| Bianca21998 a întrebat:

Am o întrebare: care sunt șansele să fi rămas însărcinată?

Prezervativul(durex extra safe) s-a rupt astăzi la ejaculare, după/în timp ce el s-a retras(așa face de obicei). Am luat postinor, 750 concentrația, prima pastilă la 10-15 minute după incident, și o am de luat pe a doua în câteva ore.

Am ciclu menstrual de 5 ani și jumătate, în ultimele 5 luni mi-a venit la data calculată fără vreo zi în plus/minus. Un ciclu menstrual durează 31 de zile de obicei(deși am avut perioade în care nu îmi venea chiar la data aceea, tot era aproape de 31), cu 5-6 zile de sângerări. Aplicația pe care o folosesc pentru a ține un jurnal îmi spune că mai am 9 zile până la ovulație. Ciclul mi-a venit ultima dată pe 24 și s-a terminat pe 28. Cea mai mare întârziere avută vreodată a fost de 14 zile.

Menționez că mama mea a avut probleme de fertilitate, a urmat un tratament pentru a mă avea pe mine. Nu știu dacă se transmite această problemă de sănătate, prefer să o menționez. Nu am făcut teste medicale privind asta.
De asemenea, am 1, 75m și 83kg, în cauzl în care are vreo legătură cu concentrația din pastilă.

Rog a mi se răspunde serios, detaliat, să știu ce am de făcut mai departe. Am de gând să fac un test de sarcină în 3 săptămâni, dacă din păcate nu îmi vine ciclul.

7 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Ai procedat absolut IRESPONSABIL. Pastilele contraceptive se administreaza doar la indicatia medicului ginecolog. Aveai timp suficient sa consulti unul care ti-ar fi spus sunt absolut convins ca nu poti ramane insarcinata deci in nici un caz nu ar fi fost de acord cu folosirea acestor pastile.Pana la ovulatie fiind inca 9 zile ma intreb daca iti dai seama cat de iresponsabil ai putut proceda? pastila seadministreaza doar in cazul in care probabilitatea de sarcina este apropiata de 100% si nu mai poate fi evitata, nicidecum asa cum era in acel moment de sub 5%. LIpsa de informare se plateste, deoarece te poti astepta la dereglatea pe termen lung a ciclului menstrual, cu sangerari aparute din senin intre menstruatii si menstruatii cu totul imprevizibile ca data si durata.Prostia se plateste.Din pacate.

| corbulalbrosu a răspuns:

Aaa, si ca sa-ti raspund la prima intrebare. Nu exista nicio cat de mica posibilitate de a se instala o sarcina. Menstruatia in mod normal ar trebui sa se porneasca la data prezumata.Nu are rost sa-ti faci teste de sarcina din moment ce nu se pot forma in organismul tau hormonii respectivi care sunt produsi doar de placenta. Ori cate teste iti vei face toate vor avea acelasi rezultat NEGATV. Multa sanatate.

| SkyPilot a răspuns:

Erai in perioada de fertilitate scazuta dinainte de ovulatie. Riscul de sarcina era mai mic de 5%. Postinorul asa cum il iei tu are o eficienta de 97-99%. Multi iti vor sari in cap ca l-ai luat degeaba si ca iti otravesti organismul, dar daca intri in acei 3-5%, fie ca trebuie sa faci o intrerupere de sarcina (stiu cateva persoane pentru care asta a fost o trauma psihica pe termen lung), fie sa ai copilul. Tinand cont de aceste alterntive, eu as crede ca ai facut alegerea corecta.
Deocamdata nu mai ai nimic de facut decat sa stai linistita. Fa testul de sarcina numai daca menstruatia iti intarzie mai mult de 7 zile sau daca arata anormal (ca si volum, culoare, durata).

| Bianca21998 explică (pentru SkyPilot):

Mulțumesc, am 17 ani și vreau să închei studiile cu masterul, peste câțiva ani, așa că de un copil la vremea asta nici nu se poate vorbi. Aș vrea să știu când aș putea face testul de sarcină în cazul în care îmi vine menstruația și arată anormal. Presupun că nu se poate face un test de sarcină cât timp mai am sângerări nu?
De asemenea, după ce am luat pastila am întâmpinat o stare de greață, ușor de ignorat, dar era acolo. Poate fi de la faptul că m-am panicat?

| SkyPilot a răspuns (pentru Bianca21998):

La o saptamana dupa prima zi in care ar fi venit in mod normal. Dar sansele sa ramai sunt absolut minuscule, stai linistita.
Greata este de la Postinor, si poti avea si alte efecte secundare neplacute. Vezi aici:
http://www.medipedia.ro/......NOR-2.aspx
Ar fi indicat sa nu mai ai "incidente" pentru cateva luni bune.
Ar fi OK sa iti scriu pe pe privat?

| sofisis a răspuns (pentru Bianca21998):

Nu e de la faptul ca te-ai panicat. E de la Postinor. Poate da stari de greata. Ai grija ca daca vomiti in primele 24 de ore de cand il iei, l-ai luat degeaba.
Parerea mea e sa nu dai banii pe teste aiurea. Nu cred ca patesti nimic.

| Sergiu1996 a răspuns:

Pune mintea la contributie!