| olimpia_2275 a întrebat:

Salut am 17 anii si am avut un prieten care l-am iubit mult si inca il iubesc si sa va spun cum a inceput totul...
acum 2anii am facut cunostinta cu el desi il vedeam toata ziua prin cartier, la cateva zile m-a intrebat daca vreau sa stau cu el si am acceptat...nu a durat mult relatia pentru ca au intervenit niste probleme si eu nu am mai vrut dar mi-am cerut scuze si imi placea mult de el...
nu a trecut mult timp si ne-am impacat din nou a durat o perioada relatia noastra ne intelegeam foarte bine fara probleme si dintr-o data au inceput certurile nu era zi sa nu ne certam si nu mai suportam ne-am despartit din nou...
in timpul asta el a avut alta prietena si nu vroia ca eu sa aflu dar din nefericire am aflat si m-am suparat rau pe el fiindca eu nu aveam pe nimeni...nu a durat mult relatia cu ea si mi-a spus tot pana la urma si l-am ierta cu exceptia sa nu imi mai ascunda nimic sa-mi spuna tot ce face...
ne intelegeam mai bine ca nici odata Craciunil l-am facut impreuna, dar numai revelionul nu l-am facut pentru ca el trebuia sa plece la craiova si eu l-am facut cu prieteni mei am vorbit cu el si a fost de acord, dansand cu un baiat verisoara lui i-a spus lui ca l-as fi inselat si m-am suparat pe el pentru ca nu avea incredere in mine si cateva zile nu am vb deloc vazand ca nu-mi da nici un semn m-am combinat cu un baiat de la mine din liceu, el a flat si ne-am certat rau de tot...
3saptamani nu ma cautat deloc pana cand a murit un verisor de al nostru comun si ne-am impacat...3luni au fost fara probleme pana intr-o zi cand nu mi-a dat nici un semn nu m-a sunat, nu mi-a dat mesaj si cand mi-a trimes mesaj si mi-a zis ca si-a gasit pe alta si nu a vrut sa-mi spuna cine este...
cand am aflat ziua urmatoare era chiar una din verisoarele mele in care aveam incredere am suferit mult nu mai mancam, nu dormeam, nu invatam stateam toata ziu si plangeam...
au trecut 5luni de cand nu mai suntem impreuna si nici cu ea nu mai sta de mult timp si ne intelegem bine acum chiar mi-a zis sa ma duc cu el la un majorat si mi-a zis daca vreau sa fiu cu el din nou ca ii pare rau pentru tot ce mi-a facut dar imi este frica sa fac pasul asta ca daca va face din nou aceias greseala...
si cand ma vede ca vorbesc cu alti baieti ma suna si imi face teorie, s supara pe mine ca ce vorbesc eu cu el...
nu stiu ce sa fac daca sa-l iert sau nu? il iubesc si acum dar imi este frica...
va rog sa-mi d-ati un sfat ca eu nu mai stiu ce sa fac.

6 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Buna, eu cred ca si el te-a iubit, dar te-a cam facut sa suferi si asta nu e bine... daca mai ai sentimente pentru el, eu zic sa incerci, poate el s-a schimbat, cine stie?

| elena a răspuns:

Salut, draga mea adolescenta de 17 ani...
Nu ti se pare ca ai pierdut 2 ani din tineretea ta degeaba, ca ai fost "manta de vreme rea" pentru o persoana care nu merita acest lucru...asta numesti tu dragoste? iubire?
Cum sa-l ierti, ce sa-i ierti? Sa-l ierte popa ca tu ai indurat de-ajuns. Doamne, cate probleme aveti voi tinerii?
Sterge totul cu buretele, lasa-l, esti tanara, esti frumoasa, uita-te acum pe fereastra si vei vedea alti tineri, deci exista si altii in afara de el, fa-ti alt cerc de prieteni, fara verisori si verisoare din nicio parte, iesi cu ei la petreceri, cluburi, discoteci, teatru, film, excursii si fii sigura ca vei intalni persoana potrivita pentru tine, dar macar acum deschide ochii in patru, nu te repezi sa il alegi pe primul, care ti se adreseaza mai "dragut", mai cauta, nu este timpul pierdut, cauta o relatie stabila, bazata pe dragoste adevarata si incredere reciproca.

| pia a răspuns:

Nu are rost sa mai continuati daca zici ca va tot certati sincer mai vrei sa suferi? refati viata si bucurate de tinerete, dupa parera mea daca intr-o relatie se tot fac pauze nu merge de la prima pauza facuta. Daca prietenul meu mi-ar zice sa facem pauza oricat de mult l-as iubi i-as zice adio nu are rost dupa parerea mea o pauza in relatie inseamna ca ceva merge prost

| redsummer a răspuns:

Tu nu il mai iubesti doar crezi ai facut o obsesie pentru el incearca sa nu il mai vezi, iar dc de suna raspundei spune-i ca nu mai aveti nic. in comun, dar inchidei repede dupa nu-l lasa sa scoata vreo vorba.

| maria91r a răspuns:

O adevarata telenovelatonguetonguetongue...eu zic sa lasi lucrurile sa mearga de la sine. daca il iubesti si te iubeste.impaca-te cu el. dar dupa un timp poti sa il testezi.rogi o prietena (pe care, desigur, nu o cunoaste)sa vorbeasca cu el.si vezi daca pica in plasa. daca pica.rupe orice legatura cu el pentru ca tot asa va face.si nu are rost, pentru ca doar tu suferi, iar daca nu.vezi cat tine... te pup:*

| vipstl a răspuns:

Nu`l ierta happy, nu meritawinking... acum faci cum vrei uwinking dar daca il ierti o sa suferi din nou, si daca nu o sa fie asa... poti sa ma injuriwinking