| anonim_4396 a întrebat:

Prietena mea are ciclu regulat de 32 de zile.luna asta au trecut deja 35 de zile si nu i-a venit.ne-am protejat intotdeauna cu prezervativ.semne de sarcina nu are dar spune ca are crampe ca inainte de ciclu.in ultima vreme a avut teze la scoala.se poate ca din cauza asta sa fi fost stresata si sa nu-i vina la timp? are cum sa fie sarcina? va rog sa ma ajutati.

Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Prietena ta nu are un ciclu regulat dacă vine la 32 de zile. Este regulat dacă vine între 26 și 30 de zile, cel mai mult se consideră 28 de zile.
Poate întârzia și pe fond de stres, medicație, disfuncții hormonale, etc.
Un test de sarcină este cel mai indicat.
Sănătate!
Pa, pa.

2 răspunsuri:
| tonyman a răspuns:

E posibil sa fie din cauza stresului... daca v-ati protejat nu exista riscuri.dar din moment ce ai postat intrebarea esti nesigur de ceva... testul de sarcina se face la cel putin 2-3 saptamani dupa contactul sexual cu risc si la o saptamana de intarziere a ciclului menstrual.bafta

| ella1690 a răspuns:

Sigur a racitwinking be calm, o sa i vina. sa iti faci probleme cand ii intarzie mai mult de o luna nu cateva zile