| Mkeynes a întrebat:

Poate cineva sa puna aici metoda calendarului cum functioneaza? Multumesc

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Metoda calendarului poate functiona chiar foarte bine, insa numai daca este indeplinita conditia necesara si principala ca ciclul menstrual sa fie foarte bine reglat incat niciodata sa nu existe o abatere a lungimii ciclului mai mare de +/- 1 zi (maxim 2 zile, insa foarte rar)
Fiindca in acest caz perioada fertila a ciclului menstrual se poate stabili foarte precis, exista posibilitatea sa fie intretinute mereu acte sexuale neprotejate fiindca sunt cunoscute foarte precis atat cele 2 perioade infertile cat si perioada fertila. Sanatate!

| Mkeynes explică (pentru corbulalbrosu):

Puteti va rog sa mai puneti aici
La cate zile are loc ovulatia
Daca ciclu vine o data la 21-24-28 sau mai multe zile? Stiu ca la cel de 28 zile ovulatia are loc in ziua 14?