| Iuliaiulia1993 a întrebat:

Pe data de 29 septembrie am ovulat ( cel putin asa spune aplicația mea ). Începând cu data de 1 octombrie-5 octombrie am avut contact neptotejat cu soțul meu zilnic. Eu probleme cu constipatia nu am (aveam scaun zilnic) însă cu data de 1 octombrie până pe 10 octombrie am fost constipatia. Mie menstra ar trebui sa imi vina pe 13 adica in vreo 3 zile. Si de vreo 3, 4 zile am o secretie alba cremoasa fara miros. Exista vreo posibilitate sa fiu însărcinată?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Doar daca ciclul tau menstrual este de tipul REGULAT, numai in acel caz se poate fi folosita cu succes acea aplicatie numita Calendar menstrual de ovulatie/fertilitate fiindca doar atunci datele oferite sunt valide, valabile si corecte. De asemenea este bine si indicat sa stii urmatoarele :
Femeia poate sa ramana insarcinata NUMAI dar NUMAI in cazul in care macar 1 SPERMATOZOID reuseste sa ajunga la OVUL VIABIL in timp util, adica inainte de momentul in care OVULUL isi va pierde viabilitatea (capacitatea de a fi FECUNDAT)
Dupa eliberarea din foliculul ovarian, OVULUL ISI MENTINE VIABILITATE de regula o foarte scurta perioada de timp care se rezuma la urmatoarele circa 8-12 ore fata de momentul eliberarii sale. In cazuri rare traieste pana la 16 ore, foarte rar pana la 24 de ore si in cazuri cu totul exceptionale pana la 36 de ore, conform parerilor anumitor medici (insa nedovedite stiintific). Rezulta ca in cazul in care ovulatia a avut loc in data de 29 Septembrie OVULUL a putut sa fie VIABIL in ziua de 29 si cu totul exceptional (cateva procente %) sa mai fi fost viabil si in data de 30 Septembrie. Pe baza celor expimate reiese ca in data de 1 Octombrie si posibilitatea dar si probabilitatea ca OVULUL VIABIL sa mai fi existat este extrem de mica/infima si greu de crezut ca ar mai fi fost posibil sa existe o minima sansa.
In concluzie se poate afirma fara nicio teama ca s-ar gresi, ca in cazul tau IN MOD ABSOLUT SIGUR a fost imposibil sa se poata forma o sarcina in conditiile precizate fiindca actele sexuale au fost intretinute in zilele din PERIOADA LUTEALA a ciclului menstrual care mai este denumita si PERIOADA INFERTILITATII ABSOLUTE, cea in care formarea sarcinii este 100%/ABSOLUT imposibila chiar si daca sperma este ejaculata in vagin de fiecare data.
Perioada fertila toatala a ciclului actual a fost situata intre 25 - 30 Septembrie iar perioada fertila reala a existat in zilele de 27-28-29 Septembrie. Multa sanatate!

| Iuliaiulia1993 explică (pentru corbulalbrosu):

Nu am ciclul regulat. Câteodată îl am la 24z, 27z, chiar si 30z

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Iuliaiulia1993):

In acest caz poti sa explici cum ai ajuns la concluzia ca OVULATIA a a avut loc/s-a produs in data de 29 Septembrie, din moment ce este specificat cat se poate de clar si pe intelesul tuturor faptul ca aplicatia respectiva ofera date si informatii corecte NUMAI in cazul in care ciclul menstrual este foarte REGULAT si abaterea admisa a numarului de zile a lungimii ciclului poate fi de cel mult +/- 1 zi sau maxim 2 zile. Fiindca in cazul tau se inregistreaza diferente de lungime si de 7 zile in astfel de cazuri insasi abaterea este mai mare chiar si decat o perioada fertila, asa ca in cazul tau NU se poate stabili/derermina nici macar o PERIOADA FERTILA EXTINSA.
In acest caz raspunsul meu initial mai poate fi considerat ca fiind valabil doar intr-o anumita masura si anume cea in care acest ciclu menstrual NU va fi mai lung de 27-28 zile. Doar in cazul in care ciclul menstrual a fost programat hormonal sa aiba lungimea mai mare de 28 -29 de zile, va exista posibilitatea sa se poata forma o sarcina. SanatatE!

| Iuliaiulia1993 explică (pentru corbulalbrosu):

Am introdus o medie de zile la durata ciclului menstrual. Si aplicația mi-a arătat cum ca pe 29 as fi ovulat. Însă pe mine ma cam panicat faptul că am fost constipata timp de 10 zile si plus de asta in general inainte de menstra eu nu am nici o secretie însă de vre o 2 zile am o secretie alba cremoasa fara miros mai abundenta

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

De ce nu te duci la doctor? Mergi la medicul ginecolog si spune i.

| Violleta2022 a răspuns:

Cum nu ai ciclul regulat, NU poti sa calculezi ovulatie, perioada fertila si nici urmatoare menstruatie, fiind imposibil.
Aplicatiile alea de le folosesti la calculat ovulatie si cm, sunt valabile, doar pentru femeiel care au ciclul de tip REGULAT, adica se succede lunar, la exact acelasi numar de zile.

Foloseste prezervativul la fiecare partida sexuala, daca nu vrei sa ramai gravida, ca la tine nu se poate calcula ovulatia.

| Iuliaiulia1993 explică:

Imi cer scuze pentru greselile de ortografie însă a luat o telefonul meu razna!