| CristianaMaria a întrebat:

Pentru barbati,conteaza intr-o masura mai mare aspectul fizic? Intreb pentru ca ma confrunt cu treaba asta, adica nu suport sa ies in niciun fel in evidenta.Am 22 de ani, sunt studenta si ma imbrac lejer si deloc atragator oriunde ma duc.Parul il tin in coada,am haine elegante care imi intepenesc in dulap de rusine sa le port,bijuterii cu zecile doar doar asa sa le tin in cutie si de machiat nu reusesc nicicum sa ma fac constant pentru ca mi se pare ca ma aranjez degeaba,pentru nimeni. Dintre colege tot asa, ma inteleg cu cele simplute si daca as iesi imbracata mai elegant cu una dintre ele am impresia ca as arata ca o piti.Nu stiu ce sa zic...nu vreau sa par o pitipoanca dar parca sunt in extrema cealalta in sensul ca am impresia ca trebuie sa ma imbrac elegant si sa ma fardez doar cand merg la vreo petrecere sau intr-un club.
Mi s-a mai spus ca eu fiind studenta, viitor medic, ar trebui sa am prestanta si sa ma aranjez sa arat ca o doamna dar mi se pare atat de greu.Si cred ca pierd din cauza asta, pierd sanse sa intalnesc un potential prieten

23 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu sunt medic de aproape 15 ani. Nu ma machiez decat la mari ocazii, ma imbrac mereu foarte simplu si imi pieptan parul foarte simplu. Niciodata in tinerete nu mi-au lipsit admiratorii (desi nu sunt vreo frumusete) si am avut de unde alege. Am un sot minunat pe care il iubesc si care ma iubeste, caruia ii plac femeile naturale.
Nu arat ca o doamna, desi mai am putin si fac 40 de ani. Pacientii imi spun domnisoara doctor, unii nici macar nu ma cred ca as fi doctorita. Dar asta nu m-a impiedicat sa fiu un medic bun, sa fiu doctor in medicina, sa am performante in meseria mea.
Eu cred ca trebuie sa fii asa cum esti tu. Daca sa zicem te-ai coafa, te-ai machia si ai intalni un barbat care te vrea numai asa, esti dispusa sa suporti disconfortul asta toata viata (adica sa pierzi zilnic minute bune cu imbracatul, coafatul, machiatul in loc sa le folosesti pentru a face ceva interesant si mai putin chinuitor)?

| mgtow a răspuns:

Tu vei avea nevoie de un prieten strain nu roman. Romanii tind sa bata femeile si sa le comande... nu conteaza impresia celor de pe strada asa ai parte daca mergi imbracata neatragator sa nu vina vreun violator dupa tine.

| RAY a răspuns:

Pentru barbati,conteaza intr-o masura mai mare aspectul fizic?
depinde de fiecare in parte,daca esti barbat frumos cauti una frumoasa,daca esti dragut cauti una draguta,daca esti urat cauti una urata,daca ai banii cauti una frumoasa indiferent cat de urat esti, asta cu fizicul nu conteaza e vrajeala,conteaza e prima impresie,tu continua sa visezi daca chiar astea sunt personale daca nu cautale,nu cauta ce vor alti cauta ce vrei tu,vorbeste c tine mai mult,eu cred ca tu traiesti pentru alti nu pentru tine,gandeste critic, oare gandesc bine, oare chiar vreau asta, oare de ce imi doresc un iubit, oare de ce sa ma imbrac cum spun alti si tot asa

| Freya1 a răspuns (pentru RAY):

Daca e frumos cauta frumoasa, daca e dragut cauta frumoasa, daca e urat cauta frumoasa laughing asa functioneaza la uni doar ca nu constientizeaza ca trebuie sa se mai uite si la ei... Dupa ce agata niste piti de dorobanti pe care le considera ei rupte din soare si alea le dau cu jet vin si se plang pe TPU ca nu au noroc la femei

| RAY a răspuns (pentru Freya1):

Sunt urati care cauta frumoase apoi devin misogini, e adevarat asta

| Freya1 a răspuns (pentru RAY):

Ti-am mai spus eu nu judec omul, si nu cataloghez dupa frumos si urat dar daca pe deasupra is si nesimti sau prosti imi pare rau.Chiar daca nu trebuie sa existe diferente intre oameni societate nu gandeste asa si vorba aia daca nu ai bani nu te duci la magazin big grin

| Freya1 a răspuns:

Sa sti ca am vazut si eu ca se practica acum foarte mult chestia asta si sti ce e ciudat, ca nici macar nu mai prea conteaza cum areti atat de tare ci sa ai haine elegante (ceia ce pentru uni inseamna ca ai bani ), sa fi machiata (ceia ce inseamna din nou ca ai bani ca doar ti-ai luat farduri), sa fi mereu cuafata (ceia ce din nou inseamna ca ai bani )si nici de cum de cat de frumoasa esti ca eu cred ca se gandesc ca dimineata cand te trezesti nu o sa ai toate alea pe tine.
Eu cred ca in ziua de azi sunt foarte multi (vorba aia "cele mai multe c.rve nu sunt femei" ) ce se asteapta ca ea sa vina cu bani, cu plase pline si el sa scuipe seminte la coltul blocului si atunci se uita dupa alea ce au de unde sa dea sau au de unde sa faca.
Tu fi asa cum simti si vrei ca doar asa vei atrage un barbat serios ce te va iubi sincer.

| Emma30555 a răspuns:

Încearcă sa te îmbraci cât de cât modern cu haine simple comode,, adecvat pentru vârsta ta. Ești studenta nu trebuie sa fii prea eleganta. Dacă ieși în club merge ceva mai elegant adică niște tocuri ceva sexy dar în rest cred ca ești ok. Poți sa te aranjezi, sa te machiezi un pic sa ți dai cu rimel și ruj dar sa fii și simpla în același timp

| HadesSs a răspuns:

Daca este sa arati bine, arati si in tricou si blugi si in orice imbracaminte parerea mea, depinde de tine happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt multe alte motive din cauza cărora tu pierzi șanse de a întâlni un "potential prieten". Unul dintre ele ar fi că întrebi necunoscuți.

| CristianaMaria explică (pentru anonim_4396):

Era o curiozitate de-a mea si atathappy. Iar daca mai sunt sau nu alte motive, tu nu ai de unde sa le stii pentru ca nu ma cunosti

| anonim_4396 a răspuns (pentru CristianaMaria):

Nu.Nesiguranța,timiditatea,dezinteresul ăsta al tău par motive destul de bune ce reies din întrebarea ta.

| CristianaMaria explică (pentru anonim_4396):

Da..asa e, nu te pot contrazice.Mersi totusi de raspunshappy

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Bravo ei, 3 aspecte interesante, dupa calendarul meu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Bine,dar cred că pe ea o interesa părerea unui bărbat, nu a ta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai atunci, greseala ei, ce sa zic...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, conteaza mult aspectul fizic. Ala care il ai lasat de la natura. Si oricum ala e relativ in functie de cine te priveste.

Nu, nu trebuie sa fii aranjata si cocheta ca sa atragi pe cineva. Daca vrei sa ma crezi. Aia pe care ii atragi asa, oricum probabil nu o sa iti dea de inteles sau daca da, foarte subtil. 90% sanse sa nu iti dai seama, ca doar de, esti obisnuita cu ceea ce vezi "in ziua de azi" peste tot. Ceva subtil nu esti antrenata sa sesizezi.

Asa ca stai tu bun linistita ca esti vazuta si esti apreciata asa cum esti, de fapt in special pentru ca esti asa cum esti. De iesit in evidenta iesi, asta iti spun clar. Atat ca nu iti dai seama. Nu ai de unde.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu le poti avea pe toate in viata Alexandra. Tu le cam vrei pe toate. Si doctora, respectata, miss univers, toti barbatii sa roiasca in jurul tau etc etc. VIse. Vise.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu imbrãcamintea il face pe om, caracterul, chimia daca dai "click" cu cineva. Viatã in afara facultatii nu ai? Nu trebuie sa iesi in club sa gasesti baieti, de obicei cei de pe acolo sunt cam disperati de se holbeaza la orice fund. Dacã vrei sã gasesti ceva de calitate cautã in locuri de calitate, vezi ce hobbyuri si evenimente participa baietii din orasul in care esti tu, acolo gasesti ce vrei tu.

Răspuns utilizator avertizat
| JoookkkeeeRRR a răspuns:

Eu ca barbat fiind, nu pun mare accent pe aspectul fizic, pun accent doar pe suflet, deoarece fizicul este trecatot

| AnonimnusAno a răspuns:

Cred ca depinde de cum te simti tu bine, in pielea ta. Daca preferi sa porti haine mai casual e ok, dar nici ca sa spui ca daca te imbraci mai elegant de fata cu prietenele tale ai putea parea ca ceri atentie sau ca esti superficiala. Ideea e sa iti alegi hainele bine in functie de eveniment si ora. Normal ca atunci cand mergi la cursuri sau faci practica nu iti poti lua tocuri si fusta ca mna. e destul de incomod. Dar la o iesire, la un suc merge. Sa te simti tu bine si increzatoare, indiferent de cum te imbraci. Asta e cheia.

| CristianaMaria explică (pentru AnonimnusAno):

De tocuri nici nu se pune problema sau fusta ever ever.pe mine ma vezi mereu in blugi si tricou simplu, totu cat mai simplu laughing