| PiTBulll1998 a întrebat:

Salut TPU, azi s-a bagat in seama o fata cu mine si dupa cateva vorbe a plecat, de ce cand vine vorba de fete sunt timid si rusinos, oare e normal sa fiu asa ca baiat la aproape 21 de ani? Sunt retras in general si mai tacut ..azi s-a bagat in seama o fata cu mine dupa cateva vorbe a plecat fiind ca eram prea tacut, ce sa fac ca sa nu mai fiu asa?

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cand o sa te saturi sa fii parasit, vei invatat tu sa deschizi si gura.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Norma ta depinde de cum vrei să fii.

| Mosotti a răspuns:

Esti timid si rusinos probabil ca ai o teama mascata de a socializa crezand ca nu iese bine, ca te faci de ras, sau ceva de genul.

Ca sa nu mai fi asa, ar trebui cumva sa nu iti mai fie teama si sa zici ca fie ce o fi, vorbesti si gata. Tu esti cel din poza? Ca daca da, arati destul de bine.

| 1997onur a răspuns:

Așa ești tu bro cu adevarat este normal sa fi timid nu-i nimic gresit si eu sunt timid doar ca la mine e mai exagerat puțin ma fac roșu ca roșile laughing)) cand sunt timid si abia daca mai respir laughing)) am momente din astea cand ma intimidez rau de tot si e groznic dar asa sunt asta sunt n-am ce face acceptate asa cum esti cu adevarat bro.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tăcerea,timiditatea si faptul ca o persoana este mai pudica provine dintr-un complex de inferioritate.
Fiecare se simte inferior într-un fel sau altul. Motivul este neacceptarea faptului că fiecare este unic. Nu se pune problema superiorităţii sau a inferiorităţii. Fiecare face parte dintr-o categorie care îi este proprie, şi din acest lucru nu rezultă nicio comparaţie. Noi nu le-am permis oamenilor să se accepte pe ei înşişi aşa cum sunt. În clipa în care te accepţi aşa cum eşti, fără nicio comparaţie, orice inferioritate şi orice superioritate dispare. În acceptarea totală de sine vei fi liber de aceste complexe de inferioritate sau superioritate.

| CosminCD a răspuns:

Da, e normal! Nu este nici o problema daca te-ai nascut cu tendinta de a fi timid. Sunt foarte putini oameni care nu sunt deloc timizi. Doar ca de timiditate nu vei scapa prea usor. Ea va ramane, insa trebuie sa inveti sa devi curajos (nu tupeist; a nu se incurca). Curajul trebuie sa fie deasupra timiditatii, apoi aceasta va fi de mica importanta pentru tine. Trebuie sa incepi prin a-ti creste stima de sine: 1. nu mai tot spune ca esti timid (las-o pe planul secund); 2. focalizeaza-te pe punctele tale forte; 3. alege-ti prietenii cu atentie; 4. nu-ti strica toata ziua din cauza unui moment neplacut; Eu iti doresc succes!

| Ella66 a răspuns:

Rezolva-ti problemele astea prima data si dupa totul o sa vina de la sine. O sa treaca in timp daca lucrezi la tine