| anonim_4396 a întrebat:

Prietenul meu mi-a spus ca ar vrea sa luam o pauza in relatie pana implinesc 18 ani, pentru ca acum am 17 si a spus el ca nu are voie sa se atinga de mine ca sunt minora, si sunt prea mica pentru asta(pentru sex) etc. Dupa aceea si-a cerut iertare pentru ce a spus dar mi-a zis ca nu mai rezista asa fara sa faca nimic.
Eu m-am simtit si ma simt inca f nasol pentru ca nu sunt pregatita pentru asta chiar daca sunt cu el de 5 luni de zile, el avand 22 de ani. Tin la el dar inca nu sunt pregatita de pasul asta.Eu i-am spus ca daca m aiubeste sa ma astepte, mi-a spus ca ma iubeste dar ca nu mai poate rezista f mult fara sex.
Eu chiar nu vreau sa ne despartim din cauza asta mai ales ca atata timp ne-am inteles bine si acum...
Ce ma sfatuiti sa fac, sau sa ii zic?

6 răspunsuri:
| StaRmAgiC a răspuns:

Daca tine la tine cu adevarat, te va astepta.
Iar daca nu, inseamna ca nu te merita.

Răspuns utilizator avertizat
| nikoleta93 a răspuns:

Scz dar are si el o varsta nu mai poate sa ast dupa tine 2 ani sau pana iti vine cheful, daca il iubesti fff mult si eu pe tine la fel, ar tr sa faci si sex cu el, daca nu o sa'l pierzi ca nu va rezista fara sex.pa'pa

| maybetoday a răspuns:

Draguts iti zic eu am trecut prin asta aveam abia 16 jumate el 21 si cam aceeasi iese ca si la tine... draguta te implor nu fi prostuta si oarba ca si mine acum imi pare rau ca m-a avut nu ma merita dar cum se spune cind iubesti esti orb nu vezi nimic si surd la fel
te rog din suflet nu fa asta(aveam cu el un an si opt luni tu abia 5 luni) nu e tirziu sa te gindesti la viata ta si nu la ceea ca el se poate supara pe tine ca nu-i dai ceva
intr-un fel ti-a dat de inteles ca trebuiesa-i dai ceva in schimb
din inima te rog nu fi oarba! pentru sex nu esti mica
dar te rog mai bine asteapta ceva timp sau fa ca sa rupeti relatia mai apoi nu vei ave un viitor bun iti spun am trecut prin asta si acum ma simt prost, dupa ce am avut relatii nu a trecut nici o luna ca ne-am desparit
baga de seama nu fa prosti asta, mai bine rupe relatia caci viata ta e inainte el are 22 si tu 17, te rog... nu te lasa batuta si nu fi oarba! succes iti doresc numai binele! eram si eu cindva neputincoasa si neajutorata nu fa greseala asta mare... nu merita!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In primul rand sunt satula de stereotipiile de genu daca tine la tine cu adevarat, te va astepta iar daca nu, inseamna ca nu t merita iar pe d alta parte au si ele un sambure de adevar. poti sa privesti si partea buna a lucrurilor: ca a preferat sa fie sincer cu tine, sa ti spuna verde in fata care e problema, decat sa t insele, sau sa profite de inocenta ta.acum,sincer nu stiu ce sfat sa ti dau...de fat ar fi unul: sa nu t culci cu el daca nu te simti pregatita, sa nu o faci din obligatie, din sacrificiu, chiar daca tii la el. poate asa a fost sa fie.stiai deja dinainte in ce fel de relatie t implici si ca lucrul asta va fi un subiect de discutie sau de cearta inevitabil, asa ca nu prea ai de ce sa te plangi(sorry ca iti spun asta). poate ar fi bine sa accepti ce ti a zis si sa ramaneti pentru un timp doar amici, puteti sa va vedeti, sa va ajutati unul pe altul, sa va dati intalniri si cu alte pers (de varsta voastra)sa va dati sfaturi.si cine stie asa poate veti putea sa discutati si despre sex, intr un mod degajat fara retineri, tensiuni, ca intre amici. e o varianta...si desi pare dureroasa eu zic ca e cea mai buna si mai matura.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pe de o parte sunt satu de stereotipiile de genu: daca te iubeste, te va astepta, iar daca nu, inseamna ca nu t merita iar pe de alta parte au si ele un sambure de adevar.priveste partea buna a lucrurilor: a fost sincer cu tine si a preferat sa ti spuna verde in fata adevarul decat sa t insele sau sa profie de inocentata.stiai dinainte in ce relatie te implici, stiai ca acest lucru va deveni un subiect de discutie sau despartire inevitabil, asa ca nu prea ai de ce sa te plangi acum(sorry ca iti spun asta).acum...nu stiu ce sfaturi sa iti dau.de fapt ar fi unul:nu t culca cu el daca nu t simti pregatita, nu te culca cu el din obligatie sau din disperare pentru ca s ar putea sa iti para rau apoi.eu zic ca cel mai bine ar fi sa fii de acord cu ce ti a zis el, sa ramaneti amici, sa va vedeti in continuare, sa va ajutati, sa va intalniti cu alte persoane (de varsta voastra) sa va dati sfaturi, sa discutati despre sex intr un mod degajat, fara retineri, fara tensiuni, ca intre amici si poate mai tarziu veti relua relatia. e o varianta...si eu zic ca e cea ai buna si cea mai matura(decat sa stai sa plangi dupa el)