| anonim_4396 a întrebat:

Pot ramane insarcinata daca din greaseala mi a ajuns niste sperma in zona vaginului, adica langa p...a, afara, nu stiu daca o intrat inauntru. Si chiar daca o intrat pot ramane? Sunt si virgina.

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Fiind primul tau contact sexual (spui ca erai virgina inainte), este posibil ca riscul de sarcina sa fie semnificativ (chiar daca nu a avut loc penetrarea). Folositi prezervativ chiar si la contactele sexuale fara penetrare, risc de sarcina exista daca sperma ajunge pe vulva sau in vecinatatea ei

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Și de să nu poți rămâne însărcinată dacă ești/ erai "virgină"?
Sângele menstrual pe unde se elimină? Păi tot pe acolo intră și lichidul seminal (este suficient să ajungă o picătură în interior și tu să te mai afli și la ovulație) și uita așa o "virgină" însărcinată.
Pa, pa.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă lichidul seminal ( sperma ) sau lichidul preseminal intră în contact cu secreţia ta vaginală, atunci EXISTĂ risc de sarcină!

Secreţia vaginală facilitează pătrunderea spermatozoizilor în vagin!

"Este important de retinut faptul ca o femeie poate ramane insarcinata cu un himen intact si fara un contact sexual direct (penetrare)!
Contactul dintre sperma si zona genitala poate facilita patrunderea spermei in vagin si instalarea unei sarcini.
Un himen intact nu trebuie considerat metoda contraceptiva!"
- SURSA :
http://www.sfatulmedicului.ro/......ninei_7764

Vezi alte DETALII la linkul :
http://www.tpu.ro/......mai-mul-i/

Vezi alte detalii despre lichidul preseminal la linkul :
http://www.clopotel.ro/......r-141.html

Toate cele bune.

| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care nu a patruns sperma in vagin nu poti ramane gravida insa daca a reusit sa patrunda (ceea ce ar fi destul de greu deoarece esti virgina) instalarea unei sarcini s-ar putea produce INSA doar in cazul in care ai fost in perioada fertila (la ovulatie). Tu esti singura care poate sti aceste date deoarece nu au fost prezentate deci poti trage si singura concluziile pe baza raspunsului primit.

| mihai69 a răspuns:

Da; virginitatea (pe care oricum ai pierdut-o, dacă ai ajuns să te joci cu un penis) NU e mijloc de contracepție!