrebat:

Pe data de 28 septembrie am avut contact sexual neprotejat (nu a ejacuat in interior, dar a iesit la fix). Pe data de 4 octombrie mi-a venit ciclu menstrual normal, a durat o saptamana. Pe data de 2 noiembrie mi-a venit din nou ciclu menstrual. Prin 10 noiembrie am facut un test de sarcina care a iesit negativ (l-am facut dupa-masa pe la ora 2). La sfarsitul lunii noiembrie mi-a venit ciclu in data de 29 si a tinut o săptămână. In Decembrie pe data de 21 am facut din nou un test de sarcina, tot dupa-masa, care si acela a iesit negativ. Iar acum pe data de 24 mi-a venit ciclu. Intrebarile mele sunt: 1. DACA E POSIBIL SA FIU INSARCINATA (simptome nu am avut)? si 2.DE CE MI-A VENIT LUNA ACEASTA MENSTRUATIA ASA DE REPEDE?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In primul rand in cazul in care sexul din 28 septembrie, a fost intretinut cu 6-7 zile inainte de ziua de incepere a menstruatiei din 4 octombrie, reiese foarte clar si sigur ca NU se putea forma o sarcina nici in cazul in care SPERMA AR FI FOST EJACULATA IN VAGIN. Acest lucru este demonstrat atat stiintific cat si medical ca in perioada celor 9-10 zile de dinainte de menstruatie, formarea unei sarcini este 100% IMPOSIBILA. Exact din acest motiv menstruatia s-a pornit la data normala, calculata si fiindca s-a desfasurat pe durata de o saptamana si probabil similar cu cele produse anterior denota faptul ca a fost IMPOSIBIL sa se formeze o sarcina atunci in luna septembrie. In consecinta la intrebarea 1-a; Este IMPOSIBIL sa fii insarcinata fiindca ulterior nu ai intretinut contacte sexuale, si dupa sex AU URMAT 4 (PATRU) MENSTRUATII si toate au avut caracteristicile unei menstruatii normale, rezulta ca NU poate sa existe in acest moment o sarcina nici macar prezumtiva, ipotetica. 2. )Lungimea ciclurilor menstruale poate sa fie putin diferita de la un ciclu menstrual la altul in cazul in care apar unele disfunctii in activitatea glandelor endocrine, ceea ce se rasfrange asupra activitatea hormonal si va afecta lungimea CICLULUI menstrual implicit si inceperea menstruatiei, care se poate porni mai devreme sau mai tarziu cu cateva zile fata de numarul de 28 de zile considerat ca fiind lungimea ciclului perfect. Exista unele diferentele intre ultimele 3 cicluri (30 zile, 27 zile, 25 zile) insa nu sunt atat de mari incat sa te ingrijoreze, fiind caracteristice si normale in cazul unui ciclu putin NEREGULAT. Multa sanatate!

| MihaelaChivu23 explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc mult. Ma ajuta mult aceste sfaturi!

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Uneori ciclul poate intarzia cateva zile, dar la fel de bine poate veni cu cateva zile mai devreme, din motive necunoscute, doar mici dereglari hormonale!
Odata ce ti-a venit ciclul, este clar ca nu esti insarcinata!

| vocea a răspuns:

Draga mea nu trebuie sa te ingrijorezi, daca nu a ejaculat in tine nu ramai gravida, iar menstruatia se poate sa vina mai devreme din cauza dereglarilor hormonale>
Incearca sa iei anticonceptionale si el poate sa isi dea drumul lejer in tine fara frica, mult succes

| noink a răspuns:

Cu siguranta nu esti insarcinata, poti sta linistita daca situatia este exact cum ai descris-o si nu au existat alea contacte sexuale neprotejate pe parcurs

| MihaelaChivu23 explică (pentru noink):

Nu am avut niciun contact sexual de atunci.

| Bishopp a răspuns:

Doamne! Iti recomand sa nu o mai faci niciodata neprotejat. Te afecteaza foarte mult! Daca ai facut primul test de sarcina, al doilea nu mai era necesar! Menstruatia nu iti vine mereu la data fixa, depinde de hormonii tai, de vreme, de organismul tau. Stai mai linistita in privinta asta; Iar daca vrei sa nu ai probleme incearca sa o faci protejat te vei simtii mai bine si tu si el crede-ma!

| MihaelaChivu23 explică (pentru Bishopp):

Mulțumesc mult de sfat