| necunoscut123 a întrebat:

sunt baiat am 14 ani si mi-am inceput viata sexuala cu prietena mea, ea are tot 14 ani si ne cunoastem de 1 an; noi ne iubim foarte mult si am decis sa ne incepem viata sexuala; am facut sex, iar eu am facut cu prezervativ.
nu cred ca poate ramane gravida, nu?
daca eu as mai face-o o data si as face-o cu prezervativ si ea cu anti-conceptionale, ne-am proteja mai bine?
multumesc!

Răspuns Câştigător
| monyk a răspuns:

Buna, e bine ca a-ti facut-o cu prezervativ, acum nu am sa te judec ca a-ti facut-o cam devreme, pentru.ca fapta oricum e consumata.Totusi sa aveti grija; ea este prea micuta la 14 ani ca sa ia anticonceptionale, e bine daca folositi prezervativul, e suficient. Daca ia anticonceptionale de pe acum, e rau, pentru.ca risca foarte mult sanatatea ei, corpul ei inca nu e suficient de dezvoltat si nu e pregatita fizic pentru.asa ceva, mai ales luate dupa ureche, fara prescripita medicului.
Pastilele se iau de la 18 ani in sus, ca pana atunci corpul nu e dezvoltat suficient si pot aparea multe probleme.

21 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu exista nici o metoda contraceptiva 100% sigura. Desi prezervativul ofera cea mai buna protectie posibila, riscul de sarcina nu este niciodata zero. La varsta de 14 ani ea nu are voie sa ia anticoneptionale si ginecologul care o consulta nu i le va prescrie.

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Cred ca ar fi trebuit sa stii ca nu poate ramane daca o faci cu prezervativ, inainte sa iti incepi viata sexuala! Sunt cazuri foarte rare, in care prezervativul se rupe, si atunci exista riscul de a ramane insarcinata. AC NU sunt indicate pentru fetele de varsta ei! Folositi prezervativul, si aveti grija; desi. v-ati cam grabit!

pa, pa.

| Crisu a răspuns:

Nu.Nu ramane gravida daca ia anticonceptsionale. Dar sa stii ca se poate ca prima data sa se fi rupt prezervativul, chiar daca sansele sunt minime exista si aceasta posibilitate. Dar cred ca ati facut'o prea devreme, e dreaba fiecaruia, dar cred ca o sa regreti mai tarziu.

| Libelle a răspuns:

1-pe ce ai pus prezervativul?
2-de unde face rost ea de anticonceptionale la 14 anisori?
3-``nu crezi``-din vorbele astea se vede clar ca nu ai stiut in ce te bagi!
4-imi pare rau de voi...sincerstraight face

| Libelle a răspuns:

@shakira
iei anticonceptionale la 14 ani?
deci pe langa faptul ca nu gandesti ce vorbesti ma mai si contrazici.
gandeste-te si tu. ii ia aia mai mare anticoncptionale da tu ce crezi ca le gasesti asa produs universal?
nu la toate fetele merg acelasi AC si daca gresesti si iei din-alea de care nu-ti sunt indicate sunt riscuri sa ramai cu urmari.
ca sa iei Ac iti trebuie` control ginecologic, mai multe.
dar...cu cine imi mai bat capu si eu.

| Libelle a răspuns:

@necunoscut123 -ma adresam shakirei nu tie
tie ti-am inteles raspunsulwinking.

| AnonimA a răspuns:

Bwa deci p bune este treaba lor nu inteleg ca va intereseazap voi si nu are cu mersi aramana insarcinata daca a fkto cu prezervativ si anticonceptionale se pot lua daca are si ea o pr mai mare sa o trimita la farmacie si sa ii spuna sa ii dea anticonceptionale iasmine nu stiu km se scrie dar se citeste iasmin sunt bune si soramea ia dar sa nu ia in excees daca iei mai mt de 2 ani nu-s sg poate sa nu mai faca copii nici odata aveti grija d voi:*iubitzi'va mt

| lyrics a răspuns:

Da.va protejati bine.
ma bucur ca va protejatitongue
asa nu avem inca un caz "prietena mea poate fi insarcinata din cauza faptului ca am facut'o fara prezervativ?"
iubiti'va mult

| Byencutzz a răspuns:

Da sa stii am auzit ca cu prezervativ faci gemeni
frate dar la 14 ani nu gandesti e intrebare l care si unu de 7 ani raspunde pui asa doar ca sa fie. nu e frumoswinking

| Genius8 a răspuns:

Nu are cum sa ramana gravida cum ai spus si daca ia si ea anti-conceptionale ar fi si mai bine. dar daca prezervativul e de buna calitate le ia degeaba.

| shakira a răspuns:

Hei n-ar trebuie sai judekam daca ei se iubesc problema lor ke fac in intimitatea lor nu-i a noastra si app diana antikonceptionalele le putea kumpara o prietena dea ei care e mai mare decat ia...si app stati fara griji nu are cum sa ramana gravida daca ati folosit prezervativu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Anticonceptionale sunt periculoase, mai ales la 14 anisori, exista riscul sa numai ramana gravida niciodata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un grup de savanti rusi au demonstrat intru-n material video, ca spermatozoizii pot trece prin prezervativ

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma mai bine ai pune mina pe o carte sa inveti scoala nu sex ce stii tu de asta nu stiii ce inseamna sa ai raspundere pune mina pe carte ca esti mic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

DAA! a ramaas! duceti-va la babee! sa scoata copilul facut cu prezervativul din burta! sigur a ramas insarcinata!

[frateeeerolling on the floor)))))))))))))cata prostiee]

| MrPortocalaVorbitoare a răspuns:

Maxim 2 ani si minimu e 0 secunde? adica oricnd in asta 2 ani poate chair si acum!

| Anca_6593 a răspuns:

Sa faca si ea un test de sarcina! straight face

frate de ce le mai arde si la copiii astia.de ce vreti voi sa ardeti etapele?

| necunoscut123 explică:

Multumesc pentru raspunsuri! am sa renunt la viata sexuala deocamdata, si o voi reincepe peste maxim 2 ani.

| necunoscut123 explică:

Nu a luat anticonceptionale, oricum multumesc! nu am sa mai reiau ce am facut, am sa mai astept pana cand mai crestem, de exemplu 16 ani si o sa-mi reiau viata sexuala atunci.
din greseli, inveti happy

| necunoscut123 explică:

Diana : am spus ca nu a luat anticonceptionale si nici nu avem de gand.
decat am pus o simpla intrebare "ne protejam mai bine daca eu fac cu prezervativ si ea cu anticonceptionale"
nu a spus nimeni ca aveam de gand sa ia ea anticonceptionale. oke?

| manka a răspuns:

Pentru virsta iei nu cred ca ar fi bine sa ia anti conceptionale ieste pre mica pararea me mai bine foloseste prezervatuvul.