| xxx_5362 a întrebat:

Prietenul meu vrea sex, si eu vreau, dar simt o frica, ma tem ca daca o voi face, se va sfirsi tot...cum credeti la 17 ani ar fi rau sa incep viata sexuala?

Răspuns Câştigător
| monyk a răspuns:

Buna, varsta sa zicem ca e una potrivita, dar nu e neaparat vorba de varsta, important e sa te simti tu pregatita fizic si psihic, sa te gandesti bine inainte sa nu iti para rau mai tarziu;
Deci, depinde de relatia care o ai tu cu prietenul tau, daca simti ca te iubeste si il iubesti si esti sigura ca vrei ca el sa fie primul, atunci e ok daca o faci, insa daca ai dubii si ti-e teama ca se va sfarsi totul daca o vei face, atunci poate e mai bine sa astepti, nu te grabi, ai timp!
Deci, totul depinde de tine si de ceea ce simti, daca o vei face sa nu uiti de protectie niciodata, e foarte important!
Daca te temi poate nu ai destula incredere in partener, atunci poate e cazul sa mai astepti sa fi sigura complet...nu trebuie sa te gandesti ca s-ar termina totul daca ai face-o cu el, depinde cum se comporta el cu tine, simti ca te iubeste?
Daca te iubeste nu se va sfarsi, ba chiar asta se poate sa va aproprie mai mult, dar exista sanse egale, ori sexul va va indeparta si va duce la despartire asta in cazul in care doar asta a vrut, dar se poate sa ramana alaturi de tine si asta sa va aproprie mai mult, atunci inseamna ca te iubeste cu adevarat.Gandeste-te bine!

17 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Esti aproape de varsta minima de la care nu mai sunt pericole. Atata timp cat va protejati (prezervativ) la fiecare contact sexual si tu te duci la ginecolog regulat, prima vizita fiind la 2-3 saptamani de la primul contact sexual, n-o sa patesti nimic rau.
Din experienta mea, sexul nu imbunatateste si nici nu strica relatiile, asa ca relatia voastra nu se va schimba daca va incepeti activitatea sexuala.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E greu prima data, te inteleg, dar e absolut necesar daca ai de gand sa-ti incepi viata sexuala.

| Stefania a răspuns:

Este o varsta la care deja esti aproape o femeie maturahappy. Da este o varsta potrivitahappy!

| Ela_PuRpLe a răspuns:

Cred ca tu inca nu esti pregatita sa iti incepi viata sexuala, de aceea iti e frica.Gandeste-te ca daca te iubeste, nu te va parasi dupa ce o sa o faceti.Fi atenta la comportamentul lui, vezi daca te iubeste iar daca este asa si tu esti pregatita in totalitate, informata foarte bine despre acest subiect, atunci fa-o.
Conteaza sa nu regreti dupa aceea, sa nu iti para rau.
Gandeste-te foarte bine ce vrei sa faci.Trebuie sa fi constienta ca ati incepe viata sexuala implica si multe responsabilitati.
Conteaza sa vrei si tu, nu numai el.

| georgegs a răspuns:

Zic.sa.mai.astepti.macar.pna.la.19.sau.20.de.ani...daca.totusi.vrei.asteapta.pna.la.18.aniwinking

| itarkan a răspuns:

De ce ti-e rusine sa consulti un ginecolog? Organele sexuale nu sunt tot parte a corpului tau? Stai calma ca nu te musca...nu mai sunt canibali sin cate stiu eu.
La 17-18 ani este foarte bine sa iti incepi viata sexuala. Daca ziceai asta la 13-14 ani, era prea devreme. Daca ziceai acelasi lucru la 25-26 ani erai considerata "ciudata" in zilele noastre(crescuta pe balcon, cum bine zice un prieten de-al meu).

| max_4494 a răspuns:

Viata sexuala trebuie inceputa cand esti pregatita.Momentul nu este important ci faptul ca nu trebuie sa regreti ce vrei sa faci. Daca iti vei aminti cu placere clipa, inseamna ca ai nimerit-o!

| xxx_5362 explică:

Florin, e chiar atit de dureros?

| xxx_5362 explică:

Da, intr-adevar nu am suficienta incredere in el... poate e din cauza ca nu e alaturi acum, si vb doar pe mess.

| xxx_5362 explică:

Brigaela, sa fiu sincera, mi-i rusine sa consult un ginecolog, stiu, suna cam bizar, dar asta e. n-am fost niciodata la ginecolog.

| xxx_5362 explică:

Mersi prieteni! toti sunteti corecti in felul vostru de a gindi. dar eu totusi, am sa mai zabovesc.

| laurica_9682 a răspuns:

Nu ar fi rau daca tu chiar ti-ai dori. poate esti mult prea influentata da dorinta lui. daca il iubesticu adevarat va fi frumos daca nu cand se va termina relatia vei fi dezamagita ca ai facut acest pas. sfatul meu este sa faci ceea ce simnti dar el daca te iubeste nikiodata nu iti va cere asta cu insistenta doar va vorbi de subiect insa nu ti-ar zice" vreau sa te culci cu mine". baieti cand iubesc le este frica sa zica asta din cauza ca se gandesc ca poate te desparti de ei. la varsta asta majoritatea fetelor cand aud de sex fug. putem spune ca 17 ani sexul distruge relatiile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O decizie complicata o sa ai parte de durere mai ales esti virgina ai grija sa o faci incet asa incepi cu bine daca ai de cand sa faci asa ceva

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Cine se ineaca un pic, moare iar cine se ineaca de tot traverseaza oceanul". Arunca-te in viata fara frica.Vei traversa oceanul.Succes.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca te temi inseamna ca nu ai suficienta incredere. si daca nu ai incredere inseamna ca mai ai de discutat cu el pentru a-ti lamuri intrebarile pe care le ai

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te preocupa fa-o la 20

| Lory_8267 a răspuns:

Nu