| WhatIf a întrebat:

Am 19 ani.Am si eu ca tot omul o problema. O problema care ma tine pe loc, nu mai pot inainta.Am fost cu o fata timp de 1 an. Da este legata tot de despartire, probabil multi dintre voi deja v-ati plictisit de acest subiect, care tot se repeta si repeta.Acum daca cineva poate este dispus sa citeasca macar pana la sfarsit apreciez.Sunt despartit de ea de 3 saptamani.In timp ce eram cu ea, eu tot suspectam ca inca tine la fostul, la prima ei iubire( ea are 16 ani, sczuze ca nu am mentionat mai devreme). Tot am observat pe parcursul relatiei unele semne din partea fostului, prin asta ma refer ca a incercat sa ne desparta, tot ii dadea de inteles ca tine la ea, sincer spun ca pe tot parcursul relatiei m-am indoit de ea.De ce nu am facut nimic? Am facut, am vorbit cu ea despre aceste lucruri, de fiecare data imi spunea ca degeaba da el semne, ea nu fac enimic si nu ar mai trebui sa ma ingrijorez.Am vrut sa il si bat(cam copilaresc stiu dar, s-a inteles sper ca ideea). In fine nu l-am batut am trecut peste.In ultimele luni tot am observat ca ea se raceste din ce in ce mai mult, am vorbit despre asta, mi-a spus ca mi se pare, ca nu se raceste sa nu ma mai gandesc.In fine.Tot asa am tinut-o pentru cateva luni cand in cele din urma nu am mai putut rezista si am zis sa ne despartim.Nu vorbeam cu ea deloc, ea nu ma baga in seama, decat buna si atat.Asta in prima saptamana.Am sunat-o in a doua saptamana sa clarific situatia, sa vad, poate, poate mai salvez ceva.Sufeream extrem de mult si o vedeam la scoala, era indiferenta, de parca nu s-ar fi intamplat nimic. I-am spus mai putem salva ceva din asta. Ea mi-a rasp ca asa e mai bine, ca nici ei nu ii ste bine in mom de fata, dar odata si odata ii trece ei. Mi-a spus ca este mai bine pentru mine ca ma desc mai bine la scoala. Faza este ca sunt si in ultimul an de liceu, am de dat bacul.In fine a ramas sa ramanem despartiti, nu mi-a mai dat nici un semn.De curand aud ca este cu fostul.Au fost vazuti tinandu-se de mana.cand eram cu ea mi-a spus ca niciodata nu o sa mai stea cu el ca s-a invatat minte.ma doare foarte tare. in fine.Ideea este ca am nevoie si chiar rog seriozitate. Ce pot face? Sa invat nu mai sunt in stare si acest lucru nu imi trebuie acum.Nu am putut sa mai invat nimic.in 2 luni am bacul.Notele mele au scazut considerabil.Nu mai sunt eu.Nu mai sunt in stare de nimic.Nu mai am chef d nimic.Trebuie sa imi revin.Chestii gen :,, nu te mai gandi la ea,,,, iesi cu prietenii,, nu functioneaza in procesul de a trce mai departe sa il pot numi asa. Ce pot face, ma repet sunt in ultimul hal. M-am certat si cu ai mei.Sunt foarte nervos.Am nevoie sa imi revin si repede.Astept raspunsul vostru. Apreciez si Va multumesc!

20 răspunsuri:
| alexutza003 a răspuns:

Bunahappy ce pot sa spun destul de aiurea situatia asta pacat ca ai investit sentimente in relatia asta si ea nu a stiut sa aprecieze dar gandeste un pic ai bacul care este un examen foarte important!
si cu siguranta tu sti asta si te inteleg ca nu mai ai nici un chef sa inveti ca nu te poti concentra dar gandeste-te ca este vorba de viitorul tau si toata durerea, mania care ai acumulato in tine incearca sa le folosteti in binele tau degeaba iesi cu alte fete acum ca sa o uiti pe ea aici nu mai este vorba de ea este vorba de tine ca suferi si pe deasupra ai de dat bacul parerea mea este ca oricat de greu iti este acum cel mai bine iti canalizezi energia pe scoala si nu stiu du-te si fa sala ceva care sa iti distraga atentia de la gandurile tale si impuneti in minte si anume ca ea nu te-a meritat si nu are rost sa iti distrugi viitorul pentru un nimeni gandeste-te ca o sa intalnesti o fata mult mai ok decat ea care iti va impartasi sentimentele da-ti doua palme daca e nevoie sau mai multe si spuneti TREZESTETE ai bacul si o fosta iubita care nu merita nici un gram de atentie din partea ta

| ѕოiℓε01 a răspuns:

Cam grava problema avand in vedere ca tu trebuie sa dai bacul.Eu zic sa te pui pe picioare. Revinoti! Trezestete la realitate incearca sa privesti lucrurile cu calm. Incearca sa inveti si indreapta-ti cat de cat notele pentru ca asta este un an foarte important pentru tine. Gandeste ca daca te-ai despartit de ea nu se sfarseste lumea... mai sunt ogroaza de fete pe planeta asta. Stiu ca aceste cuvinte par banale dar asta e adevarul. Si stiu ca doare ( orice relatie care se sfarseste te doare bineinteles daca ai pus suflet in ea), dar asta e trebuie sa te ridici cu zambetul pe buze calm puternic si sa mergi mai departe. Vad ca ea a trecut mai departe insa tu nu. Pastreaz-o intr-un colt al sufletului pana cand furtuna va trece. Ca sa o uiti incearca sa nu te mai gandesti la ea ( stiu ca e greu dar sunt absolut convinsa ca poti), asculta muzicaa iesi cu prieteni si cum a spus si cel dinaintea mea incearca sa cunosti alte fete. O sa vezi ca totul o sa fie bine pana la urma! Bafta pe toate planurile! Sper ca te-am ajutat cu ceva.

| St3fY_3193 a răspuns:

Acum ti-a dat seamna ce mult te iubeste ea pe tine nu aveti nici 2 saptamani de cant v-ati desp si deja sa impacat cu fostul iubit sad nu pot sa spun nu te mai gandi la ea pentru ca stiu ca nu poti face asta dar revino putin pe pamant mai sunt fete si acum ai nevoie sa te axezi pe sc si sa stai sa te gandesti bine sa iti dai seama ca ea nu te merita si ca te-a mintit in fata poate deja era cu fostul dar asta nu te ajuta u trebuie sa intelegi ca nu te mai iubeste daca la scoala se poarta asa de linistita o fata care iubeste un baiat si cu care sa cerata este deprimata suparata mereu... dar ea lasa de inteles ca nu e deloc afectata si nici nu a contat si nu iti mai varsa nervi pe parinti sau prieteni ca ei nu au nici o vina vb cu un prieten foarte bun poate te mai ajuta sa te descarci nu sunt sigura ca te-am ajutat dar am incercat happy Succes si nu ai decat sa mergi mai departe viata e lunga si mai sunt multe fete :X pa

| ella_6166 a răspuns:

Ea este indiferenta pentru ca stie ca tu inca mai ti la ea si s-a impacat cu fostul pentru a te face gelos sau poate ca mai are sentimente pentru el dar in fine fii si tu indiferent stiu ca doare dar asta e nu cred ca ar trebui acum sa iei note mici sa te certi cu parintii sa nu inveti si mai ales ca o sa ai bacul incearca sa te concentrezi mai mult pe invatat gandeste-te poti sa ei bacul acum si pourma ai tot timpul din lume sa iti gasesti alta iubita fete sunt destule stiu ca asa este cand iti pica pata pe una celelalte sunt invizibile dar deschide ochii si priveste realitea o sa gasesti o alta fata care sa tina mai mult la tine si poate o sa te vada fosta cu cealalta si o sa fie si ea geloasa dar acum trebuie sa fii indiferent si sa o lasi sa isi faca planul ea daca o sa vada ca tu nu mai esti afectat de gesturile ei o sa termine si o sa incerce ea sa va impacati succes la bac si sper ca te-am ajutat:X

| newname a răspuns:

Prindeo si pe ia si pe fostul ei si f**** cap de cap big gringlumesc bai omule eu oi fi cel mai fericit sa o vad pe fosta mea sa fie din nou cu fostul ei voi muri de ris si eu am trecut prin asa situatie daca nu ma crezi citestemi intrebarile si sa vezi chit de mult am iubit dar acum mi-a trecut toata dragostea totul trece pur si simplu tu nu prea doresti sa o uiti lasa nu-ti mai bate capul pentru ea

| Alice a răspuns:

Hei buna.
imi pare rau.
AUZI O FATA TE POATE INJOSII IN HALUL ASTA?
omule.
ai o viata traieste-o
ea du-o in colo.
cine stie ce tarfa e.
treci peste
incearca sa o eviti
si inca un pont: imprieteneste-te cu iubitul ei.
winking
o sa o doara.
treci peste asta pentru 2 luni ia bacul si dupa poti sa-l bati si pe ala dac vrei.
dar crede-ma nu merita.
ea o sa inteleaga ca ai face orice pentru ea.
si crede-ma o sa fii catelusul ei de companie.
poate nu e un rasp bun care sa merite fundita, dar tine cont un lucru: nici o data sa nu te injosesti in fata nimanui, incearca sa gasesti o fata pe gustul tau si sa fie poate aleasa ta. doreste-ti si ti se va implini
daca mai e ceva vorbim si pe privathappy :*.
ciawles.:*

| LadyInBlack a răspuns:

Poate ti s-a mai spus, dar relatiile nu tin pentru totdeauna. Totul are un sfarsit. E greu cand te desparti de cineva si inca ai sentimente pentru acea persoana. Vei trece peste, esti tanar, ai o viata lunga inainte, nu esti nici macar la jumatatea ei. Fii optimist si nu lasa o despartire sa iti strice viitorul. Gandeste-te bine, cu scoala mai ales cu bacu... nu e de gluma. In viitor nimeni nu te va intreba cu cine esti/ai fost, de cine te-ai despartit cand mai erau 2-3 luni pana la bac, cum era relatia, ce amintiri ai cu respectiva etc., te va intreba ce scoala ai urmat, diploma, media, nota de la bac, chestii de genu' (sper ca se intelege ca e vorba de un ceva pentru a fi angajat undeva ). Inteleg ca esti foarte nervos si eu as fi, dar nu te mai certa cu ai tai din cauza unei foste. Parintii sunt singurii care te sprijina, ajuta si iubesc oricand in orice circumstante. Nu iti amesteca viata amoroasa cu familia. Mai tarziu vei regreta pentru ca vei realiza ca te-ai certat cu cei care intotdeauna iti sunt cei mai buni prieteni pentru o fata care asa cum a intrat in viata si preocuparile tale asa a si iesit din ea. Ca sa treci peste povestea asta trebuie sa faci ceea ce iti place, un hobby ceva, cunoaste oameni noi, nu neaparat fete, incearca lucruri noi, iesi din monotonia vietii de zi cu zi. Nu te mai gandi la motivul despartirii, incearca sa ramai cu amintirile placute, eu asa fac si fara sa imi dau seama incep sa zambesc din nou.

| mihaela_8638 a răspuns:

Ti.am citit povestea imi pare rausadas vrea s te ajut dar nu stiu ce s iti zic e foarte greu s uiti o persoana mai ales daca o iubesti incearca si tu sa iesi cu alte fete poate o sa gasesti una mai buna ca ea happy

| Dee_9331 a răspuns:

Te inteleg numai ca eu nu am reusit sa fiu cu el dar eu am suferit mult din cauza lui si unei prietene. Imi pare rau dar nu te pot ajuta dar vreau sa iti spun ca nu esti singurul care a trecut prin faza cu notele, cu cheful de nimic, certatul cu parinti.Eu am depasit putin faza cu el datorita prietenilor adevarati.

| frumuselu90 a răspuns:

Waw frate dar prea dramatizezi e doar una care nu a stiut sa te aprecieze la justa ta valoare. Si pentru a trece mai departe incearca sa cunosti alte fete dati intalniri, iesi la un suc, o cafea si o sa uiti de ea.

| 1920210898989 a răspuns:

Intr-o situatie 99% la fel ma aflu si eu. diferenta este durata. habar nu am ce sfat sa-ti dau din moment ce nici eu nu stiu ce sa fac. dar am o vaga senzatie ca asta e un stereotip al fetei de 16 ani. e posibil sa nu fi tinut chiar asa mult la tine asadar poate s-a saturat si a cautat pe altcineva. sa stii ca majoritatea fetelor la varsta asta spun lucruri care te marcheaza cu o usurinta fantastica. suna crud, dar la concluzia asta incep sa ajung. sunt oarecum uimit ca ai avut o relatie de 1 an cu o tipa de 16 ani. eu consider asta extrem de mult pentru ce am ajuns sa vad prin liceul meu si nu numai

| Lightrose a răspuns:

Stiu e greu! Pai eu zic sa te gandesti ca mai tarziu vei intalni o fata mai buna ca ea si va trebui sa ii oferi o viata decenta, deci gandeste-te la viitorul tau!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună WhatIf! Am citit întrebarea /povestea ta. Este trist întradevăr,dar eu voi încerca să-ţi "deschid ochii" sau să-ţi dau un sfat. Fi atent,fi foarte atent! În primul rând ai simţit ceva reacţii din partea ei că ar păşi înapoi şi ar privi în trecut,că ar tânji după o tristă iubire; prima iubire,prima dezamăgire. Ai simţit şi faptul că se răcise relaţia voastră din simplul fapt că ea era din ce în ce mai indiferentă,iar tu ai considerat să fi la fel,nu?! Dar totuşi ai încercat de-atâtea ori să discuţi cu ea,sincer şi calm,chiar dacă din partea ei prea multă atenţie nu primeai. În final s-a încheiat cu o tristă despărţire,aici este şi dilema. Tu afirmi că ei (ea şi fostul) au fost surprinşi împreună,ţinându-se de mână. Este posibil să fi ţinut legătura sau poate nu. Să fi păstrat sentimente faţă de el...în sufletul ei sau poate nu. Ceea ce ţi-a spus ea că niciodată nu o să mai stea cu el,ca s-a învăţat minte a fost doar praf în ochi. Ce poţi face? Gândeşte-te că nu ai pierdut nimic,că nu ai greşit cu nimic,că nu este vina ta că s-a ajuns aici şi ştii de ce? Pentru că ea singură s-a întors în trecut,acel trecut care odată a făcut-o să sufere,ia distrus sufletul şi i-a smuls mii de lacrimi, iar TU...TU ai scos-o din prăpastia suferinţei ajutând-o să se ridice, să creadă în sentimentul pur al iubirii sincere.DOAR TU! Sinceră să fiu s-a săturat de-atâta bine şi vrea din nou suferinţă! NU trebuie să regreţi nimic, ci să zâmbeşti în continuu.De ce?! Pentru că tu spre deosebire de ea, mergi mai departe nu te pierzi în întunericul trecutului înnecăcios.
O seară de vis şi mult succes în continuare, respectiv la bac!

| liwia1993 a răspuns:

Hey u... calm... inspira expira. acum sa incep.crei ca ti asa de mult la ea incat sa iti distrugi tot? merita una care te minte sa te dea cu totul peste cap? crezi ca ai nevoie de asta mai ales acum? si mai ales trebuie sa strici toate relatiile tale cu parintii cand ei poate ar trebui sa stie cel mai bine c e cu tine? iti zic eu ca nu! nu e singura fata. sunt multe si mult mai bune ca ea! bafta calmeaza-te si uita!

| WhatIf explică:

Multumesc Mult de tot.O sa incerc.imi este foarte greu.dar nu stiu o sa vad.chiar azi am trecut pe langa ei.erau p calorifer la scoala.M-a durut.nu sunt robot.O sa vad ce pot face Va multumesc si apreciez foarte mult. Fundita v-as da la toti.asa ca nu dau la nici unul. sper ca s-a inteles ideea. Inca odata Multumesc mult de tot si sper din toata inima sa nu patiti ceva asemanator.sau daca se intampla sa rezistati mai bine.Mult succes!

| WhatIf explică:

Mersi,apreciez.O sa incerc sa fac tot ce pot.Deja am inceput sa ma mobilizez.e inca greu.pe zi ce trece aflu tot mai mult ca mi-a ascuns ceva.nu cred ca face asta sa ma faca gelos.chiar cred ca tine la fostu.in fine deja la o impacare in viitorul apropiat e deja exclus sa ma gand.nu mai vreau sincer. daca in momentul asta ar veni sa ma intrebe, nu stiu sa isi ceara scuze.sau mai stiu eu.i-as spune nu.e oare posibil sa poti ura o persoana atat de mult.am inceput sa urasc si nu imi sta in fire.parte buna este ca la capitolul cu scoala imi revin.partea rea este ca am inceput sa o urasc. buna vorba de la dragoste la ura se trece repede.imi doreasc sa nu fi fost adevarata, dar imi tot da motive.

| WhatIf explică:

E vorba de o fata.si sunt despartit de ea.este cu fostul acm.cred ca ai inteles gresit. happy

| Marutza_8799 a răspuns:

Daca o relatie se incheie in astfel de imprejurari nu trebuie sa renunti la viata ta, viata merge inainte, iar trecutul in urma asa ca ia un sfat :''Incearca sa uiti incearca sa o uiti si gandeste-te la ce e mai bine pentru tine: ea sau viitorul tauwinking

| Grig1999 a răspuns:

Whatlf treci mai departe si uito fa-o geloasa cumva si ai sa vezi cum vine inapoi in fuga

| Galusca_9835 a răspuns:

Deci nu ai facut bine spunandu-i atatea lucruri trebuia sa ti cont ca poate te iubeste si ca o sa ii ranesti sentimentele si ca poate nu vrea sa mai fiti impreuna din cauza lucrurilor spuse de tine, eu te sfatuiesc sa te duci la el sa vb cu el si sa-i spui ca ai gresit ca ai spus acele cuvinte la nervi si ca va impacati ca il iubesti.Atunci u o sa vezi daca te iubeste prin acordarea unei noua sanse daca nu te iubeste te va refuza dar iti zic eu ca o sa te ierte si o sa se termine pauza din spusele taca :* mult succesc