| lucian69 a întrebat:

Salut, acum 4 zile am început viața sexuală cu iubita mea si de atunci am tot facut dragoste fara a ne proteja si voiam sa stiu daca nu imi dau drumul in ea poate rămâne gravidă? Dacă da, ce ar trebui sa ia sau sa facem ca sa evităm aparitia unui copil?

5 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Poate rămâne gravidă pentru că sunt spermatozoizi și în lichidul prespermatic, deși șansele sunt mai mici. Bunicii mei au avut 5 copii la 2, 3, 4, 5 ani distanță și bunicul a spus mătușii mele că el s-a ferit tot timpul dar că atunci când totuși s-a îtâmplat, nu s-au atins de copil.Mai bine căsătoriți-vă, păcatul curviei nu face pe nimeni fericit pe termen lung.Atunci folosiți prezervative și dacă apare totuși un copil nu e nici o catastrofă.

| Mentosanaaa a răspuns:

prezervative.

| corbulalbrosu a răspuns:

Trebuie sa stii urmatoarele informatii strict necesare in cazul in care iti incepi viata sexuala si anume : o fata/femeie poate sa ramana insarcinata doar daca sperma ajunge in vaginul ei in PERIOADA FERTILA dar aceasta poate fi determinata numai in cazul in care ciclul menstrual este REGULAT. In cazul in care ciclul menstrual este NEREGULAT femia/fata respectiva este nevoita sa intretina in mod obligatoriu doar sex protejat printr-o anumita metoda contraceptiva. De asemenea ar fi trebuit sa stii ca intotdeauna sexul de dezvirginare se efectueaza cu folosirea prezervativului deoarece durerea resimtita de fata este incomparabil mai mica si dispare posibilitatea de a se forma o sarcina. Te poti considera ca fiind suficient de experimentat si capabil incat sa poti intretine un sex neprotejat? si de asemenea sa-ti coordonezi si controlezi in mod precis si perfect procesul de ejaculare pentru a fi sigur ca nu ai scapat niciodata chiar si cea maai mica cantitate de sperma in vaginul iubitei? Doar in cazul in care iubita a fost in aceste 4 zile in afara PERIOADEI FERTILE si tu ai fost capabil sa-ti retii ejacularea in mod perfect poti spera sa nu se fi format o sarcina. V-as sfatui/sugera sa folositi cel putin in perioada fertila (cea mai extinsa cu 1-2 zile) prezervativul sau ovulele spermigene pe care le puteti cumpara din farmacie. Daca cumva iubita a fost in perioada fertila atunci la indicatia medicului ginecolog se poate folosi pastila de a 5-a zi EllaOne.

| Emilian65 a răspuns:

Pentru linistea voastra este bine sa va protejati, folosind prezervative( cate unul la fiecare act sexual).

| Ionescu_Marius_1980 a răspuns:

Salut. Daca pui o asemenea intrebare, pot presupune ca varsta ta nu este chiar una trecuta de majorat, ceea ce ma face sa cred ca prietena ta este si mai tanara. Nu te judec si nici nu iti fac morala, vreau doar sa iti povestesc despe un fapt foarte interesant. Cu cat o fata este mai tanara (dar are ciclu), cu atat poate ramane insarcinata mai usor. Deci FELICITARI! ACUM ai cele mai multe sanse sa devi tatic! Exista pastila de a doua zi care se poate lua in cazul unui "accident", in primele 24-48 de ore (2 zile).
Dupa 4... Ce sa zic...
Lumanarile la biserica si rugaciunile sunt recomandate!
In incheiere as dori sa amintesc doritorilor de "viata sexuala" ca un prezervativ nu te protejaza doar de o sarcina nedorita.
In alta ordine de idei -
Truc: Cu prezervativul, simturile baiatului sunt mult diminuate ceea ce face ca durata sa creasca, iar fata rareori simte prezenta prezervativului, ba mai mult, sunt sanse sa si termine.
Bafta!