| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am o mica problema. De ceva luni ma tot intreb de la ce varsta iti vine ciclul regulat. Pentru ca mie de exemplu o luna imi vine la inceput si peste doua luni imi vine pe la sfarsit. Nu prea inteleg cum sta treaba cu menstruatia, stiu ca suna ciudad pentru ca ar trebui sa fiu invatata de vreo 9 ani de cand il am. Intrebarea este, e normal sa imi vina asa? Folosesc o aplicatie se numeste WomanLog, care pana acum nu m-a dezamagit, adica imi vine o zi inainte sau una dupa ce ma anunta aplicatia. Multumesc anticipat!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Tipul ciclului tau este neregulat, de aceea nu poti stii cand vine si cand nu vine.
Un ciclu' regulat se succede la acelasi numar de zile, in fiecare luna. Al tau fiind neregulat, nu se poate stii data venirii lui si nici data ovulatiei, asa ca, fii atenta cand incepi viata sexuala, ca trebuie protectie tot timpul, daca nu vrei sa ramai insarcinata imediat.

| corbulalbrosu a răspuns:

Durata ciclului menstrual ca numar de zile poate fi foarte variabila deoarece depinde de activitatea hormonala proprie fiecarei femei. D.p.d.v. medical este considerat ca fiind un ciclu menstrual normal si cel de 21 de zile (cel mai scurt c.m. viabil), dar si unul lung sau foarte lung chiar si de 56 de zile, iar daca lungimea/durata se mentine constant la acelasi numar de zile ciclul respectiv este REGULAT. Doar intr-o astfel de situatie respectiva aplicatie poate oferi un rezultat corect. Insa este posibil ca ciclul menstrual sa fie unul de tip NEREGULAT a carei caracteristica principala este impredictibilitatea, care se poate manifesta/produce astfel intreaga viata si cu toate acestea sa fie considerata ca fiind "normala" chiar daca d.p.d.v. medical nu este asa fiindca o astfel de manifestare se datoreaza unor afectiuni ale sistemului/glandelor endocrine. Se poate remedia situatia respectiva prin folosirea unor tratamente cu produse pe baza de hormoni, prescrise de catre un medic endocrinolog sau ginecolog. Multa sanatate!

| Lola203 a răspuns:

Mie mi se pare ca ciclul tau e destul de regulat. La foarte multe fete, ciclul are o durata de aproximativ 28 de zile, la mine e la fel si la mai toate prietenele mele. De aceea daca luna asta ti-a venit menstruatia pe 1, de exemplu, urmatoarea menstruatie o vei avea la sfarsitul aceleiasi luni pe 29 (cu aproximatie), iar luna viitoare pe 27 (deci tot cam pe la sfarsit). Este posibil sa ma insel, dar din ce spui tu, mie mi se pare regulat ciclul tau.

| CvdBobo1997 a răspuns:

Aplicația pe care o folosești e ok doar ca trebuie sa selectezi durata ciclului și durata menstruației în ceea ce te privește ai o menstruație neregula adică nu prea poți afla cu exactitate când îți va veni următoarea menstruație de asemenea nu poți știi cu exactitate nici ziua ovulației, nu ar trebui sa te sperii sunt femei de 35 de ani care au menstruație neregulata