| Mihai1000 a întrebat:

Salut, am o întrebare, daca îmi dau drumul într-o fata care nu este în perioada fertila poate ramane însarcinata sau nu conteaza daca este în perioada fertila?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

O femeie poate ramane gravida NUMAI daca are sex vaginal cu penetrare, in perioada fertila.
Chestia cu datul drumului iti poate aduce tie o boala cu transmitere sexuala si ei, o sarcina nedorita.
Invata sa folosesti prezervativul, ca nu te musca!

Ups, am uitat, tu ai doar 13 ani, deci nu-i cazul sa pui in aplicare aceste sfaturi, inca.

| corbulalbrosu a răspuns:

-- Este 100% IMPOSIBIL ca sarcina sa se poata forma in cazul in care lipseste/NU exista in uter OVULUL VIABIL :
-- OVULUL VIABIL poate sa existe NUMAI intr-o singura/unica zi a ciclului menstrual si anume in ZIUA OVULATIEI care se produce numai o singura data in fiecare ciclu menstrual,
-- OVULUL VIABIL poate fi fecundat de catre UN spermatozoid (foarte rar 2 sau mai multi) NUMAI si NUMAI in ziua ovulatiei fiindca ovulul poate sa traiasca o perioada de MAXIM 24 de ore
-- Fiindca SPERMATOZOIDUL poate sa traiasca in interiorul UTERULUI in cazul in care intalneste conditii exceptionale, foarte rar chiar si 5 zile de la data ejacularii spermei, rezulta ca spermatozoidul va putea sa FECUNDEZE ovulul viabil care va fi eliberat din OVAR dupa ce trec chiar si 5 zile si astfel aceste 5 zile, inclusiv ziua OVULATIEI reprezinta PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual.
-- In restul zilelor fiindca este 100% IMPOSIBIL sa mai existe si un alt OVUL VIABIL, reiese ca este 100% IMPOSIBIL sa se poata forma sarcina chiar daca in absolut toate acele zile INFERTILE este ejaculata sperma in vagin.
Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Daca nu este in perioada fertila, nu ramane gravida.

| Sofer a răspuns:

Șanse sunt mici dacă e 100% în perioada nefertila. Dar la recomandarea mea nu îți dă drumul în ea ca nu se știe când se produce minunea și a rămas însărcinată.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate, dar este o șansă foarte mică.

| Teo29 a răspuns:

Mereu exista acest risc de sarcina, daca este act sexual neprotejat.
Fiti responsabili!
Folositi prezervativul inaintea fiecarui contact sexual!