| cristi2415151 a întrebat:

Salut,am si eu o intrebare,daca am semnat un act fara notar fara nimic, fara avocat etc...cum poate dovedii ca este semnatura mea? pot oricand sa fac alta semnatura...mersi anticipat si

3 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Daca ai semnat fara notar sau avocat nu stiu daca se poate dovedi ceva

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

La "Dragoste şi sex"?

Oare de ce s-au mai "inventat" acele CATEGORII de postări?

Postează la categoria potrivită, în caz contrar ţi se poate suspenda contul.

Dacă actul respectiv conţine datele tale de identificare ( nume, adresă, CNP, serie/număr CI, etc. ) şi are semnătura ta - chiar dacă nu e întocmit la notar/avocat ( sau nu sunt martori ) şi chiar dacă nu recunoşti - te poate acţiona în Instanţă.

Actul este considerat "înscris sub semnătură privată" şi te poate cheama la Judecătorie pentru executarea celor menţionate în acel înscris - te "dă în judecată".

În cadrul procesului, respectivul POATE aduce martori "mincinoşi", care să declare că au fost de faţă în momentul în care ai semnat acel înscris.

Sau poate cere Instanţei o expertiză grafologică ( a semnăturii tale ) şi chiar dacă îţi schimbi semnătura, tot sunt şanse de vreo 70-90 % să te "prindă" cu minciuna...

Deci, totul este la RISC!

| Vix999 a răspuns:

Orice document semnat aduce dupa sine responsabilitate legala. Semnatura se poate demonstra foarte usor ca este a ta prin comparatia cu alte semnaturi lasate de tine pe la banci, posta, politie etc. Cand semnezi de ex un contract de internet sau telefonie nu ai dupa tine notarul sau avocatul.Cu toate astea fiind un act juridic, esti pasibil de pedepse in fata legii. Tot ceea ce conteaza este daca actul in sine a fost intocmit la un notar /avocat etc. Nu sa il ai tu p'al tau de fata.