| alex9112 a întrebat:

Salut am 18 ani si prietena mea x are tot 18. Pana acum totul a mers bine. I-am promis ca nu o sa facem sex pana nu e ea pregatita, totul a fost ok. Dar cu toate ca nu am facut sex nu am ezitat sa ne atingem sau altele, sa ne simtim bine. Si ieri ea s-a gandit sa imi spuna ca ar trebui sa nu mai facem nimic deloc, pentru ca se simte vinovata dupa si ca cica ce facem nu e bine. Eu pur si simplu nu inteleg tot ce am facut a fost ca sa se simta ea bine, iar acum nu mai vrea deloc. Am uitat sa precizez ca suntem impreuna de 8 luni.Nu mai tine la mine sau ce s-a intamplat ca nu pot sa imi dau seama. A zis ca putem sta doar asa sa ne tinem in brate, si i-am zis ca facem asta dar din cand in cand ne putem juca si noi putin, nu vad ce ar fi gresit in asta, dar ea tot o tine pe a ei ca nu se simte bine dupa... As vrea sa va dati si voi cu parerea, poate nu inteleg eu. Ce a patit de e asa?

Răspuns Câştigător
| DouaPuncteD a răspuns:

De aceea e aşa de important să laşi anumite lucruri să treacă. Să le dai drumul. Să te desprinzi de ele. Oamenii trebuie să înţeleagă că nimeni nu trişează, uneori câştigăm, alteori pierdem. Nu aştepta să ţi se dea ceva înapoi, nu aştepta să ţi se recunoască efortul, să ţi se descopere geniul, să ţi se înţeleagă iubirea. Încheie nişte etape. Nu din orgoliu, din neputinţă sau mândrie, ci pur şi simplu pentru că acel lucru nu se mai potriveşte cu viaţa ta. Închide uşa, schimbă discul, fă curat în casă, şterge praful. Încetează să mai fii cine erai şi transformă-te în cine eşti!

23 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Poate vrea sa se pastreze pana la casatorie

| Seby90 a răspuns:

Da e o situatie ciudata, intr-adevar unii oameni dupa ce au orgasm se simt vinovati. Practic tinand cont ca are 18 ani. nu ar trebui sa fie asa deloc chiar, la varsta asta cam alearga hormonii cu tine o data... Esti sigur ca nu are pe altcineva? Ati vorbit de subiect? Vrea sa se "pastreze" pana la nunta?

| alex9112 explică (pentru Seby90):

De avut pe altcineva nu are, imi spune mereu ce face am acces si la telefonul ei, nu imi ascunde nimic, e fata cuminte, dar nu inteleg

| Seby90 a răspuns (pentru alex9112):

Si tu de ce o controlezi?

| alex9112 explică (pentru Seby90):

Mother of god, nu o controlez, ea imi arata tot happy

| Azµre a răspuns:

Nu îi place...

| Bizzle a răspuns:

Salut.
Pai probabil joculete joculete ok poate nu a fost ceva din asta. Poate se simte vinovata ca tu poate esti pregatit pentru asta, iar ea nu. Si ii e rusine fata de tine, crezand probabil ca razi ca ii e "frica" sa o faca la 18ani etc. Vorbeste deschis cu ea daca va intelegeti bine veti ajunge la ceva de comun acord. Poate insistai prea mult pe joculete... Vorbeste cu ea, daca nu mai vrea, intr-o zi o sa-ti zica de ce, poate ii e rusine sa-ti zica... ai rabdare cu ea. Succeswinking

| monycutzza a răspuns:

Si eu am 18 ani si pr meu ar vrea sa o facem, dar sincera sa fiu imi e putin cam frica, poate si ea pateste la fel. Cel mai bine e sa vb k ea direct si asa vei afla ce o deranjeaza. Fa.ti curaj

| alex9112 explică (pentru monycutzza):

Eu nu vreau sa fac neaparat sex acu, sau sa o presez, pot astepta nu asta e problema, problema e ca eu o faceam sa se simta bine si chiar ii placea, avea orgasm, fara sex, iar acum nu mai vrea

| emil11 a răspuns:

S-a culcat cu altii, iar acum ii este frica ca tu sa afli adevarul.

| emil11 a răspuns:

Cu alte cuvinte, e o panarama. scapa de ea cat mai urgent!

| ImHere a răspuns:

Poate se simta vinovata ca nu-ti poate oferi mai mult deocamdata si nemaifacand lucruri care prin extindere duc la acel lucru, uita.

| alex9112 explică (pentru ImHere):

Posibil, dar o cunosc si nu prea cred ca se simte ea vinovata din cauza asta

| Cybertron99 a răspuns:

Poate ca nu ii place totusi...

| Corinush2013 a răspuns:

Salut! poate prietena ta nu are destula incredere in tine si se teme ca ai putea lasao dupa ce te joci cu ea sau poate se rusineaza sau se simte incomod sau poate sunt alte cauze..de ce nu vorbesti cu ea deschis si nu o intrebi? poate nu-i place poate se teme de ceva? Ea sigur stie raspuns la aceasta intrebare.

| alex9112 explică:

Parintii ei stiu, si da, sunt primul care am ajuns atat de departe o simthappy si da m-am gandit si eu daca o sa stau in banca mea si nu o sa mai fac nimic tot ea o sa insiste, dar e ciudat ca mi-a spus asta asa dintr-o data ca nu i se pare moral

| alex9112 explică:

Si cred ca e si speriata ca o sa fim luati de val si o sa ajungem mai departe, dar vad ca ea nu intelege ca eu ma pot opri, am facut asta si pana acum. de ce tocmai ieri s-a gandit sa imi spuna

| alex9112 explică:

In cele din urma mi-am dat singur raspunsul, o sa ii zic ca nu o sa mai facem nimic pana nu o sa aiba incredere in mine, ca acum nu are, crede ca nu ma pot opri si ajungem la sex, ca sa schimbam asa putin rolurile (nu o sa ii placa asta) sa vedem cum reactioneaza

| DeeaMarry a răspuns (pentru alex9112):

O doamne! Sa nu ii spui partea cu increderea! Adica sa nu ii spui ca tu crezi ca ea nu are incredere in tine! Te rog eu laughing. O sa o faci sa se simta presata, pentru ca o sa vrea sa iti demonstreze ca are incredere in tine, desi are nevoie sa mai treaca putin timp pentru unele lucruri.
Chiar daca tu ai spus ca ti-ai dat singur raspunsul, o sa iti spun si parerea mea. Cine stie, poate ajuta la ceva. Si crede-ma, o inteleg perfect. Nu scriu aici aiurea, doar de dragul de a scrie.
Desigur ca ii place si ei. Desigur ca are incredere in tine, pentru ca altfel ai fi stat la cel putin 1 m distanta de ea.
Sunt aproape sigura ca ea considera ca iti ingreuneaza tie situatia. Mai clar, considera ca te face sa iti doresti mai mult, ca te amageste. Se simte vinovata pentru ca te lasa "in aer".
Tot ce trebuie sa faci e sa ii arati ca o intelegi si ca ii respecti decizia. Daca adopti o atitudine gen "schimbam putin rolurile, sa vedem cum reactioneaza", adica de baiat cu orgoliul ranit, nu o sa castigi nimic. Intr-adevar, trebuie sa mai lasi putin timp sa treaca, si sa incerci sa intelegi cand o sa isi doreasca din nou. Pentru ca sigur o sa se intample astawinking

| lucjke a răspuns:

Am avut si eu problema asta candva. La mine a spus ca nu mai vrea pentru ca stia ca daca o sa continuam asta o sa vreau sa facem sex din ce in ce mai mult si ca la un moment dat sa cedeze. Probabil nu mai vrea pentru ca nu e pregatita. Nu cred ca este o problema. Daca e sa se intample, o sa se intample. Eu zic sa o lasi pe ea sa faca ce vrea si tu sa te lasi condus de ea. Daca o sa vrea sex, o sa iti dai seama cand e momentul. Salut.

| romeoguerilla a răspuns:

Acum depinde si cum va jucati. Poate sa fie joaca simpla sau ceva hardcore si atunci normal ca nu ii place dupa; poate o doare ceva... Daca nu este asta si totul este in regula eu zic sa iti gasesti pe altcineva sau daca o iubesti cu adevarat si nu pui mai presus sexul ramai alaturi de ea si va fi bine; cred. Totusi in opt luni sa stati cuminti mi se pare dubios.

| alex9112 explică (pentru romeoguerilla):

Pai i-am promis ca nu vom face sex pana nu e ea pregatita, dar o fac sa ajunga la orgasm, chiar daca nu facem actul propriu-zis, si acum nu mai vrea. Nu pun sexul mai presus decat relatia noastra, nu are asa multa importanta, dar m-am simtit eu nasol de tot pentru ca faceam asta ca ea sa se simta bine.

| domnita95 a răspuns:

Cred ca nu te mai iubeste ca la inceput cind iti promitea asta sau nici atunci nu era convinsa ca te iubeste.