| Dominicc a întrebat:

imi este dor de prietena mea... ma simt deprimat, nu am chef de nimic, simt ca innebunesccc. am zis sa nu-i mai dau mesaje un timp.
o visez mereu. imi e gandu numai si numai la ea :(
oare ea simte la fel? ca mine?
imi e enorm de greu.

uite. cititi aici sa intelegeti mei bine
http://www.tpu.ro/......-o-mai-ia/

9 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Buna, imi pare rau pentru aceasta situatie, stiu si eu cum e sa iubesti si sa nu fi langa persoana iubita, dar crede-ma ca totul e trecator si ai sa iti revi cu timpul.Eu zic sa nu iti mai pui atatea intrebari, sa nu te macini atata ca mai mult rau iti faci tie, inteleg ca o iubesti, dar nu trebuie sa suferi asa mult ca nu meriti asta. Ocupa-ti timpul cu ceva util, fa ceva ce iti place, incearca sa te debarasezi putin de ea, sa nu o cauti, sa o lasi in pace pentru ca daca insisti mai rau faci...parerea mea e ca ea are nevoie de timp, dar daca te iubeste tot la tine se va intoarce, asa ca stai linistit si sper sa fie totul bine, bafta!

| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Dorul tine aprinsa dragostea, asa ca uit-o cat mai curand ca te stresezi degeaba!

| Flav a răspuns:

Salut. Lora ti-a daruit vorbe foarte pretioase. Incearca sa fii matur, sa te stapanesti, sa te controlezi. Am citit si intrebarea ta anterioara iar din tot ce-ai relatat, observ ca si fata te iubeste insa problema este la tine.
Relatia a ajuns la un punct unde ea, ca fata, se simte putin incoltita. Din ce inteleg si munceste, si se chinuie cu facultatea iar tu in loc s-o sprijini, o astupi cu dragostea ta. Cateodata, cand iubesti prea mult si exprimi acest lucru, e posibil sa-ti dauneze acest lucru. N-o asfixia, n-o fa sa creada ca nu poate face vreun pas fara acordul tau, fiindca o s-o pierzi definitiv! Tu ii astupi gradele de libertate, o ''hartuiesti'' prin iubirea ta iar ea devine astfel stramtorata si-n interiorul ei nasc sentimente naufragioase negative, nestiind ce sa mai inteleaga.
Te inteleg c-o iubesti mult, dar prietene, gandeste si cu mintea, nu numai cu inima. Tu, usor-usor o indepartezi prin posesivitatea ta, prin gelozia si dorinta de-a fi langa ea, dand pe fata feeling-ul ca nu poti trai fara ea. Ei, astfel de stari ii provoaca teama, spaima si o stare tulbure pe care tu o intretii datorita felului tau de-a-ti etala iubirea. Mai rau de atat, s-a ajuns si la parinti. Trebuie sa stii sa respecti o femeie cand o iubesti, sa-o lasi sa se desfasoare, sa-i oferi libertatea de care are nevoie (fiindca nu esti stapanul ei), sa-o lasi singura sa ia decizii fara sa o influentezi atunci cand doreste asa, sa n-o innabusi cu iubirea ta.
Probabil se gandeste si la viitor. Cum va fi cand, probabil o sa ajungeti sa stati impreuna, iar tu vei comporta la fel? Stiind ca mereu o vei presa si vei fi asa posesiv? Tocmai de asta si-a luat acest ragaz de timp, sa-ti puna in ordine sentimentele, sa vada cum decurge relatia iar tu te comporti exact pe dos de cum ar trebui. Nu fi bleg, (nu ti-o spun ca pe-o jignire, ci ca de la barbat la barbat) nu rata ce ai langa tine dar invata sa pretuiesti, sa valorifici si sa intelegi ca fiecare are o viata, o libertate, iar nimeni nu poate stapani rationamentele celor din jur, chiar daca i-ai cucerit inima. Acele juraminte nu reprezinta neaparat o dovada a sufletului vesnic fiindca timpul e sinucigasul perfect al oricarei stari afective.
Ai rabdare, asteapta, fii intelept. Astea sunt condimentele pentru a putea duce in continuare aceasta relatie. Altfel o vei pierde si nu vei sti de ce. Dragostea te poate inalta, dar te poate si sufoca. Las-o sa se adune, sa inteleaga, sa se simta libera un timp. Oricine trece prin stari de astea. Mai bine innebunesti cateva clipe, zile sau saptamani, decat sa innebunesti luni sau ani de zile avand o deceptie. Femeile sunt delicate, trebuie sa incerci sa le intelegi aura sufletului, latura interioara. Acum, ea are nevoie de odihna si liniste. Ofera-i-le!

| Malvina24 a răspuns:

Asteapta poate isi va da seama ca tine la tine si veti fi iar impreuna! incearca sa nu te mai gandesti la ea, si eu sufar ca m-am despartit de iubitul meu la cre tin mult dar incerc sa nu ma mai gandesc la el sa-mi ocup timpul(fac ce-mi place:ascult muzica, desenez, dansez, vb cu fetele la telefon, orice numai sa nu am gandesc la el-si eu il visez dar a -2-a zi imi spun''Gata! a fost doar un vis!'' A fost un motiv in relatia ta cu ea pentru care v-ati destramat, asa ca...gandeste-te la el! incearca sa ii vezi si partile negative, ca daca te iubea nu iti cerea ''o pauza'' ce-i asta! daca iubesti cu adevarat nu ai nevoie de nici o pauza! gaseste-ti o fata si iesi cu ea in oras! o vei uita definitiv pe ''fosta''! Gaseste pe cineva care sa te pretuiasca!

| Ela_PuRpLe a răspuns:

Nu dispera, toti trecem prin momente din acesteasad
Asculta muzica, care iti place, citeste carti orice altceva si gandeste-te ca daca ea te iubeste va reveni la tine.

| Ea12345 a răspuns:

Oricui i-ar fi greu.Sa o uiti este foarte greu. Sper sa mearga bine.happy

| Nita a răspuns:

Las-o ceva timp linisitita si atunci isi va da seama ca te iubeste si ca are nevoie de tine.

| ioana_7867 a răspuns:

Nu prea ai ce sa faci...asta e una din "bolile"pe care numai timpul le rezolva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Claudiu, mai ai un pic de rabdare si vei trece si de pauza pe care te-a rugat prietena ta sa i-o acorzi, ai incredere in puterea dragostei, stiu sigur ca va veni la tine
Fii sigur ca si ei ii este greu, dar daca ea a considerat ca asa trebuie, respecta-i decizia, este unicul lucru pe care il poti face deocamdata!
Cu rabdare si mai ales, incredere o sa fiti impreuna! Succes, mai multe in privat