| anonim_4396 a întrebat:

Poti sa iubesti fara sa fi iubit? credeti ca dragostea de parinti o poate inlocui iubita(iubitul)?
Am stat si am vorbit cu o adolescenta si mi-a spus asa: "Il iubesc mai mult ca orice pe lumea asta, mai mult ca pe parinti mei si chiar mai mult decat l-as putea iubi pe Dumnezeu".
Stiu ca dragostea e diferita, dar...nu pentru toti se pare.

Răspuns Câştigător
| psiholoaga a răspuns:

Adolescente indragostitelaughing E mai mult in capsorul lor toata idila asta. Iubirile, din punctul meu de vedere, sunt diferite. Se completeaza, eventual, dar nu se inlocuiesc. Pacat ca noi avem un singur cuvant pentru sentimentele astea; ar trebui sa luam exemplu de la greci, cu 3 termeni: eros, pentru a descrie iubirea trupeasca, de cuplu; filia-iubire amicala, prietenia dintre oameni; agape-iubirea fata de divinitate, fata de parinti, fata de mentori spirituali etc. Desigur, e posibil ca intr-un caz sa se combine toate: sa ma indragostesc amicul meu care imi este si mentor si fata de care nutresc si o admiratie deosebita. Dar una dintre ele este mai puternica; e important sa vad care si sa o fructific, altfel ma pierd in hatisuri. De-asta sunt atat de multi oameni care "se indragostesc" de cel mai bun prieten, iar dupa o relatie esuata, isi dau seama ca nu era iubire si au interpretat gresit "filia", de-asta multe tinere se "indragostesc" de barbati in varsta fata de care simt respect si admiratie si tot asa. Ne-ar prinde bine sa ne analizam mai mult. Intre a iubi un amic, a iubi un iubit si a iubi un parinte/mentor sunt niste diferente pe care, daca nu le cunoastem, o sa tot facem greseli si sa intram in tipare pana imbatranim.

9 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Enigma, pai, ca psiholog se castiga prost, ca filosof muream de foamelaughing dar pastrez filosofelile pentru timpul liber si parteneri de discutii.

| Cryssy a răspuns:

Atunci cand iubesti cu adevarat esti in stare sa iti dai si viata pentru persoana iubita! Da. Poti sa iubesti fara sa fii iubit, chair daca este foarte trist. Dragostea fata de parinti nu poate fii inlocuita cu nimic. Intr-un fel iti iubesti parintii si in alt fel iti iubesti iubitul sau pe altcineva.

| Adyna_2391 a răspuns:

Nici o dragoste nu poate fi inlocuita pentru ca atat parintii cat si iubitul sau iubita(in cazul nostru) iubesc fiecare in modul lor...cat despre adolescenta cu care ai stat de vorba....trebuie sa intelegi ca e adolescenta...ar trebui sa vorbesti cu ea peste cativa ani si sa vezi ce raspuns iti va da atunci...sunt sigura ca va fi cu totul diferit...happy

| diiiiiannnnaa a răspuns:

Deci. dragostea dintre parintzi si dragostea dintre iubit/a sunt total diferite! II iubesti si pe parintzi si pe iubit/a dar k iubitul poti discuta mai liber. poti sa-ti exp[rimi punctele de vedere poti face multe impreuna cu el. in shcimb cu parintii nu poti face acelasi lucru! cu parintii nu poti sa discutzi o zi diferita de altele sau stiu eu ce!

| margaritar a răspuns:

E indragostita si atatlaughing

am trecut si eu prin astawinking
isi revine ea cu timpu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Sunt două iubiri total diferite.
Iubirea care o poartă părinții față de copil este fără margini, necondiționată și pe veci fără trădare; în iubirea oferită de partener sunt urcușuri și coborâșuri, nesiguranța și teama sunt mereu în umbră gata să își arate colții.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ma indoiesc de afirmatia raspunsului.nu vad legatura intre dumnezeu, iubit si parinti!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@psiholoaga-frumos raspuns. pot sa spun ca ti-ai ratat vocatia, trebuia sa te faci filozof. laughing
nu este aceeasi ''iubirea'' de parinti cu cea de iubit/a.am putea sa spunem ca sunt doua cuvinte diferite, le-am putea numi cu putina indulgenta ''omonime''.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@psiholoaga-da, sareai din lac in put.insa asa cum te stiu eu pe tine, inteligenta si cu simt intreprinzator, cu siguranta ca te apucai sa-l meditezi pe vanghelie si te umpleai de bani. laughingwinking