| 12345abcde a întrebat:

Doamnelor?! Ce parere aveti de acidul folic? Ati luat sau nu in sarcina? Ati avut ceva reactii adverse?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Acidul folic se ia obligatoriu in ultimele 3-4 luni inainte de conceptie si in primul trimestru de sarcina. Previne malformatiile capului si ale coloanei vertebrale la fat. Nu are efecte adverse daca il administrezi asa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna. Acidul folic nu are efecte adverse, doar eu pentru ca am o problema cu stomacul ce ma impiedica in a lua medicamente, nu pot sa il iau; ca stomacul meu permite doar paracetamol (unicul medicament ce poate fi mestecat inainte de inghitire), si siropuri sau medicamente ce se dizolva in apa. Asa ca moasa mi-a recomandat o alimentatie bogata in acid folic si vitamine, ca din start stomacul imi taie accesul la acid folic sub forma de tablete, vitaminele pentru sarcina sub forma de tablete, si capsulele cu ulei de peste. Deci e ceva mai complicat la mine, ca in loc de medicamente, trebuie sa mananc din toate. Deci, da, acidul folic e mai mult decat necesar. Sa ai o seara frumoasa.

| 12345abcde explică (pentru anonim_4396):

Buna,multumesc pentru raspuns.Si ce alimente ai consumat bogate in acid folic?
Nu suport pastilutele alea. Am inceput sa le iau din saptamana a 6-a, insa imi e rau continuu, vars si mai nimic nu pot manca...

| anonim_4396 a răspuns (pentru 12345abcde):

Migdale, arahide, conopida, sfecla, telina, morcov, dovleac, avocado (daca iti place, ca 1 data am mancat, si dupa aia nu mi-a mai primit stomacul avocado), fasole, linte, mazare, capsuni, zmeura, portocale, varza, si verdeturi.

Stiu ca 2-3 alimente de aici s-ar spune ca nu sunt indicate in sarcina, dar moasa mi-a zis ca daca din alea nu mananc mai mult de 200 grame de 2-3 ori pe saptamana, nu afecteaza. Din altele poti manca cat vrei. Eu asa procedez, si nu am nici o reactie adversa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru 12345abcde):

In rest ador lintea rosie gatita gen tocanita cu zeama de lamaie.

| 12345abcde explică (pentru anonim_4396):

Multumesc tare mult pentru raspuns. Sper sa ma simt mai bine si sa nu mai vars tot ce ingerez...voi incerca sa includ cat mai multe din aceste alimente in meniul meu. Zilele astea abia am reusit sa pastrez in stomacel cateva banane...toata mancarea din pacate imi venea inapoi si doar banane am tolerat
sad

| anonim_4396 a răspuns (pentru 12345abcde):

Cu mare drag. Sanatate multa.

| LoVance0000 a răspuns:

Cu vitaminele in sarcina nu e de joaca.De exemplu mie mi-a zis ca vitamina A nu e ok sa iau