| brownie a întrebat:

Salut, am o problema si as avea nevoie de un raspuns.
cand eram mai mic ( vreo 5 ani cred ) am fost operat de fimoza din ce mi a spus mama. sunt curios de cateva lucruri, in primul rand, am un fel de *piele* subtire legata de capul penisului si pielea care il inconjoara. pielea aia care inconjoara capul penisului este vai de ea, zici ca e rontaita de soareci. nu pot scoate capul maxim, si cand ating capul ma deranjeaza, simt o durere urata. in al doilea rand, de cand ma stiu nu pot sa scot la iveala gaura aia prin care iese urina. ( de ejaculat pot, dar nu "sare", ci vine incet fiindca gaura aia e acoperita de piele. ) ar trebui sa fiu ingrijorat? sunt singurul cu asa ceva? si pot intretine contacte sexuale chiar daca capul e sensibil, si nu iese tot la iveala? pielea aia care e legata de capul penisului si piele ar trebui sa se rupa sau ce? astept raspuns, mersi.

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Se pare ca este vorba de o fimoza si inca unul de grad destul de mare (probabil gradul 3). Este posibil ca operatia din copilarie sa nu fi fost una reusita si din acest motiv ar fi indicat sa fii consultat de un medic urolog chirurg, singurul in masura de a se pronunta si de a indica cea mai sigura metoda de rezolvare a respectivei afectiuni. Un penis afectat de fimoza de obicei creaza probleme deosebite in momentul in care se incearca sa fie inceputa viata sexuala. Multa sanatate

| brownie explică (pentru corbulalbrosu):

Ok, mersi mult. deci sa inteleg ca pot face sex chiar daca operatia n a fost reusita, corect?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru brownie):

Ai inteles gresit. Daca pielea mobila de pe penis, numita preputiu nu se poate retrage usor si complet de pe gland (capul penisului) pentru ca penisul sa se decaloteze (beleasca) la fiecare miscare de masturbare sau penetrare in cazul sexului, intretinerea actului sexual poate sa devina dificila daca nu chiar dureroasa si in multe cazuri chiar imposibila. Inteleg ca ti-e frica, rusine, probabil "groaza" sa mergi sa fii consultat, insa trebuie sa intelegi ca este spre binele tau. Cu cat o vei face mai devreme cu atat va fi mai bine, deoarece mai tarziu pot sa apara complicatii suplimentare. Curaj si in rest multa sanatate.

| RoDanny a răspuns:

Si eu am fost operat de fimoza acum 2 ani, acum am 14 ani dar si am aceeasi problema ca a ta. Incerca poate sa te masturbezi des ca sa te obisnuiesti