| Stefan294 a întrebat:

Salut, am o intrebare la care nu am gasit un raspuns concret din cauza faptului ca nu am gasit una sa se asemene cu a mea. Deci intrebarea mea este in felul urmator: Pot pati ceva din punct de vedere legal daca am intretinut relatii cu iubita mea in varsta de 14 ani jumate, eu avand 17? Suntem impreuna de 1 an si 2 luni si nu am obligat-o si nici nu i-am impus acest lucru, a venit de la sine. Am intrebat-o de mai multe ori inainte si a spus ca e pregatita. In cazul unui control la ginecolog se va observa ca nu mai e virgina banuiesc. Se poate intampla ceva in acest caz?

12 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
O reclamație la poliție.
La control merge însoțită de unul din părinți!
Pa, pa.

| Stefan294 explică (pentru Legiuitoarea):

Ma refeream daca eu ca baiat se poate sa patesc ceva.

| Stefan294 explică (pentru Legiuitoarea):

Ma refeream daca eu ca baiat pot patii ceva.

| Vvistula a răspuns:

Daca nu merge la control in urmatoarele 8 zile, nu ai ce sa mai patesti fiindca nu se mai poate identifica cel cu care a intretinut relatii, oricum daca ea a zic ca e pregatita nu cred ca o sa spuna ceva si mai ales ca a fost, violata, poarta-te frumos cu ea, asa si nu ma stiu daca 8 sau 18 zile, oricum dupa o luna nu ai ce sa patesti tu, dar ea. daca afla parintii nu stiu.

| neutrino a răspuns:

Daca parintii ei stiu si daca vor, iti poate face frumusel o reclamatie la politie si familia ta va avea mult de tras si de platit pentru distractia ta.

| Emilian65 a răspuns:

Daca ea, impreuna cu parintii te reclama la politie ca ai facut sex cu ea, chiar daca a vrut si ea, te incadreaza la corupere de minori si te va condamna la inchisoare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Art. 221
Coruperea sexuală a minorilor
(1) Comiterea unui act de natură sexuală, altul decât cel prevăzut în art. 220, împotriva unui minor care nu a împlinit vârsta de 13 ani, precum şi determinarea minorului să suporte ori să efectueze un astfel de act se pedepsesc cu închisoarea de la unu la 5 ani.
(2) Pedeapsa este închisoarea de la 2 la 7 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi, atunci când:
a) minorul este rudă în linie directă, frate sau soră;
b) minorul se află în îngrijirea, ocrotirea, educarea, paza sau tratamentul făptuitorului;
c) fapta a fost comisă în scopul producerii de materiale pornografice.
(3) Actul sexual de orice natură săvârşit de un major în prezenţa unui minor care nu a împlinit vârsta de 13 ani se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amendă.
(4) Determinarea de către un major a unui minor care nu a împlinit vârsta de 13 ani să asiste la comiterea unor acte cu caracter exhibiţionist ori la spectacole sau reprezentaţii în cadrul cărora se comit acte sexuale de orice natură, precum şi punerea la dispoziţia acestuia de materiale cu caracter pornografic se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă.
(5) Faptele prevăzute în alin. (1) nu se sancţionează dacă diferenţa de vârstă nu depăşeşte 3 ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Art. 218 Actul sexual cu un minor
(1) Raportul sexual, actul sexual oral sau anal, precum si orice alte acte de penetrare vaginala sau anala comise
de un major cu un minor care nu a implinit varsta de 13 ani, se pedepseste cu inchisoare de la 2 la 7 ani si
interzicerea exercitarii unor drepturi.
(2) Fapta prevazuta in alin. (1) savarsita de un major cu un minor cu varsta intre 13 si 15 ani, se pedepseste cu
inchisoare de la unu la 5 ani.
(3) Fapta prevazuta in alin. (1) comisa de un major cu un minor cu varsta intre 13 si 18 ani, de catre o persoana
care a abuzat de increderea victimei sau de autoritatea ori influenta sa asupra acesteia, se pedepseste cu
inchisoare de la 2 la 7 ani si interzicerea exercitarii unor drepturi.

Cum se poate dovedi faptul ca persoana a abuzat de increderea, autoritatea ori influenta asupra victimei, care de fapt nu este victima si are aproape 16 ani, daca unul dintre parinti depune plangere pentru a se razbuna impotriva asa-zisului agresor, dar celalalt parinte stia si a vorbit cu "agresorul" fiind de acord cu relatia? Precizez ca majorul nu este nici profesor, nici curator, supraveghetor, tutore...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Păstrează mesajele bine si ai grija sa nu le pierzi!

| Cannabis123 a răspuns:

Man, daca ea spune ca a fost violata, cam ai ce patii. Daca nu, pur si simplu nu are ce sa-ti faca... Sunte-ti amandoi minori. Poate mai ai mesajele unde i-ai zis daca e pregatita si ea a recunoscut. La ce intrebare ai pus tu, nu e niciun raspuns concret, acum depunde de ea si ce zice ea... oricum nu-ti ei mai mult de un dosar penal daca e de ceva!

| Stefan294 explică:

Nu are de ce sa spuna ca a fost violata, cu toate ca e diferenta de varsta avem cam aceeasi mentalitate si ne intelegem perfect.
Mesajele le mai am cand am intrebat-o daca e pregatita.

Zic in cazul unui control.

| Stefan294 explică:

Nu am nicio problema deocamdata, si nici nu cred ca o sa am.
Mesajele le am bine, relatia cum am spus merge perfect.
Voiam sa stiu asta ca sa dorm eu linistit.

Multumesc mult tuturor.