| KatherineSophia a întrebat:

Pentru toate fetele care au luat sau iau anticonceptionale Karissa! ce parere aveti? sunt bune? sunteti multumite? ati avut reactii adverse?
Multumesc funda!

3 răspunsuri:
| ceaiuldetei a răspuns:

Medicamentele au reacții adverse. Părerile sunt împărțite. Și reacțiile adverse sunt reale, indiferent că mergi la medic să ți le prescrie sau că mergi până la farmacia de la colțul blocului să ți le cumperi tu.

Multe dintre aceste produse, au primit păreri pro și contra. Organismul este diferit. Unele le suportă, altele nu prea și altele deloc.

Reacțiile cele mai des întâlnite au fost: luarea în greutate și accesele de tristețe/depresie, ivite cumva din senin, stările de amețeală și greață și durerile ovariene, însă nu de la produsul numit de tine neapărat. Ci de la această gamă de produse.

Foarte important: dacă te hotărăști să iei pilulele respective (sau altele, în funcție de ce anume hotărăști), respectă conținutul prospectului, citindu-l cu grijă și cu atenție.

Organismul trebuie să se adapteze și e nevoie de timp, să te obișnuiești cu reacțiile și să scapi de ele.

Acum, calitatea e ce crezi tu că înseamnă calitate, însă în mod normal, ar trebui să fii în "„siguranță" încă de la prima bulină luată. Ai grijă, totuși, să nu uiți să respecți orarul și să iei bulina la oră fixă.

Important: bulinele ar trebui să îți fie prescrise, deoarece ai putea să ai o alergie și să nu tolerezi compoziția chimică.

Să îți fie cu folos.

| irrumator30 a răspuns:

In primul rand, mare atentie. Regula nr. 1 la conceptionale: nu se iau de capul tau, se iau dupa ce va sunt prescrise de un doctor ginecolog. Pot avea afecte nocive asupra ta, pe care mai apoi le vei regreta cu lacrimi amare.

| SimonicaSymonica1988 a răspuns:

Si mie mi-a recomandat medicul ginecolog Karissa dupa o pierdere de sarcina ca nu aveam voie maxim 6 luni sa mai raman insarcinata si mi-a spus ca pot sa le iau si dupa acele 6 luni timp de 2 ani de zile...ea mi le-a recomandat fara ca eu sa ii le cer, eu am inteles ca nu cumva sa raman insarcinata 6 luni nu? sau?,, dar exista multe metode ca sa nu raman insarcinata si fara acele pastile, cert e ca le-am cumparat au fost recomandate de medic asa ca aveam increderem, eu ne mai luand nici un fel de astfel de medicamente nu am stiut cand sa le iau si farmacista mi-a zis ca pot sa iau incepand din ziua aceea si pe prospect scria ca in prima zi de menstruatie pe care eu nu o aveam si nici nu stiam cand trebuia sa o am asa ca puteam sa astept mult si bine'(niciodata nu m-am stresat sa tin minte cand venea venea, si in prezent e tot la fel) si am luat o pilula atunci, nu am stiut daca am facut bine sau nu dar cert e ca de la ele a doua zi mi-a declansat menstruatia sau poate era doar o sangerare inaintea menstruatiei si nu stiu daca am mai luat vre una dar de frica le-am dat dracu si nu le-am mai luat si uite ca asa am putut sa stau si fara ele si copilul dupa 1 an l-am conceput plus 9 luni in burtica aproape 2 ani de la pierderea sarcini,,, si in prezent bebe are 1, 9 ani, mai am o fetita de 5 anisori si nu ne mai gandim la alti copii dar nici aceeste pastile anticonceptionale n-am sa le iau, exista mult mai multe metode in care te poti proteja --stia-ti ca inainte si dupa terminarea menstruatiei nu ramai gravida? -- la mine functioneaza de fiecare data,, mai e si metoda ''feritului'' big grin a sau poate nu le convine barbatilor, ba sa le convina daca nu vor sa legene la copii si de ce sa ne stricam noi sanatatea si atatea sacrifici si chinuri la nastere si barbatiilor sa li se dea totul-- de ce intotdeauna femeile se gandesc la o anumita varsta sa asi lege trompele tot ele se gandesc la solutii? dar barbati de ce nu se opereaza sa nu mai poata face copii de la o anumita varsta? de ce numai noi femeile sa suferim atata ia sa ii punem cata la respect pe barbati daca ne iubesc.