| andreas210 a întrebat:

Salut!
Am facut sex protejat cu iubita mea. Ea este in momentul de fata in perioada de ovulatie.
Pe tot parcursul actului sexual am folosit prezervativ, pe care la final l-am si verificat umplandul cu apa sa vad daca este spart, iar asta era ok, nu curgea deloc apa din el.
Prietena mea a urinat dupa ce am avut contactul si s-a si spalat imediat.
Exista vreo sansa sa fie gravida?

Răspuns Câştigător
| MValentin a răspuns:

0% in scenariul descris de tine, deci nicio grija

4 răspunsuri:
| AnotherGirl a răspuns:

Atâta timp cât ați folosit prezervativul și l-ai și verificat și era ok, absolut nicio șansă să fi rămas însărcinată.

Totuși, faptul că a urinat și s-a spălat nu o ajută cu absolut nimic în prevenirea unei sarcini, ci doar în prevenirea unei infecții urinare. Dacă sperma a ajuns în vagin, urinatul nu are nicio treabă (uretra și vaginul sunt două lucruri diferite). Urina este eliminată prin uretră, iar penisul intră în vagin. Ce vreau eu să zic este că fetele nu fac pipi pe acolo pe unde fac și sex. happy Apa nu are nici ea nicio relevanță în evitarea unei sarcini, însă e utilă pentru păstrarea igienei.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu este sansa de gravidie daca ai avut sex protejat de la cap la coada.

PS NU are nici o importanta daca fata se spala sau urineaza dupa sex, asta este o masura de igiena pentru ambii partneri, ca sa fie curati, preferabil inainte de sex si dupa, ca sa elimine traspiratia si secretiile. Urinatul la fata NU are nici o legatura cu gravidia, fiindca fata NU ramane gravida prin gaurica care face pipi, ci prin vagin.
Urinatul ala este valabil pentru baiat, fiindca DOAR el isi poate curata tractul urinar de urmele de sperma.

| Emilian65 a răspuns:

In situatia prezentata de tine nu este posibil sa ramai gravida.

| VMarceline a răspuns:

Nu.