| anonim_4396 a întrebat:

S a rupt prezervativul si am luat escapelle la 30 min dupa contact. Mentionez ca eram in perioada fertila. Exista sanse ca pastila sa nu isi faca efectul? Daca da cam care este probabilitatea?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Nimeni nu iti va putea da un raspuns cert, concret si corect deoarece efectul pastilei asupra persoanei respective poate fi de 100% sau 0 (zero) in concluzie se poate stabili doar statistic. Eficienta pastilei depinde de mai multi factori si in primul rand va conta ca timpul dintre "accident" si administrare sa fie scurt; dar si in ce moment se administreaza pastila in raport cu data ovulatiei. Se specifica in prospectul fiecarui produs ca in primele 24 de ore eficienta de regula este de peste 85%, in urmatoarea zi scade la circa 70% iar dupa 48 de ore se poate spera la cel mult 55-60%. Multa sanatate.

7 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Scrie pe cutie. de aceea are prospect pastila aia. pentru copii care se joaca cu morcovul si dau rateu :/

| Andreutza35 a răspuns (pentru JohnnyBi):

Stiu ce scrie pe prospect insa exista cazuri in care pastila nu are efect.

| JohnnyBi a răspuns (pentru Andreutza35):

Pai scrie pe prospect ca exista 1% sansa sa nu fie eficace. eu stiu si un caz intre prieteni cand a luat pastila si s-a trezit cu gemeni, dar a hotarat sa ii creasca happy. depinde cat de mult crezi in ghinion ca aia 1% sa ti se intample

| Emilian65 a răspuns:

Citeste prospectul si ai sa te lamuresti daca ai luat bine sau nu pastila.

| BibiMilano a răspuns:

Cand ai avut ultima data ciclu? Nu ai de unde sa stii daca pastila si a facut efectul s au nu ....Asteapta pana la data in care ar trebui sa ti vina... s au asteapta 7 zile de la contact si i ati 1 test de sarcina si fal in urina de dimineata (ca sa fii mai sigura) :*

| Andreutza35 a răspuns (pentru BibiMilano):

Ultima menstruatie s a incheiat pe 6 februarie

| Andreutza35 a răspuns (pentru BibiMilano):

Este a 2-a oara cand folosesc pastila iar prima data a avut efect.