| Maria1927 a întrebat:

Prietenesc cu un baiat dintr-o familie nu chiar buna,eu fiind cu studii,familia cu un nume,insa il iubesc pe acestbaiat,dar toti sint impotriva relatiei noastre,el se poarta foarte bune cu mine.Ce ma sfatuiti sa fac, ca ati face voi in asa situatie? Sau daca ati fost ce ati facut?

14 răspunsuri:
| EVOLUTION_5448 a răspuns:

Depinde ce varsta ai si ce-ti doresti de la viata. Depinde ce relatie ai tu cu acel baiat, cat de serioasa e, cum se comporta el cu tine, ce planuri are cu tine si daca relatia asta chiar e tot ce-ti doresti tu.
Familia nu trebuie sa-si bage nasul in relatiile tale. Familia poate doar sa-ti ofere sfaturi si sa-ti zica de ce sunt de acord sau nu cu relatia... dar nu familia ta are o relatie cu iubitul tau, ci tu.
Acum nu stiu ce varsta ai si ce fel de baiat e ala sau ce fel de persoana esti tu. dar ai grija de cine te indragostesti. De multe ori te indragostesti de cine nu trebuie si pui prea mult suflet, ceea ce nu e bine ca o sa ajungi sa suferi prea mult si o sa fii afectata pe viitor.
Ar trebui sa inveti sa iei singura decizii si sa nu lasi pe altii sa le ia in locul tau.
Tu cunosti cel mai bine familia ta si intentiile lor, cat de mult iti vrea binele si daca inteleg cu adevarat ce inseamna o relatie. Tu cunosti cel mai bine iubitul daca o sa ajunga sa te dezamageasca, sa nu fie asa cum il consideri tu.
La inceput orice relatie pare a fi "perfecta" si "exact ce-ti doresti", dar pe viitor acest lucru se poate schimba.
Nu scoala sau alte prostii de genul, ci doar ce fel de baiat e, ce-ti doresti tu sau el de la relatie, ce va doriti pentru viitor, ce intentii aveti.

| Giulia97Anna a răspuns:

Cica are studii si familia ei are un nume.Da ce te crezi? Vreo printesa? In fata lui Dumnezeu toti oamenii suntem egali.

| corbulalbrosu a răspuns:

Familia este familie si niciodata sangele apa nu se face.

| Maria1927 explică (pentru corbulalbrosu):

Si ce ar trebui eu sa fac?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Maria1927):

Sa-ti gasesti unul cel putin de nivelul tau ca educatie si cultura. Sa stii ca parintii vor ramane alaturi de tine TOATA VIATA indiferent de ce se va intampla. Sa nu uiti acest aspect.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Haios cum pe baietii nu ii doare daca prietena are nu stiu cate 8 facultati sau 2999 de dolari salariu sau mai stiu eu ce dar pe fete le doare mereu. ce spune asta despre fete?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

In cazul asta ele iubesc banii, imaginea in societate, nu persoana care le detine. Le doare ca n-au bani nici sa se intretina, cu tot cu faculatile lor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Aici ai dreptate. mai era una pe aici anul trecut, avea doar 17 ani si avea pretentii ca viitorul iubit sa castige mai mult ca parintii ei la un loc laughing. nu stiu fata de mai sus dar sigur aia de 17 ani era una crescuta in puf si nu vroia sa isi bata capul cu ceva toata viata ei

| Maria1927 explică (pentru anonim_4396):

Pai si eu sint crescuta in puf,sint singura la parinti,sint alintata, dar cred ca parintii se inseala in cauza prietenului meu, parintii lui sint foarte saraci, tota ziua doar beu, dar ei sint 4 baieti si cit de cit intretin parintii

| anonim_4396 a răspuns (pentru Maria1927):

Inteleg si gandirea parintilor tai. ei au o fata care au alintato toata viata etc etc, si el nu are o familie prea stralucita dar am crezut ca sunteti destul e mari sa plecati impreuna sa va faceti un viitor. una e sa fii o fitoasa care nimeni nu o va respecta (gen aia de 17 ani care vrea sa fie toata viata roz si perfecta dar nu a facut nimic toata viata ei, doar trece asa prin viata si asteapta pomana de la fiecare ) si alta e cand iti iei viata in propriile maini si iti faci viitorul cu o alta persoana. pana la urma decizia e a ta.

un mic ps. vezi sa nu il iei nici de mila ca nici asa nu ai rezolvat nimic. verisoara mea a fost ceva de genul, are 20 de ani si habar nu are sa aprinda aragazul. mereu a crescut in puf si nu era o nesimtita, doar era imatura. a iesit cu cativa baieti de genul *saraci fata de ea * pentru ca erau de treaba si restul dar nu dura mai mult de 4 5 luni pentru ca se vedea repede diferente. cand iesi afara la un suc, o cafea, ce sa mai zic de rastaurant. tu la fel ca ea ai anumite pretentii si nu sunt multi care le poate satisface. sper ca nu o iei in nume de rau, e doar un mic "heads up"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu stai cu familia lui sau cu el? Daca te vezi mai presus decat el, acel baiat nu are nevoie de tine. Deci poti sa-ti iei zborul si sa ajungi pe langa unu care are mai multe studii ca tine si o familie mai buna ca a ta, sa te intretina si sa profiti de el la maxim asa cum iti doresti. Atunci toti prietenii si cei apropiati vor fi de acord cu aceasta relatie, ba chiar invidiosi fara ca tu sa realizezi ca nimic din ce-ti ofera acesta, nu meriti.

| ubox7007 a răspuns:

Ii de rahat situatia, ai citit Enigma Otiliei? Daca da, amintesteti povestea acea minunata de dragoste a celor 2 tineri distrusa de bani, eu unul nu as lasa o fata doar pentru ca este saraca, poate si pentru ca sunt baiat. Dar normal ca nu poti trai cu aer, ii complicat, trebuie sa fi implicata in ceea ce faci tu si familia ta si sa ceri independenta, ca sa zic asa, asta o obti demonstrand ca poti, ca nu esti cea de care trebuie sa se aibe grija ci cea care are grija.

| qCrazyMan a răspuns:

Buna, Cati ani ai?, si eu te sfatuiesc sa iti cauti unul de nasul tau. studii si ce mai ai tu :*!

| addda2a a răspuns:

Si ce daca este dintr-o familie nu tocmai buna? unii din familii bune sunt nepasatori si indiferenti cu fetele.Nu renunta la baiat daca va iubiti cu adevarat. Discuta cu familia ta.E tot om si el. Poate incepe prin a studia si el.Te sfatuiesc sa nu renunti asa usor.Nu stii cand vei mai gasi asa persoana care sa te iubeasca.Bafta:*