| Onlyanne a întrebat:

Prietenul meu si-a dat drumul aproape de vagin/pe vagin, nu am avut contact sexual intern mai mult de cateva secunde pentru ca ma durea, sunt virgina, nu am himenul rupt.
Vreau sa stiu daca exista riscul de a fi ramas insarcinata? Ajutati-ma va rog, ce e de facut? Daca iau pastila de a doua zi este ok? Sau test de sarcina?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Virgina nu mai esti odata ce penisul a intrat in vagin fie si cateva secunde, de cateva ori, chiar daca himenul nu s-a rupt inca.
Poti fii si insarcianta DACA:
- erai in perioada fertila si
- daca baiatul a avut o ejaculare sau masturbare inainte sa aiba sex cu tine (ramanand sperma pe teava care s-ar fi putut scurge in vaginul tau).
Un test de sarcina se poate afce numai dupa 21 de zile de la ultima partida sexuala!
Vin totusi si va intreb, de PREZERVATIV nu ati auzit?
De ce riscati si nu va protejati?
Prezervativul NU musca, nu doare, nu mananca pe nimeni, nu provoaca alergii si nici nu costa mai mult decat o guma de mestecat.
Folositi-l cu incredere la aboslut toate partidele sexuale, ca va protejeaza de sarcini nedorite si de boli cu transmitere sexuala!

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Pentru a răspunde corect, trebuie să știu 2 lucruri:
1. A ajuns spermă în vagin?
2. Erai în perioada fertilă?
Testul de sarcină se face la 3 săptămâni de la fecundare.

| Onlyanne explică:

Pot lua pastila de a 2 a zi? (Am 17 ani)