| ghost0 a întrebat:

Poate ca nu mai sunt cum am fost la inceput. Poate ca am m-am atasat mai mult fata de o persoana si am lasat treptat garda jos. Am inceput sa fiu mai vulnerabil. Am inceput sa pun din ce in ce mai mult pe tava. Eu simteam la un moment dat nevoia sa o sun de 10 ori pe zi sa vorbim si despre o furnica ce imi zarea in priviri dar tot timpul trebuia sa ma limitez la 2 sau chiar 1 apel telefonic, deoarece era suficient pentru ea.
Dupa relatie am inceput sa ma inchid in mine, sa tai anumite persoane din viata mea pana am ramas cu 6-7 prieteni care au fost acolo de la inceput. Am inceput sa nu mai vars o lacrima pentru nimic, incerc din rasputeri sa nu imi mai cer scuze si nu mai interactionez asa de mult. Emotiv nu mai poti sa fii, altfel isi bate lumea joc de tine.
Sa fii prea bun este un dezavantaj? Sa ii ceri cele mai simple lucruri de exemplu sa iti spuna te iubesc, este un lucru rau?
Nu te schimba nimeni, dar un compromis poti sa faci, caci nu ii spui dusmanului, ci aproapelui tau.
Iar daca eu, de exemplu, nu vreau sa ma limitez avand in vedere florile, atentia, timpul, afectiunea, atunci exista riscul de distrugere a atractiei ei fata de mine in relatie?

3 răspunsuri:
| Hyperion7 a răspuns:

Doar pentru că florile mor la un timp,asta nu înseamnă că nu vor da la anul mai frumoase,că tot este vorba de flori.
Așa și tu,doar pentru că o persoană toxica te-a omorât pe interior cu toxicitate ei,la fel cum omul omoară florile cu pesticide,asta nu înseamnă că nu poți înflori și mai frumos.
Fata acesta a fost o lecție pentru tine,te-a învățat să nu te mai oferi pe tava oricui,te-a învațat că nu trebuie să renunți la ce te face diferit pentru alții,te-a învățat că tu ești un om inocent și cu intenții pure și așa mai departe.
Vezi tu,in orice rău exista un bine și în orice bine exista un rău, învață să privești lucrurile bune, că lucrurile rele sunt văzute de mulți!

Nu e greșit să fii bun insa trebuie sa știi cui trebuie sa oferi bunătatea, nu toate muștele fac miere, zice o vorbă din bătrâni.Asa și aici,nu toți oamenii care intra în viața ta merita sa te cunoască pe deplin.Da, trebuie sa întorci și celălalt obraz și să fii amabil,dar doar atât.
Când oamenii văd că nu pot obține ceva de la tine, pleacă așa că lasă-i sa plece, tu doar lasă lucrurile sa se întâmple.

Cat despre "te iubesc", nu e greșit să îl ceri, că până la urmă care e baza unei relații, nu iubirea?

Capul sus!

| PufuletiStarNesarati a răspuns:

Eu zic sa mergi la cel mai apropiat munte cu peste 1600m inatlime, il cateri descult, meditezi acolo 4 ore si 12 minute pe zi, intr-o perioada de 12 zile, dupa mergi la 3 spovedanii si o sa vezi ca te simti mai bine, asa am facut si eu dupa ce m-a lasat a 4 nevasta.

| ioancuza23 a răspuns:

Ce dra**, categoria de poezie e sub asta, peace!