| anonim_4396 a întrebat:

Poate ramane insarcinata daca nu e in perioada fertila?

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

șanse mai mici dar tot există

| corbulalbrosu a răspuns:

Daca actele sexuale sunt intretinute in zilele care sunt in mod cert /garantat si real infertile, este cu totul imposibil sa se poata forma sarcina, indiferent care ar fi tipul ciclului menstrual. Dupa ce este eliberat din foliculul ovarian, ovulul ramane viabil, adica apt sa fie deci fecundat in urmatoarele MAXIM 24 de ore. Acest aspect este explicat de medicul Dr. Jaques Donnez in articolul :
https://www.suntmamica.ro/preconceptie/cum-arata-in-realitate-un-ovul-6029
Fiindca spermatozoizii care au reusit sa treaca din vagin in uter, teoretic pot trai MAXIM 5 zile, insa in realitate traiesc in medie 2 -3 zile, reiese ca perioada fertila care poate fi considerata REALA a oricarui ciclu menstrual poate fi de circa 3 -4 zile. Sanatate!

| Jokers666 a răspuns:

Citeste aici si te vei informa https://www.reginamaria.ro/......-programat

| Mirella2344 a răspuns:

DA

| vladlipioiu a răspuns:

Din toate explicatiile pe care le-am primit de la alte persoane, si din ce am citit pe anumite site-uri de specialitate, ar trebui sa fie imposibil sa ramai insarcinata in afara perioadei fertile.
Insa iti recomand, daca vrei sa faci sex, ori sa faci altceva cu prietenul/prietena ta. sa folosesti protectie de fiecare data. Ca sa stii 99, 9% sigur ca nu se poate intampla nimic.
Multa sanatate si ai grija!