| anonim_4396 a întrebat:

Salut,acum ceva timp am avut un contact sexual(de maxim două minute fara ejaculare) dupa ceva zile de la terminarea mestruatiei (a durat de pe 15 până pe 20, nu eram in perioada fertila când am avut contactul, ciclul meu este undeva la 28, 29 de zile 27 sau 30 in cazuri rare ) mi-a venit menstruatia pe 2 luna asta..si a ținut doua zile si o noapte(in loc de 5 zile). apoi a făcut o pauză de o zi (luni) iar azi acum ceva minute am observat niste picături foarte foarte putine de sânge maro (la inceput menstruatia era complet normala de culoare roșie)... Poate fi vorba de o sarcina? Si tin sa mentionez ca de cand am avut contactul sunt foarte foarte stresată si îngrijorată iar alte simptome nu prezint, ma gandesc ca poate acel sânge maro poate fi doar un sânge "învechit" si ca nu este nici o sarcina iar stersul si îngrijorarea excesivă au facut asta cu menstruatia mea, va rog sa ma ajutati si explicați care e treaba sunt speriata si stresată...

Răspuns Câştigător
| Anonim0246O a răspuns:

Multe lucruri diferite pot provoca o perioadă scurtă, iar o perioadă ocazională care se termină devreme nu este probabil un motiv de îngrijorare. Cu toate acestea, dacă ciclul normal al unei persoane devine brusc mai scurt, poate indica o stare de sănătate subiacentă.
Un flux menstrual tipic durează 3-5 zile, dar ciclurile de până la 1 zi și până la 8 zile sunt considerate normale.
Propun sa faci un test de sarcină, te va liniști. Eu personal nu cred că ești gravidă. Am trecut exact prin ce treci si tu, testul a fost negativ.

| Alinuța00 a răspuns (pentru Anonim0246O):

Sincer,nu iti poti imagina cât de mult m ai ajutat, am plâns cred ca mai bine de două zile încontinuu crezând că o să am un copil, mi e foarte frica de chestia asta, o sa vad cum pot face si o sa iau niste teste chiar dacă o sa fie foarte greu, părinții mei sunt stricti, prea stricti, vor sa stie tot ce fac si cum fac..si poate ca trebuia sa mentionez ca mai am si alte probleme de sanatate,am anemie,foarte multe deficiențe, de fier,de magneziu, calciu, si foarte multe alergii, eu nu ma inteleg cu mâncarea, si peste toate astea se pune si stersul cu liceul...si peste toate astea, a mai venit si asta cu sarcina.o sa fac ceva teste si sunt sigura ca vor ieși negative.

| Alinuța00 a răspuns (pentru Alinuța00):

Multumesc inca o data, si o revin cu rezultatul.

| Anonim0246O a răspuns (pentru Alinuța00):

N-ai idee cat de asementoare sunt poveștile noastre. Amândouă anemice, părinți stricți, faza cu sarcina, liceul... Eu am dat 15 lei pe test, si l-am făcut la băiat acasă. La câteva ore dupa ce am văzut rezultatul negativ si m-am calmat, a venit menstruatia. Trebuie sa te liniștești doar. Cand doar ce imi începusem viața sexuală eram la fel de panicată. Făceam maxim 5 minute si ne opream cu mult înainte sa ejaculeze, dar tot mă stresam. Știu ca acum ai nevoie de sfaturi de la cineva care a trecut prin asta, si nu ai la cine sa apelezi. Eu luna asta am făcut neprotejat aproape in fiecare zi, mai mult se 15 minute, si dupa ce ejacula, o ștergea si făceam iar. Ideea e ca daca tu ai făcut doar câteva minute si te-ai oprit, e 100% imposibil sa fii gravidă. Ești doar foarte stresata. Si faza cu mâncarea, te rog mult sa începi să mănânci calumea, nealimentarea poate afecta ciclul.

| Alinuța00 a răspuns (pentru Anonim0246O):

Doamne,ma bucur ca am avut curaj si mi-am facut un cont si am dat de tine...am aranjat ca o prietena sa imi ia 3 teste de la producători diferiți si sa le fac,tot contactul a durat maxim două sau un minut. fara ejaculare,și astăzi mi-a curs câteva picături de sânge maro. dupa o zi de pauză,eu cred ca nu e vorba de o menstruație peste sarcina,în primul rând a curs abundent (la mine in general asa pentru ca sunt și mai "pufoasa" imi place sa zichappy Adică am ceva kg in plus fata de cele normale la vârsta mea) a început cu dureri,a curs normal, iar apoi o zi s-a oprit, apoi astăzi a curs câteva picături maro, din cate am citit menstruatia peste sarcina nu e abundenta si nici nu te doare stomacul, au fost prea multe zile ca să fie una peste sarcina nu? Te rog sa imi zici daca gresesc, cu toate astea fac testele si revin luni cu rezultatul, tu de la ce firma ai luat testul? Eu as lua 3, ca să mă asigur unele mai dau eroare.

| Anonim0246O a răspuns (pentru Alinuța00):

Of... Nu m-am uitat pe cutie. Daca nu mă înșel, era Sure check. Era genul ala de trebuie sa urezi întâi într-un recipient si dupa sa iei cu pipeta (Vine cu tot cu pipeta). E bine sa iei mai multe, cum ai mei nu-mi dau bani, am luat doar unul. Nu cred ca ai menstrautie peste sarcina. Chestia asta e oricum foarte rară. Nu am mai auzit la nimeni de asta pana acum, si stiu destul de multe lucruri la capitolul asta. Gravidă pun pariu pe orice ca nu ești. Sa ma anunți cum e rezultatul?

| Alinuța00 a răspuns (pentru Anonim0246O):

Normal ca o sa revin cu rezultatul săptămâna viitoare,ar trebui să mă relaxez, nu are cum sa fie peste sarcina, a venit mai devreme si, nu a durat doar două zile (doua zile a curs abundent adică normal pentru mine, o zi pauză iar mai apoi a curs maro (picături) si ieri si azi) sunt sigura ca sunt din cauza problemelor de sănătate și a stresului excesiv, cea peste sarcina durează doar 1 zi maxim 2, revin joia sau vinerea viitoare cu rezultatul happy

| Alinuța00 a răspuns (pentru Anonim0246O):

Of că am uitat sa iti scriu, am facut 3 teste si au iesit toate negative happy

10 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

Un test de sarcina cu un rezultat 100% concludent se face dupa 21 de zile de la contactul sexual.Inainte de acest termen, testul poate afisa un rezultat fals negativ.

Ma bucur ca ti-ai facut o amica, dar nu asculta sfatul ei in ceea ce priveste sexul neprotejat, mai ales dupa ce baiatul a mai ejaculat, deoarece spermatozoizii ramasi pe uretra vor ajunge fix in vaginul tau la urmatorul contact, daca baiatul nu urineaza si nu se spala.

In orice caz, la varsta voastra, baietii nu au suficient control incat sa existe 0% sanse sa ejaculeze accidental in vagin, deci ar fi mai bine sa se foloseasca prezervativul.
In plus, sa nu uitam de BTS-uri si de ITS-uri...

Tu faci cum doresti, dar eu ti-am spus, in mare, cum sta treaba.

| Anonim0246O a răspuns (pentru Floridori):

Nu o sfătuiesc să facă sex dupa ce el a ejaculat. Sunt conștientă ca nu e bine, i-am spus doar ca eu am făcut asta si a fost ok. Sunt conștientă că nu voi avea norocul asta mereu. Ea sigur nu e însărcinată, a spus ca i-a venit menstruatia cum ii venea de obicei, însă foarte puține zile, apoi a observat picături de sânge maro. Eu cred ca e vorba de menstruație in cazul ei. A spus ca sexul a durat 2 motive, iar el nu a ejaculat. Deci mai mult ca sigur testele vor ieși negative. Repet, nu o sfătuiesc sa faca ce am făcut eu.

| Alinuța00 a răspuns (pentru Floridori):

Multumesc mult de raspuns, asta inseamna ca o sa fac testul săptămână viitoare vineri sau joi, oricum nu cred ca sunt, ci doar stersul si răceala (am menționat că sunt răcită cobza si mai ales am o tuse foarte urâtă) au facut ca menstruatia sa se joace asa, băiatul nu a ejaculat si a durat maxim 1 sau 2 minute,nu eram in perioada fertila,deci cel mai probabil nu sunt.dar da o sa fac ceva teste,si cu privire la sfat,pe viitor nu intenționez să fac asta fara sa imi doresc un copil, nu cred ca e momentul sa imi încep viata sexuală acum, mi e frica ca nu cumva sa imi creeze o dependență de care greu o sa mai scap, am o problema cu dependentele, ma atașez usor de lucruri ce imi fac plăcere si incep sa le repet la nesfârșit.cel mai bine este sa ma concentrez pe liceu si alte chestii.