| mada12 a întrebat:

Va plac si voua povesti alea de dragoste lungi si siropoase?big grin Am facut si eu una de acest gen, si am primit destul de multe like-uri pentru ea. big grin Vreau sa vad ce ziceti si voi.Stiu,cand o sa vedeti o sa spuneti ca e prea mult. big grin dar sper ca celor care au rabdare sa o citeasca, sa le si placa.big grin Multumesc :d

EL : Buna, am ajuns acasa. unde esti printesoo?
Ea nu este de gasit, El cauta disperat prin toata casa, incearca sa o sune dar telefonul EI este inchis. EL se panicheaza, merge la vecini, intreaba pe strada despre iubita sa, dar nimeni nu stie nimic. Dupa un timp incearca iar sa o sune, dar constata ca si-a uitat telefonul acasa.Se intoarce tulburat si ingrijorat, iar cand sa o sune observa ca a primit un mesaj.Il deschide, il citeste si ramane socat. Mesajul era clar "Iubitule, am impresia ca avem nevoie de o pauza.Nu pentru ca nu te mai iubesc, ci pentru simplul fapt ca trebuie sa ma gandesc bine la ce a fost si la ce va mai fi.Acum,iarta-ma ca am plecat fara sa zic nimic, dar daca ti-as fi zis ai fi insistat sa raman, si sti ca nu pot sa nu cedez ochilor tai.Sunt in siguranta, stau la o amica de-a mea la 120 km de casa noastra. Daca doresti, poti sa vi saptamana viitoare sa ma vizitezi, dar te rog. nu mai repede de atunci deoarece simt nevoia sa fiu singura cateva zile in care sa plang si sa ma gandesc la tot ce s-a intamplat.Sa sti ca nu e vina ta ca am plecat. e vina amandurora. Desi, in ultima vreme ma simt cam ocolita, seara cand vi de la servici nu imi mai dai sarutul de "Bun venit" cu acelasi entuziasm ca si mai demult. pur si simplu cred ca nu ma mai iubesti cu aceeasi forta. E decizia ta daca o sa ma vizitezi sau nu. Pana atunci. La revedere, iubitule! Te iubesc! "
Timp de 2 zile, El nu e in stare sa faca nimic, nu mananca, nu doarme. doar plange, plange intruna. Prietenii lui devin ingrijorati asa ca se decid sa il viziteze, dar usa amicului lor care mereu era deschisa, acum este inchisa. El simte nevoia sa se gandeasca, dar nu vrea sa fie singur. El vrea sa fie in bratele dragostei lui. Dupa ce mediteaza o vreme, isi da seama ca Ea avea dreptate, ca il ultima vreme o cam neglija, dar asta nu era vina lui, la servici lucrurile deveneau din ce in ce mai tensionate.Intr-un final, el si-a dat seama ca nu merita sa isi distruga viata si mai ales sa isi piarda iubita pentru lucruri care chiar nu conteaza.Munca i-a inundat lumea si viata, iar acum. acum se simte dezamagit de el, vrea sa ii ceara iertare Ei si sa ii spuna cat de mult o iubeste. Dupa ce isi revine, cauta adresa prietenei la care s-a dus EA. Dupa cateva ore de condus, el oboseste, dar ramane treaz la gandul ca in curand isi va vedea iubita. Cand ajunge, observa ca luminile din camera EI erau aprise, iar la o privire mai atenta, o vede pe iubita sa, care statea pe balcon si privea stelele. Dar acum ochii ei nu erau stralucitori si jucausi, acum erau tristi si plin de lacrimi. Inainteaza, dar Ea il vede.
EA: Ce cauti aici? Parca te-am rugat sa nu vi asa repede.
EL : Asculta-ma. stiu ca te-am dezamagit.
Ea: Dar.
EL : Te rog, nu ma intrerupe.Asteapta sa auzi tot ce am de spun si apoi poti sa decizi daca doresti sa te intorci la mine sau nu.
Ea: Bine, ascult!
EL : Ai avut dreptate, cu toate.Am fost un dobitoc si un prost. Nu am stiut sa am grija de tine si nu am stiut sa ma bucur de darul pe care mi la dat Dumnezeu.Recunosc,sunt un idiot.Stiu ca munca m-a acaparat si ca nu am mai avut timp de tine, iubire, dar sa stii ca nimic, dar absolute nimic nu este mai important in viata mea decat tine. Zilele acestea au fost un calvar pentru mine, tot timpul ma gandeam daca ai de gand sa ma suni. sau ma gandeam cui o sa ii mai spun tragediile mele de la lucru, cine o sa ma asculte si o sa imi spuna ca ma iubeste? Cine, daca tu nu? Pur si simplu regret faptul ca am un loc de munca. Vreau sa stau toata ziua acasa, impreuna cu tine si sa ne bucuram de viata. Pentru ca avem doar o viata, si pentru ca eu aleg si vreau din toata inima sa mi-o petrec cu tine. Vreau ca in fiecare dimineata sa ma trezesc alaturi de tine, vreau ca tu sa fi mereu cu mine, sa te iubesc, sa ma iubesti. Vreau ca de fiecare data cand ne intalnim cu cineva, sa ma mandresc cu iubirea mea, fara de care nu as fie eu. Pur si simplu te vreau pe tine.Nu vreau fite sau certuri, te vreau pe tine, iar daca asta include si cateva dezavantaje, sunt in stare sa accept.As muri pentru tine, si vreau sa intelegi asta. Mi-as scoate inima din piept cu un ac, doar sa stiu ca atunci cand imi voi reveni, vei fi acolo, alaturi de mine, avand grija de mine. Vreau sa stii ca atunci cand eram la lucru, toata ziua ma gandeam la tine, ma gandeam ca mai sunt cateva ore si ma voi intalni cu iubita mea, cu viata mea.Ca ea imi va spune cat de mult ma iubeste si ca vom sta din nou amandoi in fata televizorului, mancand popcorn si bucurandu-ne de minutele pe care le putem petrece impreuna. Iubito, eu numaram orele, minutele si cateodata si secundele, pana in momentul in care te voi revedea din nou. Nu stiu daca intelegi, dar fara tine, viata mea nu ar exista. pentru ca tu esti viata mea. tu detii jumatate din inima mea, iar fara acea jumatate, eu sunt distus. fara ea, eu nu exist. Acum, sper ca nu te-am plictisit cu toata aceasta poveste, dar indiferent de alegerea ta, vreau sa stii ca eu mi-am pregatit un discurs. pe care, din pacate. in momentul in care te-am vazut pe balcon, cu ochi inlacrimati, l-am inghitit, l-am uitat. Dar, sti ce am simtit cand te-am vazut din nou, dupa cateva zile?
EA: Ce?
EL: Tot ceea ce iti pot spune, este ca m-am reindragostit de tine, in fiecare zi ma indragostesc tot mai tare de vocea ta, de iubirea ta, de blandetea ta. si mai ales. de inima ta.
EA: Oh. si eu ma indragostesc mai tare de tine de fiecare data cand te vad. Dar totusi, vreau sa te intreb ceva.
EL : Orice doresti tu!
EA : Ma iubesti?
EL : Daca te iubesc? Nu, nu te iubesc. Sentimentul pe care il simt fata de tine nu e iubire, e ceva mult mai mare decat iubirea, e un sentiment pe care nici in cele mai frumoase vise ale mele nu imi puteam imagina ca il voi simti vreodata. Nu intelegi? Tu esti totul pentru mine! Lucrul, prietenii, rudele. ei au o importanta minima in viata mea, Ei nu conteaza asa de mult. Tu ocupi mai mult de trei sferturi din inima mea. iar acel sfert. sunt lucrurile marunte din viata mea pe care nu pot sa nu le iubesc. Doamne, scumpo. TE IUBESC! Te iubesc mai mult decat si-ar putea imagina stelele, mai mult decat iubeste Dumnezeu aceasta lume. Dar, tu ma mai iubesti?
EAbig grinoamne, scumpule. Esti viata mea. Zilele acestea au fost cumplite si pentru mine, te iubesc mai mult decat crezi tu, chiar mai mult decat imi pot imagine. Dragostea mea pentru tine e nelimitata. TE iubesc!
Apoi, Ea a coborat jos, s-au sarutat si au stat imbratisati timp de 2 zile. Dupa aceea s-au intors acasa. Dupa doua saptamani insa, EL urma sa ii faca o surpiza.

Cand au ajuns acasa, El si Ea au stat imbratisati cateva zile, in care amandoi si-au impartasit sentimentele pe care le-au avut in lipsa celuilalt.
El : Sunt curios, la ce te-ai gandit atunci cand am venit la prietena ta? Aveai ochi inlacrimati si aveam impresia ca o sa plang si eu.Vedeam tristetea in sufletul tau. Imi spui, te rog?
Ea : Acum nu mai conteaza. Ceea ce conteaza cel mai mult este ca suntem din nou impreuna. A fost un moment de disperare, in care nu stiam ce sa mai cred sau pe cine. Dar, asculta-ma. nu mai conteaza, important e faptul ca te iubesc si ca esti totul pentru mine. M-ai cucerit din momentul in care mi-ai spun primul cuvant.Chiar inainte sa te cunosc aveam bine-cunoscutii "fluturasi" in stomac.Stiam ca ceva nou si frumos se va intampla.Stiam ca ma voi indragosti, si exact asa a si fost. A trecut multa vreme de atunci, dar cu cat trece mai mult timp, stiu ca nu m-am inselat atunci cand te-am ales.Si sper sa nu imi schimb niciodata aceasta parere.
El : Inteleg.
Ea : Stiu ca nu intelegi, stiu ca ai vrea sa stii. dar, atunci cand voi fi pregatita iti voi spune.
El : Bine iubito.
Si o saruta pe frunte. Timp de o zi, el este abatut, se tot gandeste ce ii trecea prin minte iubitei sale in acel moment.Niciodata nu o mai vazuse asa de indurerata si de trista. Pur si simplu dorea sa afle, dar ar fi preferat sa ramana curios decat sa o supere pe iubirea vieti sale. Ea il observa, observa ca este suparat, si isi da seama ca orice ar fi, nu vrea sa il piarda, nu vrea sa isi aduca aminte la ce s-a gandit si spera din tot sufletul sa nu se mai gandeasca vreodata la asa ceva. Dar, vazandu-l asa de suparat, ii vine o idee :
Ea : Iubitule, chiar vrei din toata inima sa afli?
El : Da scumpo, dar daca asta inseamna ca te-as face sa suferi, atunci nu, prefer sa raman curios.
Ea : Oo doamne iubitule. Te iubesc din toata inima.Sti,acum ma gandeam ca esti viata mea, ca esti cel fara de care nu as putea trai.Cred ca pentru tine as putea sa imi amintesc. Dar te rog, nu ma forta.
El : O sa am rabdare, iubito. Dar, daca o sa te simti rau, sa imi spui. Nu trebuie neaparat sa stiu. Si eu te iubesc din toata inima.
Ea : Am o idee, haide sa mergem undeva sa mancam. Oriunde. Vrei?
El : Si eu am o idee, du-te si imbraca-te, iar eu voi pregati ceva.
Ea : Ma duc acum.
El : O sa imi fie dor de tine. Te iubesc.
Si o prinde de dupa umeri si o saruta. Ea incearca sa evadeze, iar cand reuseste fuge de el in cealalta camera. El ii observa zambetul jucaus de pe fata si merge in bucatarie.

Dupa jumatate de ora.
Ea vine in bucatarie, pregatita sa il sperie si sa il uimeasca in acelasi timp pe iubitul sau. Dar. unde a disparut? In timp ce il cauta, observa pe masa un biletel, il ia si incantata il citeste : " Bau-bau, ghici cine e. Urmeaza sagetile rosi, si vei ajunge in taramul viselor. Te iubesc " Atunci, ea observa ca pe toti pereti erau lipite coli albe cu sageti rosi pe ele.Aceasta le urmeaza traiectoria, pana cand observa ca nu mai sunt foi albe.Atunci,se uita in jos, si observa un alt biletel.Razand,il ia de pe jos si incepe sa il citeasca cu voce tare : " Ai trecut de un obstacol, mai ai inca unul siiiiii. m-ai gasit.Mai cauta. Uita-te prin curte.Vei vedea ceva neobisnuit."
Ea, care datorita sagetilor a ajuns in curte, constata ca in mijlocul trotuarului era un cos. Dar ce cos. Era plin de hartie creponata, taiate.In jurul cosului era desenata cu creta o inima mare, iar peste creta erau asezate petale de trandafiri. Ea inainteaza in inima, ia cosul si ramane socata.Inauntru erau doua cranii.Langa cele doua cranii era un biletel " Sper sa ramanem impreuna, pana vom fi asa.Acum,haide in gradina". Ea inainteaza hotarata spre gradina, iar cand deschide portita, ramane surprinsa. El era acolo, pe o patura in mijlocul gradinii, inconjurat de lumanari aprinse. El incepe sa strige:
El : Ai pierdut pe cineva?
Ea : Da. oare sa-l fi mancat bau-bau?
El (razand) : Tot ce e posibil.
Ea incepe sa fuga, si nu se opreste numai in bratele iubitului ei.
Ea : Te iubesc, esti cel mai frumos dar de la Dumnezeu.Doamne,cum am dat eu peste tine?
El : Daca imi amintesc bine, in momentul in care ne-am intalnit prima data, era sa ma calci cu bicicleta. Dar, ma bucur ca am scapat.Caci altfel probabil ca ai fi stat pe capul meu.
Ea ( incercand sa para suparata) : Heii, nu e corect. Tu te-ai bagat in fata bicicletei mele.
El : Te iubesc scumpo. Te-am iubit mereu si te voi iubi intotdeauna de acum inainte.Nu pot trai fara tine, esti viata mea.
Ea ( observand cosul de picnic ) : Hmm. imi place la picnic.Stiam eu ca ma cunosti.
El : Da... de fapt, nu stiam ca iti place la picnic, am ales pentru ca imi place mie.
Ea (il loveste jucaus in umar) : Heeei
El : Glumeam.
Ea : Stiam. Te iubesc.
El : Si eu.
Ea : Dar totusi, ce e cu toata povestea asta? Picnicul, totul?
Atunci, El se ridica in picioare, o ajuta si pe ea sa se ridice.
Ea : Ce s-a intamplat?
In momentul acela, el se aseaza in genunchi si ii spune.
El : Vrei sa fi sotia mea?
.
Ea (surprinsa) : Poftim?
El ( emotionat ) : Scumpo, m-am hotarat. Te iubesc mai mult decat poate suporta inima mea. asa ca nu inteleg ce motiv as avea sa nu imi traiesc tot restul vietii alaturi de tine.
Ea : Dar, asa. pe neasteptate?
El : Asa e cel mai frumos, si oricum. mi-a placut la nebunie privirea ta cand m-ai vazut aici, si vreau ca tu sa fi alaturi de mine zi si noapte. Deci, te mai intreb o data, si daca nu raspunzi o sa consider raspunsul ca find un "da". Vrei sa fi sotia mea?
Ea : Da, da vreau. Vreau din toata inima sa imi petrec restul vieti alaturi de tine.Sa te vad in fiecare zi cum te plangi ca la servici nu iti merge asa cum trebuie. Vreau sa te vad fericit, suparat, entuziasmat, emotionat si avand toate sentimentele care exista pe Terra. Imi doresc sa fiu sotia ta mai mult decat orice pe lume. Te iubesc!
El : Si eu te iubesc!

In seara aceea, El si Ea au fost cei mai fericiti oameni de pe planeta. Au cinat in liniste, si-au spus cuvinte de iubire, si au facut planuri pentru nunta :
Ea : Si, iubitule, cand doresti sa fie nunta?
El : Pe mine ma intrebi? Eu imi doresc ca nunta sa fie maine, dar stiu ca nu se poate intampla fara aranjamentele potrivite.Si mai ales stiu ca nunta visurilor tale nu se poate planifica peste noapte.
Ea : Nunta viselor mele? Nunta viselor mele este o nunta obisnuita, cu familia si cativa prieteni apropiati. Dar mai ales, pentru a fi o nunta ca in visele mele, la altar va trebui sa ma astepte un barbat perfect pentru mine...
El ( incercand sa para suparat) : Perfect zici? Si unde crezi ca l-ai putea gasi asa perfect?
Ea : Bine, nu perfect. Dar potrivit pentru mine.Si nu trebuie sa il gasesc. L-am gasit deja.
Ea: Si totusi, nu m-ar deranja daca nunta ar fi maine. Ar fi superb. si mi-as cunoaste si eu in sfarsit alesul.
El : Crezi ca o sa vina la nunta?
Ea (razand) : Sunt mai mult decat sigura.
El : Te iubesc.
Ea: Si eu te iubesc.
El : Hai sa ii anuntam pe ai nostri ca maine avem nunta.
Ea : De acord!

Dupa doua ore si jumatate lungi de dat telefoane si de explicat tot ceea ce este de explicat, toata familia Ei si a Lui erau anuntate si pregatite pentru nunta care urma.
Dis de dimineata, toata familia era adunata in casa mirilor, facand aranjamente si pregatind miri.
Ca orice mire, El era curios, si dorea sa isi viziteze viitoarea mireasa. Ea era putin gandita, asa ca s-a hotarat sa vorbeasca cu El. L-a chemat in dormitor, iar cand a ajuns, el a ramas uimit de frumusetea care urma sa ii devina sotie :
El : Wuuow... Sigur tu esti cea care trebuie sa imi devina sotie?
Ea : Cred, dar nu sunt asa de sigura.
El : Nu esti asa de sigura?
Ea : Trebuie sa vorbim.
El : Niciodata nu mi-au placut cuvintele acestea. Te ascult.
Ea : Vreau sa iti spun la ce m-am gandit acum doua saptamani. cand ai venit la amica mea.
El : Iubito, haide sa nu stricam momentul acesta. Ce ai gandit atunci a trecut, nu mai conteaza, acum tot ceea ce conteaza este iubirea noastra.
Ea (putin nervoasa) : Ba conteaza, pentru mine! Niciodata nu am mai gandit in felul acela, cum am gandit in seara aia. SI chiar vreau neaparat sa iti spun.
El : Bine scumpo, iarta-ma. Dar speram ca ziua aceasta sa fie perfecta.
Ea :Nu stiu daca ziua aceasta va mai fi perfecta sau nu dupa ce iti voi spune la ce m-am gandit.
El : Orice ar fi nu va conta.Conteaza ca te iubesc.
Ea : Vei vedea.
El : Te ascult.
Ea : In seara aceea, ma gandeam la tot.La tot ce a fost, la tot ce a fost in momentul acela si la tot ce va mai fi. Daca mi-ai fi spus atunci ca peste doua saptamani ma voi casatori, te-as fi intrebat cu cine. Iubitule, eram pregatita sa plec. Vroiam sa plec in Italia la verisoara mea. Vroiam sa fiu departe de tine si de orasul acesta, orasul acesta care ne-a legat asa de mult.Am gandit tot ce era mai rau despre tine, si niciodata nu m-as fi gandit ca as fi putut crede asa ceva despre tine. Te-am facut porc, idiot, om fara suflet, sfasietor de inimi.Niciodata nu am crezut cu adevarat asta despre tine. Dar in momentul acela, momentul acela de nebunie. toate mi-au venit in cap. Tot ce nu trebuia. Daca ai fi intarziat doua ore, eu deja as fi fost in aeroport, si probabil ca nu ne-am mai fi vazut niciodata.Imi doream sa plec mai mult decat isi doreste un om din desert, apa. Dar, cand te-am vazut. ca ai venit dupa mine.Pentru un moment, am avut impresia ca aveai lacrimi in ochi, cand te-am vazut, toata ideile si toata ura acumulata au disparut.Ca luate de val, si niciodata nu au mai revenit.
El : Iubito.
Ea : Iubitule, imi pare rau pentru tot ce am gandit in acel moment.
El : Scumpo, nu conteaza.Ai avut dreptate in tot ceea ce ai gandit. Si imi pare nespus de rau pentru tot ce am facut.
Ea : Te-am iertat din momentul in care ai venit dupa mine. Dar. tu ma vei putea ierta vreodata?
El : Oo doamne iubito, nu am de ce sa te iert. te iubesc asa cum esti. Si ti-am spus.Tot ceea ce ai gandit a fost adevarat, si sper ca de acum inainte sa nu mai fiu asa. Te iubesc.
Ea: Si eu te iubesc.

Apoi, cei doi au pasit in fata altarului :
Ea : Ti-am spus eu ca barbatul potrivit pentru mine va fi acum aici.
El : Va fi aici acum si pentru totdeauna. Te iubesc.
Ea: Si eu te iubesc.

Iar apoi. cei doi au devenit sot si sotie.Si peste un an, au devenit parinti unor frumosi gemeni.

17 răspunsuri:
| redrosegirl a răspuns:

Foarte frumoasa povestealove struck! De ce nu iti faci un blog pentru a posta aceasta poveste si altele pe care le vei mai compune! Bravo!

| mada12 explică (pentru redrosegirl):

Multumesc mult! big grin prima data trebuie sa reusesc sa imi fac timp. big grin iar dupa aceea poate imi voi face si un blog big grin

| BeYourOwnMaster a răspuns:

Surprinzator,am citit chiar totlove struckMi-a placut.superba poveste, atat pot sa zic...te pricepi, asa ca nu te opri aiciwinkingBafta:*

| FeelLove a răspuns:

Imi plac povestile astea la nebunie.E superba, minunata extraordinara m`a tinut cu sufletul la gura. Daca e facuta de tine bravo te felicit, sper sa nu te superi o s`o postez pe facebook si o sa scriu detaliile necezarehappy. Felicitari!

| mada12 explică (pentru FeelLove):

Multumesc :d

| catalinadulcik a răspuns:

Foarte frumoasa love struck

| Eille2EtcnupD a răspuns:

Ce draguta eeee! ai putea scrie o carte! ai lua la bani pe chestia asta. tu ai talent asa ca nu ti-l irosiiiii! eu zic sa scrii o carte sau sa iti faci un blog... vezi si u cum e mai bine:*

| Melany8 a răspuns:

După povestea asta se poate de făcut un film de dragoste

| Ioanaaaaaaaaaaaaaa a răspuns:

Foarte misto, sa mai faci si sa mai postezi pe TPU esti genialawinking

| MoglanEliza26 a răspuns:

Foarte frumoasa povestea. Am citit-o pana la capat. Sa nu te lasi din a creea povesti, esti priceputa big grin. Succes in continuare!

| savancea a răspuns:

Incearca sa detaliezi mai mult si pune putina actiune...romantismul fara un strop de violenta pare deja prea siropos... felicitari.si fa.ti un blogwinking

| RosszeJolie a răspuns:

Multumesc din suflet, am luat examenul cu povestea asta love struck

| mada12 explică (pentru RosszeJolie):

Examen? Felicitari laughing

| Ancutza99lovly a răspuns:

WaauW. Este asa de frumoasa povestea. Daca poti te-as ruga sa imi dai si mie linkul de la fb-ul tau si ar trebui sa iti faci un blog... vad k povestea e pusa de mult te-as ruga totusi sa pui linkul de la fb-ul tau si de la blog daca ti-ai facut pentru ca iti iubesc povestea.:* te pup si astepr linkurille :*

| ionelamarianasiatat a răspuns:

Este foarte frumoasa povestea! Se vede ca ai talent in acest domeniu!
succes in continuare!

| Deea22Girl a răspuns:

E foarte frumoasa. daca u ai scris-o bravo.app sa mai scrii povesti pentru ca st ff frumoasewinking