| toteu64 a întrebat:

Am o urgenta acum 2 săptămâni și ceva am avut un contact sexual protejat cu prietena mea. Ultimul ciclu i-a venit pe 30 ianuarie trebuia sa îi vina de ieri dar nu e. Are dureri menstruale. Prezervativul nu este rupt am verificat foarte bine. Exista șanse sa fi rămas însărcinată?

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Deoarece afirmi ca prezervativul a ramas intact la terminarea sexului, si deoarece se pare ca sexula avut loc inainte de perioada de ovulatie, practic se poate exclude posibilitatea de formare a unei sarcini. De asemenea inceperea/prezenta simptomelor premenstruale aproape intotdeauna in mod negresit prevestesc iminenta inceperii menstruatiai. O decalare in + sau - de 2-3 zile fata de data preconizata de incepere este posibila chiar si in cazul unei menstruatii REGULATE si cu atat mai mult devine posibil in cazul ciclului NEREGULAT. In acest caz deoarece sunt prezente simptomele premenstruale se poate afirma ca menstruatia va incepe negresit si foarte curand. Sanatate.

| Emilian65 a răspuns:

Daca actul sexual a fost protejat si nu ai ejaculat in ea, inseamna ca nu este gravida.