| anonim_4396 a întrebat:

Salit, ca testul anti hiv sa fie concludent, am voie sa mananc inainte?
Si nu inteleg un lucru, de ce in caz ca esti descoperit cu hiv mai faci inca un test? Inseamna ca testul anti hiv nu indica exact virusul sau poate detecteaza orice boala care produce anticorpii?

2 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

Daca rezultatul este mai mic de 0, 9, atunci este ok.
Daca rezultatul este peste 1, 0 este vorba de HIV.

De obicei, testarea se repeta in cazurile in care rezultatul analizei este cuprins intre 0, 9 si 1, 0, numita "zona borderline", deoarece in cazul acesta, rezultatul nu este concludent si nu poate fi determinat ca fiind nici pozitiv, nici negativ.Din acest motiv este necesar sa se repete analiza.

Cat despre mancare, in general este bine sa mergi pentru prelevarea sangvina pe stomacul gol, in cazul anumitor analize aceasta cerinta fiind obligatorie, dar in cazul acestor analize Anti-HIV, faptul ca ai mancat ceva inainte nu va influenta rezultatul.

| Mopmop a răspuns:

Pentru siguranta diagnosticului... daca ai primi vestea asta nu ai mai face alt test? Doar ca sa fii sigur?